İlker Başbuğ: 'Adımın Darbeyle İlişkilendirilmesinden Büyük Rahatsızlık Duyuyorum'

 > 
2PAYLAŞIM

Verdiği bir söyleşideki ifadeleri iktidar tarafından "darbe iması" olarak yorumlanıp hedef alınan Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ, "Her zaman darbelere karşı olan birisi olarak, ismimin darbe imalarıyla, yine ve yeniden ilişkilendirilmesinden ve bu şekilde gündeme getirilmesinden büyük rahatsızlık duyuyorum" dedi.

Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ verdiği bir röportaj sonrası başlayan darbe tartışmalarıyla ilgili açıklama yaptı. Başbuğ, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda şunları kaydetti:

  • Türkiye Cumhuriyet’inde Güç Odakları Mücadelesi kitap serisinin üçüncüsünde 1961-1980 dönemi incelenmektedir. Bu kitapta o günün şartlarında, o günlerde gelişen olaylar değerlendirilmiştir. 4 Ocak günü bir gazetede yayınlanan söyleşi bu kitabın tanıtımıyla ilgilidir.

  • Kitapta ve söyleşide ifade ettiğim gibi 27 Mayıs askeri müdahalesi Cumhuriyetin getirdiği siyasi sisteme vurulan ilk darbenin adıdır. Türk Ordusunu siyasetin içine bulaştırmıştır.

  • Yazdıklarım ve söylediklerim bu kadar açık iken, bir yılı aşkın çalışmanın ürünü olan bir kitabın tanıtımına ilişkin söyleşiden “darbe iması” çıkarmak doğru değildir.

  • Türkiye’nin gündeminde önemli meseleler vardır. Enerjimizi bu meseleler üzerinde harcamalıyız. Her zaman darbelere karşı olan birisi olarak, ismimin darbe imalarıyla, yine ve yeniden ilişkilendirilmesinden ve bu şekilde gündeme getirilmesinden büyük rahatsızlık duyuyorum.”

Başbuğ ne demişti?

'Erken Seçime Gidilseydi 27 Mayıs Önlenebilirdi' Diyen Başbuğ'a AKP'lilerden 'Darbe İması' Suçlaması - onedio.com
'Erken Seçime Gidilseydi 27 Mayıs Önlenebilirdi' Diyen Başbuğ'a AKP'lilerden 'Darbe İması' Suçlaması - onedio.com

İlker Başbuğ, Cumhuriyet gazetesine verdiği röportajda, "Eğer Menderes, 25 Mayıs 1960 günü Eskişehir’de erken seçim tarihini açıklasaydı, 27 Mayıs askeri darbesi büyük bir olasılıkla önlenebilirdi. Çünkü erken seçim kararı almış bir hükümete karşı bir askeri darbenin gerçekleştirilmesi, açıkça milletin siyasi iradesine de vurulacak bir darbe olurdu" demişti.

Başbuğ'un sözleri AKP'liler tarafından "darbe iması" şeklinde yorumlanmıştı.

81 ilde suç duyurusu

AKP 81 İlde İlker Başbuğ, Fikri Sağlar ve Can Ataklı Hakkında Suç Duyurusunda Bulunacak - onedio.com
AKP 81 İlde İlker Başbuğ, Fikri Sağlar ve Can Ataklı Hakkında Suç Duyurusunda Bulunacak - onedio.com

AKP, Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ hakkında 81 ilde suç duyurusunda bulunacağını açıklamıştı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir