İmamoğlu: 'İstanbul'da 125 Bin Binanın Yıkılma Riski Var'

9PAYLAŞIM

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul'da 125 bin binanın yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Haber Global'de katıldığı bir programda depreme karşı yürütülen hazırlıklar hakkında bilgi verdi.

"2000 öncesi yapılmış 790 bin bina var"

İstanbul'da 200 yılından önce yapılmış 790 bin bina bulunduğunu belirten İmamoğlu, bu binaların testlerini 2023'te bitirmeyi planladıklarını kaydetti. 20 bine yakın yapının testini bitirdiklerini aktaran İmamoğlu, şöyle devam etti:

Biz bu tespitleri yaptıkça insanlara diyeceğiz ki ya evini dönüştür ya da biz sana destek olalım. İnsanların kentsel dönüşüm sürecine dahil olacağı somut bir adım atıyoruz. Ben İBB olarak tek başıma bunu çözemem. Hep bir arada çözebiliriz. Seferberlikle çözebiliriz. Bunun içinde inşaat sektörü girmeli, finans sektörü girmeli. Bakanımızla görüştük şu anda bir prototip toplantı önerisi yaptık kendisine. Hızlıca toplanalım. Siyaset üstü bir zeminde seferberlik yaparak bu sorunu çözmek zorundayız. 125 bin bina İstanbul'da yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya."

"Melen Baraj'ı bitmiş olsaydı en kötü senaryoda bile İstanbul su sıkıntısı yaşamayacaktı"

Kuraklık sorununa değinen İmamoğlu, şunları kaydetti:

"Kasım ayında yüzde 45'e yakın daha az bir yağış aldı İstanbul. Belediyemizin Melen'den elde ettiği su oranı, bugün kullandığımız suyun yaklaşık yüzde 35'i 40'ı. Yağmur yağmazsa ne olacak sorusu en önemli sorun. Melen'in bitirilmiş olması İstanbul en kurak dönemde bile su sorunu yaşamayacaktı. Bunun İstanbul'da tam anlamıyla hizmete girmesi 3-3,5 yıl. Arayışlarımız var. Deniz suyundan arıtma dahil arayışlarımız var.

"20 ayda yüzde 6,5 zam yaptık"

İmamoğlu suya zam eleştirilerine şöyle yanıt verdi:

"İstanbul'un su fiyatını 5 sene önceki fiyata döndürdük. İndirimi gelir gelmez biz yaptık. Zamlı fiyatla İstanbulluların aldığı su indirimini yaptıran biziz. O indirimi yaptıktan sonra arada bir tane zam yapıldı. O zammın bir hükmü yok çünkü Sayıştay kararı gereği bakım masrafını faturalardan çıkardık. 20 ayda yüzde 6,5 zam yaptık. İnsanlar faturayı görüyor. Şu an seçildiğimiz dönemden daha ucuza su içiyorlar"

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir