Görüş Bildir

Irak'ta Başbakanlık ve Parlamento Baskını

Anasayfa > Gündem

Irak'ın başkenti Bağdat'ta Şii lider Sadr yanlısı binlerce gösterici, hükümet binalarının bulunduğu korunaklı Yeşil Bölge'ye geçerek, Başbakan İbadi'nin ofisi ve parlamento binasını bastı. Güvenlik güçleri, göstericilere gerçek mermiyle müdahale etti.

Irak'ın başkenti Bağdat'ta Şii lider Sadr yanlısı göstericiler, hükümet binalarının bulunduğu korunaklı Yeşil Bölge'ye geçti. Binlerce gösterici, Başbakan Haydar İbadi'nin ofisi ve parlamento binasını bastı.

AFP ve Reuters, güvenlik güçlerinin göstericilere gerçek kurşunlar ve göz yaşartıcı gazla müdahale ettiğini ve onlarca göstericinin yaralandığını duyurdu.

Irak Ordusu, Bağdat’ta ikinci emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Iraklı Şii Din Adamı Mukteda Sadr yanlısı göstericiler, hükümetin yolsuzluk karşıtı reformları gerçekleştirememesi ve güvenliği sağlayamamasından şikâyetçi. IŞİD'in başta Şiilerin yoğunluklu olduğu bölgelere düzenlediği saldırılarda son 10 günde 200'e yakın kişi öldü.

Sadr parlamento baskınının ardından İran’a gitmişti

Bağdat'ta Şiilere yönelik saldırıların ardından 30 Nisan’da Şii Sadr yanlısı göstericiler meclisi basmıştı. Hükümet binalarının bulunduğu korunaklı Yeşil Bölge'yi ihlâl eden Sadr yanlıları meclis binasına girmiş; milletvekilleri ve güvenlik görevlileri meclisten ayrılmıştı.

Protestocular çekilmeden önce Parlamento binasında İran aleyhine slogan atmıştı. Mukteda Sadr Mayıs başında Tahran'a gitmişti. Sadr'a yakın kaynaklar, Şii liderin İran'da evi olduğunu ve bir süre politikadan uzak kalıp dinleneceğini söylerken, başka bazı kaynaklar ise, Sadr'ın Tahran yönetimiyle pazarlığa gittiğini savunmuştu.

Al Jazeera, Reuters, AA ve AFP

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?