Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İki Kadın & Uzay Heparı: Yıldız Tilbe ve Sezen Aksu'nun Şarkılarına Taşıdıkları Büyük Savaş

52bPAYLAŞIM

Yıldız Tilbe ve Sezen Aksu. Sesleri, besteleri ve kendilerine has tarzlarıyla Türk müziğinde devleşmiş, yeri doldurulamaz iki sanatçı. Eğlenceli şarkıları da var tabii ama biz en çok hüzünlenince anarız onları. Bu iki dev arasında geçmişte yaşanmış öyle bir olay var ki, benzerine ancak filmlerde rastlanır. İki kadın bir adam şarkısındaki "bir adam" olan Uzay Heparı ve hikayesini hep birlikte okuyalım.

İzmir'den başlayıp şöhrete uzanan bir yolculuk...

Sezen Aksu, 1991 yılında İzmir'de keyif çatmak için gittiği bir pavyonda sahnede şarkı söyleyen genç bir kadın görür. Kadının sesi Sezen Aksu'yu o kadar etkiler ki birkaç gün sonra kolundan tuttuğu gibi İstanbul'a götürür bu genç şarkıcıyı. O genç şarkıcının adı Yıldız Tilbe'dir.... Sezen Aksu, Yıldız Tilbe'yi kendi evinde ağırlar ve ona şöhretin kapılarını aralar.

Pavyon şarkıcılığından, Sezen Aksu'nun vokalistliğine....

Yıldız Tilbe'ye adeta piyango vurmuştur. Türk müziğinin minik serçesi Sezen Aksu ona el vermiş, kendi vokalisti yapmıştır. Tabii Yıldız Tilbe bu. Kısa sürede onun da adı duyulmaya, şöhreti gittikçe artmaya başlar. O dönem Sezen Aksu, 1994 yılında kaybettiğimiz genç ve başarılı besteci Uzay Heparı ile büyük bir aşk yaşamaktadır.

Sezen Aksu'nun dünyasını yıkan ihanet...

1992 yılının baharında, Sezen Aksu'nun dünyasını başına yıkan o olay yaşanır. Evinin ve gönlünün kapılarını açtığı, şöhret basamakların onar onar atlattığı vokalisti Yıldız Tilbe ile biricik aşkı Uzay Heparı'yı sevişirken basar (Yıldız Tilbe, yakalanmadıklarını, olayı Sezen Aksu'ya kendisinin anlattığını iddia eder). Yıldız Tilbe'yi evinden kovar ve vokalistliğinden de çıkarır.

Uzay Heparı'nın hazin ölümü...

Sezen Aksu, çok sevdiği Uzay Heparı'yı Yıldız Tilbe ihaneti yüzünden terkeder. Heparı, 1993 yılında modacı Zeynep Tunuslu ile evlenir. 20 Mayıs 1994 günü ise motosikletiyle giderken Etiler Koç Köprüsü'nde sanatçı Demet Akbağ'ın arabasına arkadan çarpar ve 11 gün sonra vefat eder. Yıldız Tilbe ise Uzay Heparı'nın hayatını kaybettiği 1994 yılında çıkardığı 'Delikanlım' albümü ile şöhreti yakalar...

Yıldız Tilbe'nin itirafı gündeme bomba gibi düşer...

Yıldız Tilbe, Sezen Aksu ve Uzay Heparı arasında geçen bu olay sanat camiasında fısır fısır konuşulsa da çok fazla yayılmaz ve bilinmez. Ta ki Yıldız Tilbe'nin 2011 yılında katıldığı 'Alt Üst Muhabbetler' programında "Bir gece sarhoştum ve Uzay Heparı ile birlikte oldum. Sezen de beni evden kovdu" şeklindeki itirafına kadar.

İkili arasındaki savaş şarkılara taşınır...

