Görüş Bildir
Haberler
IMF Faiz Artıran Ülkeleri Uyardı: Huzursuzluk Çıkarmayın!

IMF Faiz Artıran Ülkeleri Uyardı: Huzursuzluk Çıkarmayın!

IMF Başkanı Georgieva, 'Enflasyon ile mücadele için faiz artırımları zengin-fakir ülkeler ayrımını derinleştirebilir' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Faiz artırımlar ekonomiler arası uçurumu artırabilir

Faiz artırımlar ekonomiler arası uçurumu artırabilir

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, merkez bankalarının enflasyon ile mücadele için faiz artırmalarının gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomiler arasındaki 'tehlikeli ayrışmayı' derinleştirebileceği uyarısında bulundu.

Yüksek enflasyonun tüm dünya için geçerli bir olgu olmadığını, ancak bazı ülkeler özellikle de ABD için bir problem olduğunu belirten Georgieva, Fed ve diğer büyük merkez bankalarının 2022 yılında faiz artırımlarına gitmeleri halinde bunun gelişmekte olan piyasalar üzerinde etkileri olacağını ve ayrışma ateşini körükleyeceğini savundu.

Huzursuzluk çıkabilir!

Huzursuzluk çıkabilir!

Georgieva, 'Gelişmiş ekonomilerde faiz artırımları, borçlanma maliyetlerini artıracak ve yatırımların gelişmekte olan ekonomilerden uzaklaştıracak' diye konuştu.

Küresel ekonomide büyümenin devam edeceğini ancak bunun güçlü rüzgarlara karşı olacağını belirten Georgieva, 2019 yılında yaşanan sosyal huzursuzlukların bu yıl yeniden ortaya çıkmalarının beklenebileceğini de ifade etti.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
2
1
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın