Görüş Bildir
Haberler
İlber Ortaylı'dan Biden Yorumu: 'Kendi Suçlarını Hafifletmek İstiyorlar; Soykırım Diyen Cahildir'

İlber Ortaylı'dan Biden Yorumu: 'Kendi Suçlarını Hafifletmek İstiyorlar; Soykırım Diyen Cahildir'

Batuhan
28.04.2021 - 09:02

ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 olaylarına ilişkin yayımladığı mesajda kullandığı ‘soykırım’ ifadesine ünlü tarihçi, Prof. Dr. İlber Ortaylı’dan tepki geldi. Ortaylı, “Dünya soykırım kavramını genişletmek istiyor, oysa her karşılıklı çatışma soykırım değildir. ‘Soykırımdır’ diyenler kendi tarihsel suçlarını örtbas etmek ve bu yolla da suçlarını hafifletmek istemektedir” dedi ve Türkiye’nin yapması gerekenleri anlattı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Hürriyet'ten Fulya Soybaş'ın haberine göre, Ünlü tarihçi, Prof. Dr. İlber Ortaylı 1981’de Reagan’dan sonra 40 yıldır hiçbir ABD Başkanının, Türkiye’ye yönelik böylesi ağır bir suçlama getirmemesini, ‘soykırım’ ifadesini kullanmamasını Türkiye’nin ABD ve Türkiye’deki güçlü dostlarına bağladı ve şöyle devam etti: “Kimdi bunlar? Hem ABD hem de Türkiye’deki güçlü Yahudi lobisinden bahsediyorum. Bugün artık bu güçlü dostlarımız yok. Türkiye’de gelişen lüzumsuz bir antisemitizm Türkiye’yi sarmakta ve neticelerinden biri de işte bu.

"Telaffuz edilmesi kolay değildir"

"Telaffuz edilmesi kolay değildir"

Gelelim bugün olduğumuz noktaya; dünya arenasındaki siyasetçilerin- parlamenterlerin ve halkların ağzında ‘1915 olayları, Türklerin Hıristiyanlara yönelik haçlı seferidir, soykırımdır’ gibi laflar var. Oysa soykırım ağır bir suçtur ve telaffuz edilmesi de öyle kolay değildir. Dünyada en büyük soykırım Yahudi soykırımdır, sonrasında çingenelere uygulanan soykırım gelir. Naziler Yahudilerle birlikte çingeneleri de toplayıp, günahsız insanları, konsantrasyon kamplarında sistematik şekilde yok etti. Buna soykırım denir. Şimdi dünya soykırım kavramını genişletme derdinde. Yaşanan her karşılıklı katliam ‘soykırım’ değildir. Bir imparatorluğun yıkılışında yaşanan, bu gibi çatışmaların hepsini ‘soykırım’ çatısı altında toplamaya çalışmak bu işi yapanların suçlarını örtbas etmek ve bu yolla suçlarını hafifletmek istemekten kaynaklıdır.

'Soykırım' diyen Türk tarihçiler bilgisiz

'Soykırım' diyen Türk tarihçiler bilgisiz

Türkiye’deki tarihçilerin de neye soykırım denilip denilmeyeceğini iyi bilmesi, olayları iyi araştırması gerekmektedir. Bugün Türkiye’de de 1915 olaylarını ‘soykırımdır’ diye tabir eden tarihçiler var ve inanın bir broşürlük kadar bile bilgileri yok. Bir şey bilmiyor, konuşuyorlar. İlgili literatürler Türkçe’ye çevrilmemiş. Nereden anladın da okudun? ‘Bu Osmanlı’nın işidir biz Türkiye Cumhuriyetiyiz’ diyenler var. Buna dünyada kimse inanmaz.

“Biden şu an vaat ettiklerinin hiçbirini yapacak durumda değil"

“Biden şu an vaat ettiklerinin hiçbirini yapacak durumda değil"

'Böyle bir argümanla Türkiye’yi savunmazsınız. Uygulanacak yaptırım ve belaları da savuramazsın. Böyle ucuzlukların lüzumu yok. Bir kısım bunu Cumhuriyetçilik, ilericilik zannediyor. Bir kısım da ‘Bu ittihatçıların işidir, Müslümanların böyle bir durumla işi olmaz’ havasında. Bunlar Türkiye’nin hataları. Düşman sayısını arttırmakta üstümüze yok.”

“Biden şu an vaat ettiklerinin hiçbirini yapacak durumda değil. Geldi geleli Trump’tan farklı olarak tek yaptığı aşı konusunda bütçe vermekti. Şimdi aldığı ikinci sayı da bu oldu. Adama puanı biz kazandırdık.”

İçeriğin Devamı Aşağıda

"Türkiye’nin aciliyetli olarak enternasyonal nitelikli bir araştırma grubu kurması lazım"

"Türkiye’nin aciliyetli olarak enternasyonal nitelikli bir araştırma grubu kurması lazım"

Prof. Dr. İlber Ortaylı “Her 24 Nisan’da, aynı meselenin önümüze ısıtılıp ısıtılıp gelmemesi için, Türkiye’nin aciliyetli olarak enternasyonal nitelikli bir araştırma grubu, ki buna Ermeni alimleri de dahil, kurması ve çalışmaya başlaması şarttır” diyor: “Bu konuyla ilgilenen Türklerin yapacağı ilk iş Ermeni lisanını öğrenmek, edebiyatını, tarihini tetkik etmektir. Müspet yolla o kültürün içine girerseniz söyleyeceğiniz sözün dinlenmesi daha büyük olasılıktır. Tüm dünya ile çatışamayacağımıza göre söyleyecek sözümüzün olması şarttır. Zira, yarın öbür gün davalar başlayacak. Bizi kaç avukat savunabilecek? O nedenle meselenin derinine inmemiz gerek.”

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
142
33
4
3
2
1
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Kal El

Devletin kademelerine boyle bilgili zeki insanlarin gelmesi lazim, diplomasiz kahvehane agizi ile konusan agizi tuvaletten bir tik daha temiz olan adamalar u... Devamını Gör

Sıradan Biri

Reis yine noktayı koymuş. Helal olsun. Zaten Abd başkanlık seçimlerinde Biden'ın Türk düşmanı olduğunu biliyorduk. Sürpriz olmadı bize.

selin_nothanks

ABD'de de soykırım iddialarını çürütmeye çalışan bir grup tarihçi var bildiğim kadarıyla. Orada da kitap yazan, ABD halkını bilinçlendirmeye çalışanlar var. ... Devamını Gör