Bu itirafla birlikte olay yeniden gündeme geldi ve Yıldız Tilbe, Her Şey Tadında programında Sezen Aksu ile kavgalarını şarkılarına taşıdıklarını anlattı. Tilbenin söylediğine göre Sezen Aksu ''Onu alma beni al'' şarkısını Yıldız Tilbe'ye ithafen yazmış. Tilbe ise bu şarkıya ''Ey'' şarkısı ile cevap vermiş. İki şarkının sözlerine bu açıdan bakınca ikili arasındaki gerilim daha da iyi anlaşılıyor. İşte o şarkılar;

Sezen Aksu'nun Yıldız Tilbe'ye ithafen yazdığı şarkı ''Ah verin elime de kırayım cadının derisi kara elini''

Bak atının terkisine de atmış gözleri şaşı gelini
Mor kaftanlara sarmış haspam odun gibi belini
Ah verin elime de kırayım cadının derisi kara elini

Seni gidi dilleri fitne fücur kıyametin gelsin

Sen o alacası içinde fesatla hangi günü gün edicen
Ah o kaditin üstüne bir de atlas yorgan sericen

Amanın amanın yansın ocağın barkın utansın
Ağan emmin herbir yerine kırmızı kınalar yaksın

Varsın bize vursun felek ne çeyiz düzdüm emek emek
Allah bildiği gibi yapsın

Böyle de nispet olmaz ki seni gidi zalim yar
Zorla da kısmet olmaz ki seni gidi hain yar

Bana ne bana ne beni al onu alma

Bende bu yetim kirazlar al al dururken
Tek başıma kara gecelerde zar zor uyurken
Yar eteğimde çakallar kurtlar ulurken
İçine sinerse senin de kıyametin gelsin

Yıldız Tilbe'nin cevabı ''Ey bana şeratan bilinçli dağ karı / Sen beyazsan ben karayım tamam mı?''

İçindeki nefret söner mi artar mı 
Bedavaya satsan alan olmaz 
Kendin olamadın ya koynuma onu ittin 
Yaptıkların hiç bir kitaba sığmaz 

O çok toydu ben genç 
Başbaşa bıraktın başka bir aşka başlamıştın 
Bir senaryo yazdın dört başı ihanet 
Ben garip figüran rolünü başaramayan 

Ey bana şeratan bilinçli dağ karı 
Sen beyazsan ben karayım tamam mı 
Sen çağırdın söz verdin tutmadın 
Ne sağ ne sol tam ortaya lafım alan çıksın 

Hey

BONUS: Olayı en iyi özetleyen şarkı da yine Yıldız Tilbe'den....

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tamer.er

Sezen Aksu, çok sevdiği Uzay Heparı'yı Yıldız Tilbe ihaneti yüzünden terkeder. Heparı, 1993 yılında modacı Zeynep Tunuslu ile evlenir. 20 Mayıs 1994 günü ise motosikletiyle giderken Etiler Koç Köprüsü'nde sanatçı Demet Akbağ'ın arabasına arkadan çarpar ve 11 gün sonra vefat eder. Yıldız Tilbe ise Uzay Heparı'nın hayatını kaybettiği 1994 yılında çıkardığı 'Delikanlım' albümü ile şöhreti yakalar... Herkes tanıdık .d

ertanalin

Her haltta birbirinizi yemeye fırsat arıyorsunuz değil mi? Biri ak desin biri kara hemen kedi köpek gibi saldırıyorsunuz birbirinize. Bitmek bilmeyen öfkeniz kininiz kendiniz gibi ülkemizi de yok ediyor.

arda-deniz-varayli

'Nankörlük nedir?' sorusunun cevabı.

thebuzluwhiskey

her daim sezen✌🏼

Gizli Kullanıcı

bakın,gerçek seven kadın budur.bir de yıldız tilbe'yi haklı bulanlar var.zır cahiller,düşünce yoksunu insanlar.bak bakalım yıldız tilbe nasıl konuşmuş arkasından.bir de minik serçemize bak.işin komik tarafı yıldız tilbe'yi daha iyi sanatkâr olarak gören insanlarda var.sanat,herkese açık olmamalı.yorumlayabilene açık olmalı yoksa komik şeyler açığa çıkıyor.

tamer.er

yorumlayabilen kim peki? .d Sen misin?

Görüş Bildir