IQ’su Einstein’dan Yüksek Olmasına Rağmen Şöhretten Uzak Bir Hayatı Tercih Eden Dünyanın En Zeki Adamı William James Sidis

647PAYLAŞIM

Biz en yüksek 160 sanıyorduk...

Tarihte yaşamış ve yüksek zekaları ile bilinen isimlerin IQ seviyeleri hep merak edilmiştir. Örneğin; Albert Einstein'ın 160, Issaac Newton'ın ise 190 IQ değerine sahip oldukları bilinmektedir.

Bu hepimizin aşina olduğu isimlerin yanında ise daha önce duymadığımız 260 IQ seviyesine sahip bir isim var.

Dünyanın gelip geçmiş en zeki insani olarak kabul edilen bu kişi William James Sidis'dir. 8 yaşındayken 8 dil konuşabilen üstün zekalı William, 1898'de New York'ta doğdu.

Babası, Boris Harvard'dan 4 derece kazanan örnek bir psikologdu. Annesi ise tıp doktoruydu. Bu denli başarılı bir aileden gelen William'ın da yetenekli ve zeki bir çocuk olması bekleniyordu.

Bu fotoğraftaki kişi William'ın babası Boristir. William daha 18 aylıkken 'The New York Times'ı gazetesini okuyabiliyordu.

8 yaşına gelene kadar Latince, Yunanca, Fransızca, Rusça, Almanca, İbranice, Türkçe ve Ermenice öğrendi.

Ayrıca, William James Sidis Harvard'a giren en genç insan oldu. Zekasının farkına varan babası, onu Harvard'a kayıt ettirmeye çalıştı. Ancak o sırada William 9 yaşında olduğu için reddedildi.

2 yıl sonra enstitü onu kabul etti ve William 1909'da Harvard'a kabul edilen en genç kişi oldu. 1910 yılına kadar matematik bilgisi o kadar çok gelişti ki okuldaki profesörlere kendi ders vermeye başladı. Lisans eğitimini 16 yaşında tamamladı.

Üstün zekası sayesinde kazandığı şöhrete rağmen William gözlerden ırak bir hayat yaşamayı tercih ediyordu. Evlenmeyi de asla düşünmediğini söylüyordu.

Üstün yetenekli bir psikolog olan William'ın babası, oğlunun bir yıldız kadar parlak olmasını istiyordu. Bu yüzden de oğlunu yetiştirirken kendi psikolojik yöntemlerini uygulamayı tercih etti. Ancak zamanla William ile zıt düşerek aralarında anlaşmazlıklar yaşandı. Hatta William, 1923 yılında ölen babasının cenazesine bile katılmadı.

William oldukça tanınmasına rağmen düşük gelirli büro işleri ile uğraşıyordu. Aldığı düşük ücretler o zamanlarda gazete manşetlerinde bile yer alarak tepki çekti. William kendine takma isimler takarak birçok kitap yazdı.

1. Dünya Savaşı'na muhalif ve sosyalistti. Boston'daki bir protestoya katıldığı için 1919 yılında 18 ay hapis yattı. Ailesi William'ı cezaevinden uzak tutmak için bir yol buldu ve onu 2 yıl boyunca sanatoryumda tuttular.

William hayatını mutsuz ve yalnız olarak geçirdi. 250-300 arası IQ seviyesine sahip, dünyayı değiştirebilecek yeteneklere sahip William James Sidis 46 yaşında geldiğinde beyin kanaması geçirerek hayata veda etti.

Ölüm şekli de babası ile aynı oldu.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Kadın İsterse Başarır: Bilim İnsanı Olma Hayali Kuran Bir Kız Çocuğunun Mektubuna Einstein'ın Verdiği İlham Dolu Yanıt! - onedio.com
Kadın İsterse Başarır: Bilim İnsanı Olma Hayali Kuran Bir Kız Çocuğunun Mektubuna Einstein'ın Verdiği İlham Dolu Yanıt! - onedio.com
Matematikle Fiziği Harmanlayıp Çözülemeyen Problemleri Aydınlatan 20. Yüzyılın Einstein’ı Edward Witten - onedio.com
Matematikle Fiziği Harmanlayıp Çözülemeyen Problemleri Aydınlatan 20. Yüzyılın Einstein’ı Edward Witten - onedio.com
Einstein Bile Olsanız, Her Soruna Çare Olamazsınız... Babası Gibi Ünlü Bir Bilim İnsanı Olabilecekken Sonu Akıl Hastanesinde Biten Eduard Einstein - onedio.com
Einstein Bile Olsanız, Her Soruna Çare Olamazsınız... Babası Gibi Ünlü Bir Bilim İnsanı Olabilecekken Sonu Akıl Hastanesinde Biten Eduard Einstein - onedio.com
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
akatsuki1971

hacı bırak aykü mayküüüü. çukur final yapar mı bu sezon onu yaz sen

huysuzpanda

Einsteinle nrwton Şöhretmi adamlar bilim insanı ikisinde 10bin yılda geçse yerçekimşni ilk kim n bulduğu değşirmi yine tanınacak bu insalar ama ıq 500 de olsa kalıcı bişey koymadıktan sonra kimse seni hatırlamaz yanı adam bu dehaya karsı neden hiç bişey üretmemiş bence babasının pisikolojık yöntemleri ters tepmiş ebeveyn işte cocuk ne oluyor yada ne olmuyorsa anne babanın %90 payı var sen cocugun ayrı Bi birey olarak değil kendı uzatın gibi Görürsen o cocuk kendı olamaz. Yanlış tutum eşsiz Bi 260 ıq yu mundar etmiş 😁

burcin-sahin83

Evlenmeyi düşünmediğine göre gerçekten dahiymiş :)

dominoiplik

Ben de 1 yaşındayken times in pazar bulmacasıni çozuyordum. IQ um 210. 😂

busbusbus_13

Babasının cenazesine bile katılmamasının sebebi babasının William'ın üstün zekalı olduğundan dolayı uyguladığı yanlış psikolojik yöntemlerdi. Her şeyden önce onun da bir insan olduğunu unutup sürekli farklı diller öğretmeye çalışıp 3 yaşında trigonometri gibi şeyler öğretmeye kalkışmasıydı. William babasının bu tarz şeylerinden sıkılıp uzaklaşmayı tercih etmiş.

Görüş Bildir