İmamoğlu 'Toplum Kanal İstanbul'u İrdeliyor' Dedi ve Ekledi: 'Nasıl Bir Mülk Hareketi Olduğunu Araştırıyoruz'

 > -
Abone ol

'Kanal İstanbul'a ilişkin tartışmalar sürüyor. Son olarak Katar Emiri’nin annesi Şeyha Moza’nın olası güzergahtan 44 dönüm arazi aldığı ortaya çıkmıştı. Bugün gazetecilerin sorularını yanıtlayan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu arazi satımının hatırlatılması üzerine "O hattaki tüm mülkiyetleri araştırıyoruz, nasıl bir mülk hareketi oluşmuş bakıyoruz" dedi. 

Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Saraçhane'deki başkanlık makamında gazetecilerin gündemle ilgili sorularını yanıtladı. 

İmamoğlu sorular üzerine Kanal İstanbul projesi ile ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın “Yap-işlet-devret ile müşteri bulduk bulduk, aksi takdirde biz burayı milli bütçemizle yapacağız. Şu anda hazırlıklar son safhada, hemen ihaleyi yapıp adımı atacağız” sözlerini değerlendirdi.

'Boyun eğen insanlara sesleniyorum: Bu süreci anlamaya çalışın.'

İmamoğlu, “Bu konuda tereddütsüz aynı cümlelere devam ediyorum. Yani İstanbul için bir ihanet ötesidir, cinayettir. Bir araştırmadaki tarifi tekrar yineliyorum; ‘Ya kanal ya İstanbul' diyorum. Bu kadar yol ayrımı gibi duruyor. Bu proje tartışılmalı, hatta üzüntüm ‘ben niye karşı çıkıyormuşum ve bunu anlamaya çalışmıyormuşum' diyenler. Tam aksine ben tam 8 yıldır, 9 yıla yakındır ilk ortaya atıldığı andan itibaren anlamaya çalışan birisiyim. Bugüne kadar anlamamaya çalışıp direkt kabul eden boyun büken, boyun eğen insanlara sesleniyorum: Bu süreci anlamaya çalışın. Bizim sayemizde, bu süreci gündeme taşımamızın sayesinde şu anda toplum bunu irdeliyor. Hatta siyasi partiler de irdeliyor. Onun için değerli. Bu tam da ‘oturmayan' belediye başkanının eseri. Süreci dert edinen halkının hangi husus olursa olsun her konuda duyarlılık gösteren araştıran yapımızın karşılığıdır. Onun için oturmamaya devam edeceğiz” dedi.

Katarlılar tarafından alınan 44 dönümlük arazi için ise İmamoğlu 'Tüm mülkiyetleri araştırıyoruz' dedi.

“Devasa sorunun bir detayı bu sadece. Ben ona odaklanmış değilim. Elbette o hattaki tüm mülkiyetleri araştırıyoruz. Sadece o değil ki tüm mülkiyetleri araştırıyoruz. Nasıl bir mülk hareketi oluşmuş? Samimi ve milli bir süreçten mi bahsediyoruz yoksa başka bilmediğimiz şeyler de var mı? 135 milyon metrekare tarım alanından bahsediyoruz. ‘20 bin metrekaresi birininmiş…' Onunla ilgilenmiyorum. Ben, 135 milyon metrekare ile ilgileniyorum. O bakımdan mülkiyet konusuyla da ilgileneceğiz ve oradaki o bütüncül yapının yaratacağı başka sorunları da esas niyeti de sorgulayacağız. Elini vicdanına koyup, başını yastığa koyduğunda, gündüz konuşup bunu savunup, akşam rahat uyumadığına inandığım birçok bürokrat ve kabine üyesi var. Bu benim inancım” açıklaması yaptı.

Katar Emiri'nin Annesi, Kanal İstanbul Güzergahından 44 Dönüm Arazi Satın Almış - onedio.com
Katar Emiri'nin Annesi, Kanal İstanbul Güzergahından 44 Dönüm Arazi Satın Almış - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir