İngiltere'de Yapılan Yeni Bir Araştırmanın Akıllara Ziyan Konusu: Kadının Erkeği Sekse Zorlaması Tecavüz Sayılır mı?

-
Abone ol

Bir erkeğin bir kadınla rızası olmadan cinsel ilişkiye girmesi tecavüzdür. Peki tam tersi için İngiltere'de yapılan bu araştırma ne söylüyor?

Tecavüz, rızasız cinsel ilişki olarak tanımlansa da bir kadının, erkeğin rızası olmadan onu sekse zorlaması İngiltere yasalarına göre tecavüz sayılmıyor.

Lancaster Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden Dr. Siobhan Weare, yayımladığı yeni bir araştırmayla bunun tecavüz sayılması gerektiğini belirtti.

Kadınlar tarafından sekse zorlanan 200'den fazla erkeğin katıldığı bu araştırma İngiltere'de bir ilk.

'John' diye bahsedeceğimiz bir anonim katılımcının partneri ilk olarak kendine zarar vermeye başlamış. Altı ay sonra kendine zarar vermeyi bırakıp şiddetini John'a yöneltmiş.

İşten eve gelip seks talep eden ve şiddet gösteren partneri, John'un hayatını cehenneme çevirmiş. Bir keresinde uyurken ellerini yatak başlığına kelepçeleyip kafasına vurmaya başlamış ve ilişkiye zorlamış. Talebini yerine getiremeyen John'u dövüp o hâlde bıraktıktan yarım saat sonra gelip ellerini çözmüş.

Bu ilişkiyi daha önce sonlandırmadığı için pişmanlık yaşayan John, maddi açıdan imkânı olmadığı için evden ayrılamamış. İnsanlara yaşadıklarını anlattığında ise "Neden evi terk etmedin? Neden geri vurmadın?" gibi sorularla karşılaşmış.

Dr. Weare'nin görüşme yaptığı diğer erkekler de başlarına gelenleri anlattıklarında kimse inanmamış. Görüşmecilerden biri şikayetçi olmak için polise gittiğinde neden daha önce şikayette bulunmadığını sorgulamış ve zevk aldığını ima etmiş.

Erkek olmalarından dolayı insanların "Koskoca adam nasıl istismara uğrayabilir?" dediklerini, inanmadıklarını bu yüzden de konuşmaya çekindiklerini söylüyorlar.

Görüşmeciler arasında yaz tatili kampında sekse zorlandığını anlatan bir de eşcinsel erkek var. Erkek arkadaşına mektup yazdığını gören iş arkadaşı kadın, onunla yatması için şantaj yapmış. Bir kadınla yatarsa hayatının değişeceği ve heteroseksüel olacağı düşünülerek tehdit edilen adam, çevresindekilere eşcinsel olduğunu henüz açıklamadığı için boyun eğmek zorunda kalmış.

Weare'nin bulgularından bazıları ise şöyle:

  • Erkekler genellikle sekse zorlandıklarını söylemekten çekiniyorlar. 

  • Çoğu polis ve adalet sistemi hakkında olumsuz görüşlere sahip.

  • Travma sonrası stres bozukluğu, intihar düşüncesi, cinsel isteksizlik gibi ciddi sorunlara neden olabiliyor.

  • Bazı erkekler birden fazla istismara uğramış, bazıları çocukken cinsel istismara uğramış.

Bu araştırmayla erkeklerle ilgili üç efsane yıkılıyor.

Birincisi; erkeklerin fiziksel olarak daha güçlü olması sebebiyle tecavüze uğramayacağı düşüncesi ikincisi; erkeklerin tüm cinsel ilişkilere olumlu baktığı. Sonuncusu ise ereksiyonun fizyolojik bir tepki olarak görülmesi yerine seks isteğini göstermesi.

Siz bu araştırma hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım 👇

Kaynak: bbc.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
fchinaski

Erkeklerin dogal fiziksel gucu var ama siz tugceyi tanimiyorsunuz. Lisede dershanede 2 erkegin kafasini birbirine vurup, onlari ayirmaya calisan bi baskasini da bi yumrukla yere sermisti. Simdi tugce bunu okuyosan kusura bakma orneklendirme icin, simdi tugce kalkip bi erkegi sekse zorlasa karsilik almamasi cok normal. Tecavuz sayilmayacak mi simdi bu?

dusunen_odun

ereksiyonun seks isteği olarak algılanması sakat bir mantık zaten

smaban

benim tecavüze uğrama fantazim var :d

tuba-yildirim6

zannettiğin kadar minnoş bir deneyim değil.

gece-gunes

Tabiki de tecavüz sayılmalı , güçlü olan vücutları , ruhları ve ya duyguları değil. Ayrıca baz kısımlar sadece tecavüz değil hem de şantaj , Allah aşkına seksle adamın eşcinsellikten uzaklaşacağını düşünen kadın hasta ve tedavi olunmalı. Ya da adamın ellerini zincirleyen kadın sadece tecavüzden değil hem de fiziksel ve psikolojik şiddetden , kişiyi hürriyyetden alıkoyma suçundan da yargılanmalı. Bazıları demiş ki neden sen de ona vurmadın? Abi adamın o anki ruh halini nerden biliyorsun? Ki bazı erkekler çok sıska oluyor ve kadın ondan fiziksel olarak daha güçlü olabilir.

esen-adil

Ülkemizde kadın nefes alsın yeter zihniyeti olduğu için hiçbir erkek , bir kadın tarafında tecavüze uğramaz çünkü erkekler baştan razı oluyor.Yakın bir zamanda üç kadın bir erkeği kaçırmıştı Japonya'da sanırım ''adamın tek başına ne işi varmış'' gibi geyikler yapılmıştı.Yani bir kimseye istemediği bir şey yapmaya zorlamak suçtur cinsiyetle alakası olmamalı

Görüş Bildir