İçişleri Bakanlığı'na Göre Ankara Katliamı'nda Güvenlik Açığı Yok

 > -

İçişleri Bakanlığı, Ankara Garı önündeki patlamada yaşamını yitiren sendikacı Tekin Arslan’ın ailesinin açtığı 1 milyon 200 bin TL’lik tazminat davasında mahkemeye skandal bir savunma gönderdi. 102 kişinin öldüğü olayda güvenlik açığının olmadığını iddia eden bakanlık, saldırının miting saatinden önce yaşandığını savundu.

Cumhuriyet'ten Alican Uludağ'ın haberine göre; İçişleri Bakanlığı, Ankara Tren Garı önünde yaşanan patlamada yaşamını yitiren sendikacı Tekin Arslan’ın ailesinin açtığı 1 milyon 200 bin TL’lik tazminat davasında mahkemeye skandal bir savunma gönderdi. 

Patlama olayında güvenlik açığının olmadığını iddia eden bakanlık, saldırının miting saatinden önce yaşandığını, emniyete öncesinde bir ihbarın gelmediğini savundu. Savunma dilekçesinde, “Dünyayı sarsan terör tehdidinin önüne, ancak uluslararası mücadele stratejisi geliştirmekle bir nebze geçilebilir” denilmesi dikkat çekti

Patlama öncesi Ankara Emniyeti’ne istihbarat bilgisi gönderilmişti

Patlamada yaşamını yitiren sendikacı Tekin Arslan’ın ailesi İçişleri Bakanlığı’na ‘IŞİD terör örgütünün terör eylemini engellemekle görevli ve sorumlu olduğu halde yetki ve görevini yerine getirmediği’ gerekçesiyle bir milyon 200 bin liralık tazminat davası açmıştı.

Ankara İstihbarat Şube Müdürlüğü’nden edinilen bilgiye göre, 10 Ekim 2015 tarihinde Gar önünde meydana gelen patlama olayı ile ilgili yapılmış bir ihbarın tespit edilmediği ileri sürülen dilekçede, il genelinde yapılan güvenlik tedbirlerinin Güvenlik Şube Müdürlüğü tarafından planlandığı aktarıldı. Dilekçedeki bu bilgi de şüphe yarattı. Çünkü müfettişlerin raporunda patlama öncesinde Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı’nın miting gibi yerlere birden çok canlı bomba yapılacağına ilişkin istihbarat bilgisi, Ankara Emniyeti’ne gönderilmişti.

Bakanlığa göre istihbaratı olan bombalı saldırı, ‘beklenmeyen durum’

Davanın asılsız iddialarla açıldığı ve haksız olduğu ve bu nedenle reddi istenen dilekçede, “Kişilerin can ve mal güvenliğinin korunması devletin asli görevidir. Ancak idarenin tazmin yükümlülüğünün doğması, ‘zararın idarenin ağır hizmet kusuru sonucu meydana gelmiş olması koşuluna bağlı bulunmaktadır” denildi.

Ankara’da yapılacak mitingde beklenmeyen bir durum karşısında olası yaşanacaklar için güvenlik güçlerinin tüm önlemleri aldığını ve görevinin gereğini yerine getirdiği ileri sürülen dilekçede, şöyle denildi: “Olay öncesi ve sonrasında davalı idaremiz üzerine düşen gerekli dikkat ve özeni göstermiştir. İdarenin hizmet kusurundan kaynaklanan herhangi bir güvenlik açığı mevcut değildir. Belirtmek gerekir ki; olay bir terör saldırısıdır ve patlama ise ‘miting alanı dışında’, ‘kararlaştırılmış miting saatinden önce’ gerçekleşmiştir. İdare, ancak patlamanın meydana gelmesinde ağır hizmet kusurunun bulunması halinde sorumlu olacaktır.”

'Terörizm uluslararası bir olgudur ve terörle mücadele uluslararası ölçekte yapılmalıdır'

Terör eylemlerini devletin tek başına önleyemediği üstü kapalı itiraf edilen dilekçede, şu ifadeler kullanıldı: “Terör eylemleri; toplumun düzenini bozan ve masum kişilerin zarar görmesine yol açan niteliklere sahip olup şu anda dünya çapında tehdit oluşturmaktadır. Teröre karşı etkin tedbirlerin uluslararası boyutta alınması şarttır. Zira terörizm, uluslararası bir olgudur ve terörle mücadele uluslararası ölçekte yapılmalıdır. Dünyayı saran terör tehdidinin önüne ancak uluslararası mücadele stratejisi geliştirmekle bir nebze geçilebilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraIŞİDTerörolay
Görüş Bildir