İnsanların Bir Lokasyonun İki Yerde Birden Olduğunu Düşünmesine Neden Olan Kabus Gibi Rahatsızlık: Reduplikatif Paramnezi

4PAYLAŞIM

İnsanın kendi beyninin kendine böyle oyunlar oynayabilmesi çok ürkütücü!

Kaynaklar: 1, 2, 3, 4

İnsanların bir yerin iki yerde birden bulunduğunu düşünmesine neden olan rahatsızlığa "Reduplikatif Paramnezi" adı verilir.

Reduplikatif paramnezi sahip insanlar bir yerin ya da lokasyonun kopyalandığını ve aynı anda iki ya da daha fazla yerde bulunduğunu, ya da başka bir yere taşındığını düşünürler. İnsanlardan iki tane olduğunun düşünülmesine yer açan Capgras yanılgısı ile bir paralelliği olduğu düşünülebilir.

Reduplikatif paramnezi, yanılgısal misidantifikasyon sendromlarından biridir ve nadir görünmesine rağmen sıklıkla beyin hasarı ile ilişkilendirilmektedir.

Özellikle sağ beyin zarı ve iki ön loba alınan hasarla bağlantılı olduğu düşünülmektedir. Felç, tümör, bunama, iç kanama, ansefalopati ve çeşitli psikolojik rahatsızlıklarda da reduplikatif paramnezi görünebilir.

Bu rahatsızlıkta en sık karşılaşılan örnek hastanın çok iyi bildiği bir şehre ya da eve, başka bir lokasyonun taşındığına inanması olsa da, kimi zaman hastalar oldukça fantastik ve egzotik yerlerde olduklarını da düşünebiliyorlar.

Yani hastalar X şehrindeki evlerinde dururlarken bir anda evlerinin çocukluklarının geçtiği Y şehrinde olduğuna inanabiliyor ya da gelişmiş bir şehrin merkezindelerken, bu merkezin bir anda fantastik ya da ütopik, var olmayan yerlerde ya da egzotik bir ormanda olduğuna inanabiliyorlar.

D. Frank Benson ve iş arkadaşlarının yürüttüğü çalışmadan alınan kısım yanılgının nasıl işlediğini anlamamıza biraz daha yardımcı oluyor.

Evinde düşmesinin ardından başını yaralayan hasta, kafatasını çatlatmış, ön loblarının ikisinde de hasarla karşılaşmış ve intraserebral hematomalar oluşmuştu:

"Nörodavranışsal merkeze yatırılmasının birkaç gün ardından hastanın zamana uyum sağlayışı yerindeydi, kazaya dair detay verebiliyordu, doktorlarının adını hatırlıyor ve yeni bilgiler öğrenip aklında tutabiliyordu. Fakat konu alanlar olunca farklı bir anormali sergiliyordu. Jamaika Ovası Gazi Hastanesi'nde (Boston Gazi Yönetim Hastanesi olarak da biliniyordu) olduğunu hemen öğrenip hatırlamaya başladı fakat hastanenin memleketi Taunton, Massachusetts'de olduğu konusunda ısrar ediyordu."

"Sorularımız ardından Jamaika Ovası'nın Boston'da olduğunu kabullendi ve aynı hastaneden iki tane olmasının garip olacağını da itiraf etti."

"Yine de şu anda Tauton'daki hastanede olduğu konusunda ısrarcıydı. Bir noktada ise hastanenin evinin yedek odalarından birinde kurulu olduğunu söyledi."

Bu rahatsızlığın neye bağlı olduğunu konusunda çeşitli düşünceler olsa da, hasta için ne kadar korkutucu olabileceği oldukça açık.

Düşünsenize, aklınızda bir yer var ve bu yerin lokasyonunu görseniz bile bir türlü kafanızda doğru yere oturtamıyorsunuz...

Bir anda bulunduğunuz yer sizin için mantığını yitiriyor, çevrenizdeki herkes gerçeğin farklı olduğunu söylerken ve hatta siz de onlara hak verirken yine bunu anlamlandıramıyorsunuz.

İnsan beyni gerçekten çok ilginç. Ve korkutucu...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
arslanoglu

belkide beyinlerini tam kapasite kullanıyorlardır. sonuçta gerşey algımızla ilgili değil mi

hipergrafi

Beyin çok enteresan bir şey. Şimdi yıllarca kendimizle ve dünyayla ilgili bilgileri bu kafamızdaki biyolojik bilgisayara kaydediyoruz. Sonra bir kaza geçirip her şeyi unutabiliyoruz ya da karıştırabiliyoruz. Veya her şey bize olduğundan farklı gözükmeye başlayabiliyor. Yarın bir gün kafanıza aldığınız bir darbeyle yada bir beyin tümörüyle çocuklara saplantılı bir sapığa, zeka yaşı beş olan bir zihinsel engelliye ya da piyaniste dönüşmek nörolojik olarak mümkün. Kendimizi nasıl hissettiğimiz hormonlarımıza bağlı. Sadece gülümsemek bile mutlu hissetmek için yetiyor çünkü gülümseme kasları mutluluk hormonunu tetikliyor, kendi tercihimiz zannettiğimiz yiyecek zevklerimize bağırsaklarımızdaki bakteriler karar veriyor. Peki o halde; biz gerçekten özgür iradeye sahip zeki canlılarmıyız, yoksa bedenindeki kimyasal tepkimeler tarafından kontrol edilen kuklalarmıyız?

bykzlt

Şizofreni tanısını yapıştırırlar.

kurtali1983

Psikolojik rahatsızlıklar fiziksel rahatsızlar gibi degiller. Bir psikolojik rahatsızlıgın detaylarını nasıl bir şey oldugunu öğrenmeniz o rahatsızlıga yakalanmanız için ilk temeli atmanıza sebeb olabilir. Okuyun unutun. Hatta hiç araştırmayın.

feyk

biz buna fizikde quantum tunneling diyoruz.

_oishii_

siz kimsiniz ?

feyk

herseyin altina espiri oldugunu yazmak mi gerek.

_oishii_

espri gibi görünmüyor yorumunuz ben de gayet normal bir şekilde siz kimsiniz diye sordum merak ettim çünkü. neden sinirlendiğinizi anlamadım. neyse

melih-gode

eeeeyy feyk sen kimsin ya.

Görüş Bildir