İliklerine Kadar Ankaralı Olan Herkesin Günlük Hayatta Mutlaka Yapmış Olduğu 13 Davranış

-

Ankaralı olmak bir başkadır. Gri diyene, deniz yok diyene inat, yaşadığımız bu şehri nasıl sevip sahiplendiğimizi biz biliriz.

1. Kokoreç denildiği zaman akla gelen en efsane isim Hacı'dır. Her Ankaralı bir gün bu kokoreçten yemek için Ulus'a gitmiştir ya da gitmek için plan yapmıştır.

Şimdi olsa ne yerdik yalnız! Off!

2. Öğrenci olarak Ankara'ya gelenler ya da uygun fiyatlı ev eşyası arayanların uğradığı ilk yer, İtfaiye Meydanı'nda bulunan spotçulardır. Hiçbir şey almasa bile bir Ankaralı burayı dolaşmaktan ilginç bir keyif alır.

Özellikle hafta sonu gidip gezmenin tadı bir başka oluyor.

3. Ankaralılar bilir ki, güneşli güzel bir günde Sakarya'da bulunan barların bahçesinde bira içmek bambaşka bir keyiftir. İster dayılarla at yarışı seyredersiniz, ister arkadaşınızla sohbet edersiniz buralarda.

Özellikle buralara öğlen gitmek çok büyük bir keyiftir.

4. Elektronik alet edevata ihtiyaç olduğu zaman tarif edilecek tek adresin "Konya Sokak" olduğunu bilirler. En az iki tanıdığını Konya Sokak'a göndermiş çok Ankaralı vardır.

Ankaralı için burası Silikon Vadisi gibi bir yer neredeyse.

5. Piknik için şehir dışına çıkmaya üşenip hazır yanmış mangala konmak için gidecekleri adres de Alacaatlı olmuştur. Tertemiz piknik yapıp dönülür Alacaatlı'dan.

Bir sürü kavak ve meyve ağacının altında piknik yapmak güzel oluyor vallahi, yalan yok.

6. Güzel bir Pazar günü Kale'deki Pirinçhan'da kahve içmek de Ankaralılar için ayrı bir keyiftir. Ha kahve değil de gözleme yemek isteyen yok mudur? O da vardır...

Önemli olan o avluda oturup nostaljik dakikalar yaşamak...

7. Ankaralılar için hamama gitmek de apayrı bir etkinliktir. İsmi geçmese bile "Hamama gidelim" dendiğinde Şengül ya da Karacabey hamamlarından bahsediyordur Ankaralılar

Şöyle bi kese köpük yaptırmasak mı?

8. Günün hangi saati olursa olsun bir Ankaralı, sokak tezgahında mis gibi kokan simidin hasıyla karnını doyurmuş ve bundan büyük mutluluk duymuştur.

Yalnız bizim simidimiz de hiçbir yerde yok ya!

9. Bahar geldiği zaman yeşillenen çimlere yayılmak için Seğmenler Parkı'nı seçen Ankaralı sayısı hiç de az değildir. Çoluk, çocuk, köpek, hep birlikte yazın bizi oralarda bulabilirsiniz.

Önemli: Seğmenler'i temiz tutalım, çöpümüzü bırakmayalım!

10. Sabah erken uyanan bir Ankaralı'nın en büyük motivasyonlarından biri de Ege, Fahir ve Oktay üçlüsünden oluşan "Modern Sabahlar'ı" dinlemektir.

Biz yaşlandık, onlar değişmedi. Bu arada Ege Kayacan'a geçirdiği trafik kazası sebebiyle geçmiş olsun dileklerimizi iletelim.

11. Ankaralı'ya kolay kolay turşu beğendiremezsiniz çünkü Çubuk Turşusu gibi bir efsanenin ne demek olduğunu çok iyi bilir.

Tam Çubuk turşusu kurdurma mevsimindeyiz bu arada.

12. Evine, işine gitmeye çalışan bir Ankaralı'nın trafikte protokol konvoyuna denk gelmesi ise hayatının bir rutinidir. Trafikte dakikalar boyu aracın içinde beklediği için evliya olmaya her an daha çok yaklaşmıştır.

Çeken bilir, çeken bilir!

13. Her Ankaralı'nın şehir manzarasını tepeden seyrettiği bir "Şahin Tepesi" mutlaka vardır. O manzarada bulunan en ışıklı, en gururlu, en özlenen noktayı bulup birbirlerine gösterirler: "Bak, Anıtkabir'i görüyor musun?"

Fotoğraf: Mustafa Taşkın

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
f.can

En çok gitmek istediğim şehir, 5 saat mesafe uçakla 1 saat. Ama olmuyor kısmet olmuyor, hatta imkânsız da denebilir. Ama bir gün nasip olur da gidersem eğer, gideceğim iki adres, 1.Anıtkabir 2. Adı Bende Saklı😊

emriye-coskunsu

ayyy İnşallah bir gün gelip görmek gezmek nasip olur çok amin 😊😊

merve-kctrk

Okurken acaba burası başka bir şehir mi diye düşündüm. Ankara'da yaşıyorum ama şu dediğin yerleri bırak överek anlatmayı aklımın ucundan bile geçmiyor. (seğmenler hariç olabilir, ama orası da üniversiteli cins alkoliklerle dolu) Ayrıca çubuk turşusu da hiç abartılmasın. En güzel turşu vallahi anne turşusu. Kokoreçte çiftlikte yenir tabi kiii... Hımm bu arada bir de hamam denilince şengül hamamı falan hikayeee.. bildiğin Ankara'nın en abaza semtinde bir hamam. Temizlik ve konum açısından asla tavsiye etmem. Biraz reklam kokmuş buralarda neyseee artık at cebe..

ender-deniz

Atam

hilalctn

21 yıllık ankaralıyım şurda gördüğümün çoğunu ilk defa okuyorum ve kokoreç çiftlikten yenir, seğmenlerde bana orda oturup bira içen ergenlerin yeri gibi geliyor

Görüş Bildir