İmamoğlu, Gezi Protestolarında Ölenlere 'Rahmet' Diledi: 'Tarihin En Önemli Mücadelelerinden Biri'

 > 
89PAYLAŞIM

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Taksim Meydanı ve Gezi Parkı’nda incelemelerde bulundu. İmamoğlu, Taksim için düzenledikleri yarışmada son 20’ye kalan eserlerin değerlendirmesinin sürdüğünü belirtti. Gezi protestolarına da değinin İmamoğlu "Gezi’de ortaya konan mücadele, Türkiye tarihinin en önemli mücadelelerinden birisi" ifadesini kullandı. 

İmamoğlu, Taksim için gerçekleştirmeyi düşündükleri projeye ilişkin açıklamalarda bulundu. Gezi Parkı ve Taksim'de incelemelerde bulunan İmamoğlu “Estetik olarak İstanbul'un tarihi kurgusunu, Taksim'in bütün hassasiyetlerini kollayan ve koruyan bir anlayışla inşallah çok güzel sonuçları en yakın zamanda sizlerle paylaşacağız. Zaten toplumun da oyuna sunacağız ilk 3 projeyi. Katılımcılığı en üst seviyede tutan güzel bir Taksim Meydanı projesi bekliyoruz” diye konuştu.

Konuşmasının bir bölümünde Gezi protestolarına da değinen İmamoğlu hayatını kaybedenleri andı.

İmamoğlu, "2013 yılında, Türkiye’nin en kitlesel toplumsal eylemlerinden biri Gezi’de yaşandı. Bugün burada olmak, size kişisel olarak neler hissettirdi” sorusuna verdiği yanıt ise, Gezi’de ortaya konan mücadele, Türkiye tarihinin en önemli mücadelelerinden birisi. Bunu anlamak lazım. Biz şu anda burada geziyor, Taksim’de veya diğer meydanlarda halkla paylaşarak, yeşili koruyarak, ‘İnsan odaklı meydanlar üretelim’ diyorsak, belki de orada ortaya konmak istenen o ruhun şekle gelmiş halini yürütüyoruz. Bu bakımdan, gençlerin o ruhunu hissettirmek ve yaşatmak lazım." ifadelerini kullandı.

İBB Başkanı İmamoğlu açıklamalarını şöyle sürdürdü 👇

"Amacına ulaşmasını şöyle istiyorum: Çünkü başlangıcında ortaya konan o ruhta ne vardı? Şehrin korunması, şehrin adaleti, şehirde yaşayan insanların söz hakkının korunması, onlara saygı duyulması; şu anda tam da yaptığımız yarışma, o gençlerimizin ya da burada o mücadeleyi veren insanların adına, belki de o duygunun başarıya ulaşmış olması… Son olarak şunu söyleyeyim: Kaybettiğimiz gençlerimize üzülüyoruz. Hepsine rahmet diliyorum”

İmamoğlu Taksim'deki incelemenin ardından Twitter'dan da mesaj paylaştı.

"Taksim Meydanı toplumsal tarihimizin çok kıymetli bir noktasıdır. Meydanın ve Gezi Parkı'nın ortak akılla, insan ve yeşil odaklı tasarlanması bizim için çok önemli. Düzenlediğimiz tasarım yarışmasının sonuçlarını halka sunarak katılımcı süreci devam ettireceğiz."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir