İlber Ortaylı'nın Cumhuriyet'in Türkiye'ye Neler Kazandırdığını ve Eksiklerimizi Anlattığı 13 Düşüncesi

-
Abone ol

İlber Ortaylı, Tuhaf dergisine Cumhuriyetin bizlere neler kazandırdığını ve eksikliklerimizin neler olduğunu yazdı.

1. "Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu, en başta bir büyük imparatorluğun, geleneksel bir monarşinin şekil değiştirmesidir.Bu büyük bir ideolojik yapılanmadır ve toplumsal kurumlarda da kendini tamamlayacak gelişmeleri yaratmıştır."

2. "Bunlardan birincisi, eğitim alanındaki radikal reformdur. Eski bir imparatorluğun bu alandaki dini yapılara, cemaatlere yönelik teşkilatlanmasını hizaya getirmiştir. "

3. "Herkes eski tip okulların, medreselerin kapandığının üzerinde durmakta; oysa böyle bir kontrol gayrimüslim okullar için de, yabancı menşeli olanlar için de söz konusuydu. "

4. "Asıl önemli gelişmeyse, hukuk alanında romanizasyonun başlamasıdır. Bu romanizasyon, 1926’da nihai noktasına ulaşmıştır: Kanun-i Medeni. Bütün bunlar, yeni cemiyette yeni bir teşkilatlanma ortaya çıkarır."

5. "1920’lerin Türkiye’si, şüphesiz eski imparatorluğun topraklarına, imkânlarına ve zenginliklerine sahip değildi. Dahası, bütün dünyayı sarsan bir cihan harbinden çıkmış aktif savaşçılardan biriydi. Bizim durumumuzda olan Fransa, harpten evvelki durumuna dönmek için 1950’leri beklemiştir âdeta."

6. "İktisadi üretim bakımından, harp öncesi duruma 1930’lardan evvel döndüğü söylenebiliyor. Ama asıl onarılamayan bölüm, kaybettiğimiz insan hazinesidir."

7. "Cephelerde erittiğimiz sağlıklı, üretici gençlik ve bilhassa aydınlarımızın telafisi, çok geç zamanlara kadar mümkün olmamıştır. "

8. "Kültürel hayatımızın renkliliği için, Doğu ve Batı kültürünü birleştiren ve bunu bir arada götüren bir gençliğin yaratılması için hâlâ uğraşıyoruz."

9. "İki harp arasında, dünyada eğitim eşitliği diye bir şey yoktu. Sovyetler Birliği bu konuda bir eşitlik yaratmaya kalktı ama kolay değildi. Türkiye Cumhuriyeti bu anlamda bir atılımı ifa- de eder ki eğitim konusunda saflarını, Cumhuriyet çok geniş bir şekilde açmıştır. Ordunun masrafları kısılmış; Milli Eğitime yoğunlaşılmıştır. Cumhuriyet idaresinin büyük adamları, eğitimcilerdir."

10. "Salgın hastalıklar ve fakirlikten bunalan bir dünya deyince, aklınıza sadece Afrika ve Asya gelmesin; Avrupa da bunun içindeydi. Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti, sağlık alanında şaşılacak bazı sorunları çözmüş, gerçekten inançlı bir sağlık ordusunun faaliyetiyle ayakta kalmıştır. "

"Bunu da yine cumhuriyet bürokrasisinin başta Refik Saydam olmak üzere tıbbi otoritelerine borçluyuz." 

11. "Sadece verem ve sıtma değil, müzminleşen diğer bulaşıcı hastalıkların da üstesinden geldiler."

12. "Bugün bazı konularda kuruluşun çok ötesinde olduğumuz kesin, fakat bazı konularda geriledik. Gerileme alanlarımızdan biri maalesef eğitim. "

13. "Eğitimde, her şeyden önce yargı alanında, insanlarımızı daha iyi yetiştirmek zorundayız. Tarih ve sosyal bilimlerdekileri de daha iyi seviyeye çıkarmak zorundayız. Bunları kısa zamanda da telafi edebiliriz.

Siz neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yaseminkokusu

cumhuriyet karşıtı söylemlerde bulunanlar ne kadar gerizekalıysa siz de o kadar gerizekalısınız. bir de ilber hocayı alet ediyorsunuz bunlara. ya cumhuriyetçisindir ya osmanlıcı. bu nasıl aptalca bir bakış açısı yahu. bunlar senin tarihindir, rejim tartışması zaten yapmıyoruz ama bu tarafgirlik niye onu anlamıyorum. ben bu toprakların geçmişini olduğu gibi kabul edip 1700 leri de 1940 ları da oturup iyisiyle kötüsüyle eleştirebilirim. bu kavramlar hangi münasebetle siyasileştiriliyor. 1923 te ot gibi yerden bitmediniz ondan önce de bu topraklarda bir medeniyet vardı. cemil meriç diyor ya hani biz tarihinden türklüğünden utanan şuursuz bir yığın haline geldik diye. ne kadar da doğru. ha osmanlıyı yerip cumhuriyeti yüceltenlerin de cahil olduğunu söylüyor ilber hoca. siz de modernitenin yobazısınız. bu ülkenin insanına dair zerre umudum kalmdı ne bok yicem bilmiyorum. keşke kör olsaymışım sizin gibi.

kendicapinda

Güzel haber , bilgilendirici .O zamanlar 1926 medeni kanun cikmasi birçok avrupa ülkelerine Gore cok daha erkendi.Simdi ise donup baktigimizda baya bir gerileme oldu .Ya Biz yerimizde saydık yada diler ülkeler önümüze gecti.Nerden nereye dedirtttiriyor.

coldhearted

Cahilsavar ponçik. Saygılar hocam.

Görüş Bildir