IKEA'nın Kurucusu Bitpazarından Giyiniyormuş

123PAYLAŞIM

İsveç’in uluslararası mobilya markası IKEA’nın milyarder kurucusu Ingvar Kamprad, tüm kıyafet alışverişini bitpazarından yapıyor; saçlarını da, ucuza geldiği için Vietnam'da kestiriyor.

Aşırı tutumluluğuyla bilinen 90 yaşındaki Kamprad, hayatını anlatan belgeselde “Üzerimdekilerin hepsi bitpazarından alınmadır. Çevreme iyi örnek olmak istiyorum” diye konuştu.

Dünya dördüncüsü

İsveç’in güneyindeki tarım bölgesi Smaland’da doğan Kamprad, “Tutumluluk, bizim yöre insanının doğasında var” diye konuştu. Kamprad’ın yaklaşık 65,5 milyar Euro serveti olduğu tahmin ediliyor.

Aile servetinin neredeyse tamamını düşük vergileriyle meşhur küçük Avrupa ülkesi Lihtenştayn’da tutan Kamprad, 2006’da Forbes dergisinin zenginler listesinde dünya sıralamasında dördüncü sıradaydı.

Berbere Vietnam’da gidiyor

Kamprad, 2008’de verdiği bir röportajda, Hollanda ziyareti esnasında gittiği berberde 22 Euro ödediği için çok kızgın olduğunu söylemişti.

Saçını nerede kestirdiği sorulduğunda, “Normalde saçımı gelişmekte olan ülkeleri ziyaret ettiğimde kestiririm. En son Vietnam’da kestirmiştim” yanıtını verdi.

1973’te yüksek vergiler nedeniyle İsveç’ten kaçıp Danimarka’ya yerleşen Kampra, oradan da İsviçre’ye geçti. 2010 sonrası kademeli olarak şirketteki görevlerini çocuklarına bıraktı.

AFP

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir