İddia: Kuzey Kore’nin Nükleer Müzakere Heyetinden 5 Kişi 'ABD Adına Casusluk' Suçlamasıyla İdam Edildi

 > -

Kuzey Kore'nin ABD Temsilcisi Kim Hyok Chol ve 4 dışişleri bakanlığı yetkilisinin “casusluk” suçlamasıyla idam edildiği iddia edildi. 

Yetkililerin, ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un zirvesinin başarısızlıkla sonuçlanması nedeniyle idam edildikleri öne sürüldü.

Kim Hyok-chol, AFP

Güney Kore'de yayımlanan Chosun Ilbo gazetesinin haberine göre zirve hazırlıklarından sorumlu olan 5 yetkili, Washington adına casusluk yapmakla suçlanarak Mirim Havalimanı'nda idam edildi.

Kuzey Kore liderinin sağ kolu olarak bilinen Kim Yong Chol’un da zirvenin ardından Çin sınırındaki bir çalışma kampına gönderildiği aktarıldı.

Kim Yong Chol, AP

Chosun Ilbo gazetesi ayrıca zirve öncesi ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'yla görüşmeleri yürüten Kim Yong Chol adlı üst düzey bir yetkili ve zirvede tercümanlık yapan Sin Hye Yong'un Çin sınırı yakınlarındaki bir "çalışma ve yeniden eğitim kampına gönderildiğini" iddia etti. 

Reuters haber ajansı da Kim Yong Chol'la birlikte çalışan yetkililerin, zirveden bu yana kamuoyu önüne çıkmadığını vurguladı.

Adı açıklanmayan kaynaklara dayandırılan haber, şu ana dek bağımsız kaynaklar tarafından doğrulanmadı.

Güney Kore Birleşme Bakanlığı Sözcüsü, Ilbo Chosun'un iddialarıyla ilgili yorum yapmayı reddetti. 

Sözcü, "henüz doğrulanmamış bir konuda konuşmanın uygun düşmeyeceğini" söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise haberi araştırdıklarını ifade etti.

Hanoi'de yapılan ikinci zirvede ABD Yönetimi, yaptırımların kaldırılması için Kore Yarımadası'nın tamamen nükleer silahlardan arındırılmasını şart koşmuştu.

İki liderin, zirvenin ikinci gününde bir ortak mutabakat metni imzalaması bekleniyordu. Ancak görüşmeler planlanandan önce sona ermişti.

Ortak İmza Töreni Rafa Kaldırıldı: İkinci Trump-Kim Zirvesinde Anlaşma Sağlanamadı - onedio.com
Ortak İmza Töreni Rafa Kaldırıldı: İkinci Trump-Kim Zirvesinde Anlaşma Sağlanamadı - onedio.com

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir