Hulusi Akar İçin 'Ne Savaşı, Gezmeye Bile Gitmem' Diyen Yılmaz Özdil'e Hapis Cezası

 > 
16PAYLAŞIM

3 yıl önce katıldığı televizyon programında dönemin Genelkurmay Başkanı Hulisi Akar için "Ben Hulusi Akar ile gezmeye gitmem, ne savaşı?" diyen Sözcü gazetesi yazarı Yılmaz Özdil, Akar'ın şikayeti üzerine açılan davada 5 ay hapis cezası aldı. 

Sözcü Gazetesi yazarı Yılmaz Özdil, 10 Kasım 2017'de katıldığı Halk TV'de yayımlanan Halk Arenası programında devlette liyakatın önemine dikkat çekmek için bir konuşma yaptı. Atatürk, İsmet İnönü ve Fevzi Çakmak dönemlerinden örnekler veren Özdil, o tarihte makamların başında olan kişilere ise çeşitli eleştirilerde bulundu. 

Özdil'in konuşmasının bir kısmında geçen, “O dönem Genelkurmay Başkanının başında Atatürk var. Şimdi Allah korusun ben Hulusi Akar ile gezmeye gitmem, ne savaşı?” şeklindeki ifadesini, “Komutanlara karşı güven hissini yok etmeye yönelik tahrik edici hakaret” olarak değerlendiren Hulusi Akar, Özdil'i savcılığa şikâyet etti.

Sözcü'de yer alan habere göre, Yılmaz Özdil, hakkında Askeri Ceza Kanunu'na muhalefet suçlamasıyla 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası talebiyle Ankara 3. Asliye Ceza Mahkemesi'nde açılan davanın karar duruşması yapıldı.

"Liyakatsizlikte neler olabileceğini en son 15 Temmuz'da gördük"

Suçlamaya ilişkin önceki duruşmalarda savunma yapan Özdil, suç kastının olmadığını belirterek şunları kaydetmişti:

“Yaptığım konuşmamın bütününe bakıldığında devlette liyakatın önemini vurguladığım bir konuşma olduğu görülür. Pek çok kurumun adı aynı konuşmada geçmiştir. Hulusi Akar'ı hedef alan bir konuşma değildir. Ast üst ilişkisini zedelemekten ziyade tamamen Genelkurmay Başkanlığı'nın önemini anlatmaya çalıştığım bir konuşmadır. 

Konuşmamda üstünlüğünü tahkir etmek değil, aksine bu makamın önemini vurguladım. Hatta Atatürk'ten, İsmet İnönü'den ve Fevzi Çakmak'tan örnekler ile anlattım. Bu makamlarda bulunanlar gereken liyakatı göstermediği takdirde neler olabileceğini hep birlikte yaşayarak gördük. Bunun en yakın ve güncel örneği 15 Temmuz'da yaşanan darbe girişimidir."

Mahkeme Özdil'i suçlu buldu

Duruşma savcısı ve Akar’ın avukatları Özdil’in eleştirilerinin ifade özgürlüğü sınırlarını aştığını savunarak cezalandırılmasını istedi. 

Önceki gün yapılan duruşmada mütalaa verildikten sonra kararını açıklayan mahkeme, Özdil’in devlette liyakat üzerine yaptığı konuşmada geçen ifadelerini “Astlık üstlük münasebetlerini zedelemeye, amir veya komutanlara karşı güven hissini yok etmeye matuf olarak alenen tahkir veya tezyif edici fiil ve hareket” olarak değerlendirdi ve 5 ay hapis cezası verdi. 

Mahkeme, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi. Özdil hakkında verilen bu karar şimdilik uygulanmayacak, ancak benzer türden bir yargılamada ceza alması durumunda hem şimdiki hüküm hem de yeni karar uygulanacak.

Manidar tarih

Verilen kararı değerlendiren Özdil, “Takvimde gün yokmuş gibi Sözcü  gazetesine 19 Mayıs’ta operasyon başlatmışlardı. Benim hakkımdaki kararı da tam 10 Kasım’a denk getirmişler. Hem Sözcü hem de benim açımdan onur verici bir durum aslında” dedi.

İlginizi çekebilecek diğer haberler...

İzmir'de Yıkılan Binanın Müteahhidinin Aylar Önceki Paylaşımı: 'Mezarda Oturuyoruz' - onedio.com
İzmir'de Yıkılan Binanın Müteahhidinin Aylar Önceki Paylaşımı: 'Mezarda Oturuyoruz' - onedio.com
TTB: 'Günlük Vaka Sayısı 20 Binin Üzerinde' - onedio.com
TTB: 'Günlük Vaka Sayısı 20 Binin Üzerinde' - onedio.com
Kuzey Marmara'da Araç Garantisi Tutmadı: İşletmeci Şirketlere 1.4 Milyar TL Ödeme - onedio.com
Kuzey Marmara'da Araç Garantisi Tutmadı: İşletmeci Şirketlere 1.4 Milyar TL Ödeme - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir