Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İlk Bakışta İnsana Photoshop Marifeti Gibi Görünen 6 Eşsiz Bulut Formu

 > -
Abone ol

Bazen günlük hayatın akışına öylesine kapılırız ki, gökyüzüne günlerce bakmadığımız olur. Sanki görülesi her şey, önümüzdeki kaldırımlardan ya da çevremizdeki vitrinlerden ibaretmiş gibi... Böylece hayatlarımız monotonlaşır. Bizler de robotlar misali takip ettiğimiz rutinlerin esiri oluruz. Oysa tek yapmamız gereken arada sırada bile olsa kafalarımızı yukarı kaldırıp, gökyüzüne şöyle bir bakmaktır. Belki aşağıdakiler gibi bulut formlarını göremeyebiliriz. Zira çoğu az rastlanır cinsten. Ama en azından halen hayatta olduğumuzu ve harika bir gezegende yaşadığımızı hatırlarız...

1. Mammatus (Kesecikli) Bulutları

Dünya'da en nadir görülen iklim olaylarından biri, Mammatus Bulutları'dır. Bilimsel olarak "mammatokümülüs" olarak da bilinen bu bulutlar, daha üstteki bulutların altında kesecik benzeri desenler oluşturur. Çok nadir gözlenen bu oluşum, genelde şiddetli fırtınalar öncesinde meydana gelir.

2. Lenticular (Mercek) Bulutları

Rüzgârla dağlık arazilerin etkileşimi sonucu oluşurlar. Biçimleri, mercek camını andırır ve birbirlerinden ayrı dururlar. Bir engebe ya da engelle karşılaşan hava kütlesinin yükselip soğuyarak yoğunlaşması sonucu oluşurlar. Sirrokümülüs, altokümülüs ve stratokümülüs tipi bulutlar, bu yolla mercek biçimini alabilir.

3. Undulatus Asperatus

Bu bulutların oluşması için doğru oranda atmosferik istikrarsızlık ve yeterli 
yoğunlukta bulutlanma gerekiyor. Aynı zamanda, yeterli kuvvette bir rüzgârın uygun açılarla bulutun üzerinde buluşması da şart.

4. Polar Stratosferik (Sedef) Bulutları

Kutup bölgesinde, yerden yaklaşık 15-25 kilometre yüksekte -stratosferde- oluşan ve parlak, ince biçimlerinden dolayı sedef olarak adlandırılan bulutlardır. Buz kristallerinden oluşan ve genellikle güneşin ufka yakın olduğu zamanlarda görülen sedef bulutlarının rengi ve parlaklığı da bu buz kristallerinin güneş ışığını yansıtması sonucu oluşur. Bu tür bulutlar sirkülasyon ile stratosfere taşınan çok küçük su damlacıkları içerir. Genellikle hareketsiz olurlar veya nadiren hareket ederler.

5. Kelvin-Helmholtz (Kararsızlık) Bulutları

Denizdeki dalga yapısına benzerler. Rüzgarla birlikte hareket ederken bir dağ ya da hava sirkülasyonuna çarpıp bu şekli oluştururlar. Karmaşık buharlaşma ve yoğunlaşma nedeni ile bu desende hareket ederler.

6. Fallstreak Deliği

Nadir yaşanan bu hava olayı, kristalleşen su damlacıklarının bulut tabakasının altına inmesiyle oluşuyor. Bazıları bu bulut oluşumunu 'Cennete Açılan Kapı' olarak da adlandırıyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
basakcik

Trifobisi olanlar, 1 ve 6 ya bakmayın .D :((

stetchup

bide Harry Potter'daki karanlık işaret var

Gizli Kullanıcı

Mammatus bulutlarını mıncıklamak istedim. :D

cnsfrd

çok güzeller bee.

1sosyolog

Doğa her zaman bizim yansıttığımızdan daha güzel.

Görüş Bildir