İnsuyu Mağarası Kuraklıkla Mücadele Ediyor

 > -

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 6'ncı Bölge Müdürlüğü, Burdur İnsuyu Mağarası ekosisteminin korunması amacıyla "acil durum" koduyla risk eylem planı çalışması başlattı.

Burdur'a 13 kilometre uzaklıkta bulunan ve 1952 yılında Dr. Temuçin Aygen tarafından keşfedilen İnsuyu Mağarası, 1966 yılında Türkiye'nin turizme açılan ilk mağarası özelliğini taşıyor.

Yıl 2007, Ali Ethem Keskin'in objektifinden İnsuyu. Mağarada bulunan Dilek Gölü bugün tamamen kurumuş durumda. 

Fotoğraf: kesfetmekicinbak.com

İnsuyu Mağarası’nın içerisindeki göller yeraltı sularının bilinçsiz kullanımı yüzünden tamamen kuruduğuna ilişkin haberler geçtiğimiz hafta basına yansımıştı. Birkaç yıl öncesine kadar üzerinde kayıkla gezilebilen 20 metreye derinlikteki göllere sahip olan İnsuyu Mağarası’nın göllerinin yok olma sebebi uzmanlara göre yağış rejiminin değişmesinin yanında yöredeki yer altı sularının bilinçsiz kullanımı.

Keşfin üzerinden geçen 62 yıl içinde mağara içerisindeki göllerde gözle görülür derecede çekilmeler ve kurumalar oluştuğu, bu durumun uzun vadede mağara içi ekosisteminin bozulmasına neden olduğu tespiti üzerine Orman ve Su İşleri Bakanlığı 6'ncı Bölge Müdürlüğü, 'acil durum' koduyla risk eylem planı çalışmalarına başladı.

İnsuyu Mağarası'nda yaşanan kuraklığın nedenlerinin belirlenmesi ve iyileştirilmesine yönelik Pamukkale Üniversitesi Mühendislik ve Jeoloji Mühendisliği fakülteleriyle çalışma yapılacak.

Çalışmalar kapsamında önümüzdeki yıl mağara içi elektrik- aydınlatma sistemleri, yürüyüş yollarının iyileştirilmesi hedefleniyor. Bakanlık, mağaranın daha etkin tanıtılması ve korunması amacıyla 'Tabiat Anıtı' statüsü verilmesi için tescil çalışması da başlattı.

 Kaynaklar: DHA ve Evrensel

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Burdur
Görüş Bildir