İlginç Bir Hikaye Olsa da Üzgünüz, "Alo" Sözcüğü Graham Bell'in Sevgilisinin Adının Kısaltması Değil

18PAYLAŞIM

Ortamlarda anlattığınız hikayenin gerçeğini öğrenseniz hiç fena olmayacak.

Önce meşhur hikayemizle başlayalım...

Birçok icadını işitme engellilerin hayatını kolaylaştırmak için ortaya çıkaran Graham Bell telefon üzerine çalışırken hayatında biri vardı, ismi de Allessandra Lolita Oswaldo'ydu. 
Harıl harıl çalışan Bell, atölyesine açılan telefonun ardında her zaman sevgilisi olduğunu bildiği için ne zaman telefonu çalsa sevgilisinin adını söyleyerek selam verirdi.

Gel zaman git zaman, sevdiceğinin ismi hayli uzun olduğu için Allessandra Lolita Oswaldo demekten sıkılmıştı mucidimiz.

İsmi kısaltarak söylemeye başlamıştı. Kısala kısala farklı şekiller alan bu isim nihayetinde "Ale Lolos" halini aldı. Bell telefonu çaldığında artık bu kısaltmayı kullanıyordu. Tek bir kişinin aramasında neden vakit kazanmaya çalışmıştı? Onu kimse bilmiyor ancak hikayeye göre Ale Lolos, sadece Bell'in hayatında kalmadı. Bu isim kısala kısala bugün telefonu açarken söylediğimiz "Alo"ya evrildi.

Hikayenin birçok farklı versiyonu var, olay örgüsü değişiyor ancak Alo'nun kaynağına dair efsane sabit.

Bu hikayenin hayli ilginç olduğunu kabul ediyoruz ancak gerçek olup olmadığını da merak ediyoruz. Ortamlarda bunu anlattıktan sonra böyle bir olay olmadığını söyleyen biri çıkarsa, tadımız kaçmasın.

Öncelikle Bell'in sevgilisi yahut eşi olarak Allessandra Lolita Oswaldo diye birinden hiçbir yerde bahsedilmiyor. İnternette arama yapılınca Türkçe hikayelerden başka bir şey çıkmıyor.

Bazı paylaşımlarda şu fotoğraftakinin sevgilisi olduğu söyleniyor mesela 👇

Ancak o da pek doğru değil. Daha doğrusu hiç doğru değil. 

Fotoğrafta yer alan kadın Graham Bell'in sevgilisi değil, eşi Mabel'e ait. Adını kısalttığımızda alo benzeri bir ifadeye ulaşamıyoruz, bunun yanında Bell'in Mabel dışında biriyle birlikte olduğuna dair hiçbir bilgi de yok.

Belki hayali karakter Allessandra Lolita Oswaldo bilmiyor ancak Graham Bell'in eşiyle çocukları da var.

Yani Türkiye'de yaşamadığını bildiğimiz Bell'in Türkçe dışında hiçbir kaynakta adı geçmeyen bir sevgilisinden bahsedilse de böyle biri yok. Alo Türkçe olduğu için bu durumla karşılaşıyoruz ki İngilizce'de de benzer bir efsane var. O da Margaret Hello adında birini getiriyor Bell'in hayatına, efsanelere bakılırsa Bell'in kendi dışında herkesin haberinin olduğu sevgilileri var.

Telefonları açtığımızda sarf edilen alonun kaynağı olan sözcük "Hello", Edison'un icadı.

Yani ne Graham Bell'in sevgilisi ne de onun hayatındaki bir detay bu sözcüğün kaynağı, bambaşka bir biçimde karar verilmiş... Yine de onun sevgilisinin adının kısaltmasıyla telefonu açtığınızı düşünmek isterseniz biz engel olmayalım. 😎

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
blizzard

Bu bilgiler Türkiye'de internetin yeni yeni yaygınlaşmaya başladığı dönemlerden kalma. Aşağı yukarı 20 sene öncesine dayanıyor.

sedat-yilmaz

Hello'dan geldiğini tahmin etmiştim. Sevgilisiymiş de bilmem ne, Facebook'un uyduruk hikayelerinden, bilgi kirliliğinden kalanlar işte...

Görüş Bildir