Görüş Bildir

İnternette Aşılarla İlgili Kasten Yanlış Bilgi Yayanları Nasıl Tanıyabiliriz?

Haberler
> İnternette Aşılarla İlgili Kasten Yanlış Bilgi Yayanları Nasıl Tanıyabiliriz?

Aşı karşıtlığı, Covid-19 aşılarıyla ilgili kasten yanlış bilgi yayanlar aracılığıyla toplum sağlığını tehlikeye atıyor. Peki internette aşılarla ilgili kasten yanlış bilgi yayanları nasıl tanırsınız?

Kaynak: https://www.instagram.com/p/CR5zENSIvbq/

teyit.org Instagram hesabında internette aşılarla ilgili kasten yanlış bilgi yayanları nasıl tanıyabileceğimize dair günümüz için oldukça önemli bir paylaşım yaptı.

1. Paylaşımlarında platformların Covid-19 aşılarıyla ilgili uyarıları gözükmesin diye "aşı" yerine "a$ı" ya da "iğne" yazarlar.

2. Duyguları hedef alır, korku ve panik saçarlar.

Paylaşımları akla değil, duygulara hitap eder. Korku ve panik duygusundan beslenerek daha çok kişiye ulaşırlar.

3. Gerçeklerle değil, anekdotlarla konuşurlar.

Sıkça uydurma anekdotlara başvururlar. Birçoğunun arkadaşının tanıdığı bir kişi aşı tarafından çoktan canavara dönüştürülmüştür bile.

4. Sosyal medyada yazılmış her şeyi kanıt olarak kabul ederler.

Rastgele bir görsel veya düz zemin üzerine aşı ile ilgili yazılmış metinleri bilimsel kanıt veya gerçeklik gibi paylaşırlar. Görseldeki kişiler çoğu zaman gerçek değildir, tıpkı yazılanlar gibi.

5. Sunulan bilimsel kanıtları kabul etmezler.

Yarattıkları veya inandıkları komplo teorisinin peşinden giderler. Milyonlarca karşıt kanıt olmasına rağmen destekleyici tek bir argümanı parlatma eğilimindedirler.

6. Nedensellik ilişkisi olmayan çıkarımlarda bulunurlar.

Sık sık yanıltıcı korelasyona başvururlar. Aralarında somut bir nedensellik ilişkisi olmasa da, kanıtsız olayları aşıya bağlarlar. Aşı olduktan üç ay sonra kalp krizi geçiren yan komşu ya da aşıdan sonra iştahı kapanan enişte gibi örnekleri kullanırlar.

7. Saldırgan bir dil kullanırlar.

Bilimsel kanıtı olmayan iddialarını çürütecek delillerle karşılaştıklarında hırçınlaşıp saldırıya geçerler.

Sağlıkla ilgili yanlış bilginin ciddi ve hatta hayati sonuçları olabilir. Peki böyle bir paylaşıma denk geldiğinizde ne yapmalısınız?

1. Sakin kalın ve duygusal tepkiler vermeyin.

2. Platformlar daha çok etkileşime giren gönderileri üst sıralara çıkarmaya meyillidir. Mümkünse etkileşim kurmayın, ancak doğrusunu paylaşın.

3. Bilginin kaynağını kontrol edin; arkadaşlarınızdan geldiğinde bile.

Aşılara dair bir bilgiyi yaygınlaştırmadan önce içgüdüsel bir kasise ihtiyacımız var. Yanlış bilgi, doğru bilgiye oranla 6 kat daha hızlı yayılıyor. Bu adımlar sayesinde yanlış, varsayımsal, rastgele bir düşünce veya saf bir spekülasyonun yayılmasını engelleyebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
17
13
3
2
2
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Burcu Yılmaz

gorucez bakalım yalan yanlış hangi taraf,biraz zaman geçsin de

Gizemtheballerina

sanki bu sitede yok , ellerine ne gececek milletin vebaline girmekten baska onu da anlamis degilim