İHH Başkanı Bülent Yıldırım Suriye'ye Atılan Füzeleri Az Buldu: 'İçimizi Serinletmedi'

 > 
447PAYLAŞIM

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım, ABD, Fransa ve İngiltere'nin Suriye'ye yaptığı operasyonu değerlendirdi. 'Danışıklı dövüş gibi bir atış yapıldığını düşünüyoruz' diyen Yıldırım, Suriye'ye çok az füze atıldığını ve atılan füzelerin içlerini serinletmediğini söyledi.

Suriye yönetiminin Doğu Guta'da sivillere yönelik kimyasal saldırı gerçekleştirdiği iddiası üzerine ABD, İngiltere ve Fransa kimyasal silah tesisi olduğu iddia edilen hedefleri vurdu.

Ve Operasyon Gerçekleşti: ABD, İngiltere ve Fransa Suriye'yi Vurdu - onedio.com
Ve Operasyon Gerçekleşti: ABD, İngiltere ve Fransa Suriye'yi Vurdu - onedio.com

'O tesislerin yok edilmediğini düşünüyoruz'

Afyonkarahisar’daki ''Mazlum Coğrafyalar ve Ümmetin Yetimleri'' programında konuşan İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Suriye’ye yapılan saldırıda çok az noktanın vurulduğunu savundu. Yıldırım, savaş gemilerinin Doğu Akdeniz'e gelmesinin esasen ABD'nin bölgeye yerleşme planı olduğunu vurguladı ve şöyle devam etti:

''Doğu Akdeniz'deki doğalgazın çıkarılmasında hepsi pay sahibi olmak istiyor. Ayrıca Golan Tepeleri'nde Suudi Arabistan'daki petrole eş, rezervler bulundu. Doğal olarak bu bir savaş sebebi. Bugün atılan füzeler içimizi serinletmedi.''

'Danışıklı dövüş gibi bir atış yapıldığını düşünüyoruz'

Operasyonda yapılan atışların 'danışıklı dövüş' olduğunu söyleyen Yıldırım, önümüzdeki günlerde Suriye yönetiminin yeni bir kimyasal saldırı yapma ihtimalinin olduğunu belirtti:

''Çok az vuruş yapıldı ve o tesislerin yok edilmediğini, bir danışıklı dövüş gibi bir atış yapıldığını düşünüyoruz. Önümüzdeki günlerde yine kimyasal silahın kullanılma tehlikesi ve riski olduğunu biliyoruz. Şu ana kadar kimyasal silah 28 kere kullanıldı. Buna yönelik de dünya sessiz.''

'Suriye'ye yapılan operasyona hayır dememiz mümkün değil'

Yıldırım kimyasal silah kullanılmasını kabul edemeyeceklerini söyleyerek yapılan operasyona neden ''hayır'' diyemeyeceklerini şu sözlerle aktardı: 

''Kimyasal silah kullanılmasını asla kabul etmiyoruz. Orada bu silahların sonuçlarına uğramış çocuklarımızın halini hep beraber gördük. Yine Doğu Guta’dan çıkan mültecilerin sınırda karşılanmasını İHH olarak bizler yapıyoruz. Çadır kentler kuruyoruz. Orada kimyasal silahtan dolayı etkilenen birçok insanla karşılaştık. Bu zalime karşı başka bir zalimin böyle bir müdahalesine hayır dememiz mümkün değil.''

Yıldırım'ın Suriye yapılan saldırı hakkındaki sözleri sosyal medyanın gündeminde👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir