Görüş Bildir
Haberler
İçişleri Bakanlığı’ndan Yeni Market Genelgesi: Marketlerde Hangi Ürünler Satılacak?

İçişleri Bakanlığı’ndan Yeni Market Genelgesi: Marketlerde Hangi Ürünler Satılacak?

Türkiye’de toplam 17 gün sürecek tam kapanma devam ediyor. Alkol satışının olup olmayacağı ile başlayan tartışmalar üzerine İçişleri Bakanlığı, 81 ilin valiliğine yeni genelge gönderdi. Buna göre marketlerde temel ihtiyaç dışında kalan ürünlerin satışı yasaklanacak. Yeni yasaklar 7 Mayıs Cuma gününden itibaren yürürlüğe girecek. Peki, marketlerde hangi ürünler satılacak, hangileri satılmayacak? İşte İçişleri Bakanlığı’nın yeni yayınladığı market genelgesi…

İçeriğin Devamı Aşağıda

Marketlerde Hangi Ürünler Satılacak?

Marketlerde Hangi Ürünler Satılacak?

İçişleri Bakanlığı’nın genelgesine göre; emel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri (parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç) satılabilecek. Daha önce alkol satışına kısıtlama getirildiği ifade edilirken, elektronik eşya, giyim, kırtasiye ve birçok ürünün satışı da yasaklandı.

İçişleri Bakanlığı’nın Yeni Yayınladığı Market Genelgesi’nin Tam Metni Şu Şekilde;

İçişleri Bakanlığı’nın Yeni Yayınladığı Market Genelgesi’nin Tam Metni Şu Şekilde;

Bu kapsamda daha önce illere gönderilen sokağa çıkma kısıtlaması sırasında temel gıda, ilaç ve temizlik ürünlerinin satıldığı yerler ile üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması amacıyla muafiyet kapsamında bulunan iş yerleri dışında tüm ticari işletme, iş yeri ve/veya ofislerin kapalı olacağı belirtilmiş, vatandaşlarımızın zorunlu temel ihtiyaçlarını karşılamakla sınırlı olacak şekilde bakkal, market, fırın, kasap, manav, kuruyemişçi ve tatlıcıların tam kapanma döneminde 10.00 - 17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebileceği, zincir ve süper marketlerin Pazar günleri kapalı kalacağı bildirilmişti.

Genelgede, sokağa çıkma kısıtlaması sırasında marketlerde oluşabilecek yoğunlukların önüne geçmek amacıyla ilgili Bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve sektör temsilcileri ile yapılan görüşmeler sonucunda alınan tedbirler şu şekilde sıralandı:

  • Marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) vatandaşlarımızın zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek.

  • 7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri (parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç) satılabilecek.

  • Daha önce getirilen alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, zücaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmeyecek.

Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak.

Başta zabıta görevlileri ve kolluk kuvvetleri olmak üzere denetim ekiplerince bu hususa ilişkin tebliğler ve kontroller eksiksiz yerine getirilecek. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın