Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Horul Horul Horlamaya Son! Uyku Apnesi ve Horlama İçin Kesin Çözüm: Horlama Protezi

31PAYLAŞIM

Milyonlarca kişinin derdi olan horlama problemi ve uyku apnesi oldukça kötü bir uyku deneyimine neden oluyor. Bunu aşabilmek için tıbbın geldiği son nokta horlama protezleri oldu.

Peki horlama protezi nedir ve horlama problemine nasıl bir çözüm getirir?

Kabul edileceği üzere horlama kendinize itiraf edemediğiniz bir hastalıktır. Horlama ilk başlarda tehlikesiz gibi gözükse de tedavi edilmezse uyku apnesine doğru ilerler.

Üst solumun yollarındaki hava yollarının gevşemesi sonucunda ve kas mekanizmasının bozulması sonucu nefes alıp verirken havanın daralmış dokulardan geçerken oluşturduğu titreşim sonucu çıkan sese horlama denir.

Fazla kilo, ağız açık uyuma, ağız solunumu yapma, kirli hava gibi sebepler horlamayı tetikler.

Gün içi uykusuzluk, iş kazaları, performansta azalma, depresyon, karamsarlık ve yaşam kalitesinde düşüş gibi olaylar başınıza çokça geliyorsa sizde horlama sebepleri vardır diyebiliriz. Ayrıca nefessizlik sonucu kandaki oksijen miktarı düşecek ve hipoksi nedeniyle vücutta oksijenlenme sorunu oluşacaktır ve bu da başka hastalıklara zemin hazırlar.

Horlama ve uyku apnesinin nedenleri aynı olmakla beraber uyku apnesi horlamanın daha ciddi bir halidir.

Horlamada az da olsa hava akışı varken, uyku apnesinde bu tamamen durmaktadır. Bu nedenle uyku apnesi horlamaya göre daha ciddi hastalıktır.

Horlama giderici olarak burun içinde tıkanıklık varsa kulak burun boğaz doktorları tarafından tedavi gerekir ama kalıcı bir horlama giderici olma ihtimali %1 civarındadır.

Çeşitli horlama aparatları ve eczanelerde satılan burun üzerine yapıştırılan band kullanımı tedaviye % 10-20 arasında katkı sağlamaktadır.

Horlama yastığı da horlama engellemede iyi bir başlangıç olacaktır.

En önemli horlama çözümü, risklerden kaçınarak hayatınızı düzene sokmaktır.

Bunu sağlamak için kilo kontrolü, spor yapmak, stresten, sigara ve alkolden uzak durmak gerekir.

Bu geçici çözümlerle derdine derman bulamayanlar için tedavi başarı oranı % 85-90 olan Horlama Protezi en doğru ve en garanti çözümdür.

Horlama diş protezi yapılırken herhangi bir cerrahi müdahale olmaz ve cerrahi müdahaleye göre horlama aparatı fiyat olarak daha uygundur.

Horlama protezi tedavisinde öncelikle klinik muayene yapılarak hastanın horlama apareyi tedavisine uygun olup olunmadığına bakılır ve sonrasında ölçü alınarak laboratuvara gönderilir.

Kişinin kendi ağız yapısı ve hastalık derecesine göre tasarladığı için kullanımı rahattır ve oldukça etkilidir.

Horlama protezi kişinin horlamasını ve uyku apnesini engelleyerek daha kaliteli bir uykuya sahip olmasını sağlar. Böylelikle kişi daha dinlenmiş bir şekilde ve daha dinç bir şekilde uyanır.

Horlama Apareyi şeffaftır. Ön tarafında nefes almak için açıklık bulunur ve alt çeneyi öne getirip yutak bölgesinde rahat hava giriş çıkışı sağlar.

Protezin en büyük başarısı, kullanıldığı ilk geceden itibaren horlama ve uyku apnesini engellemesidir. Çok küçük olduğu için taşınması kolaydır. Dişlere oturduğu için bulantı refleksine neden olmaz.

Geceleri kullanılan horlama protezi alt ve üst dişlere oturarak alt çeneyi belli bir oranda önde konumlanmasını sağlar böylelikle hava yolunu açarak horlama ve uyku apnesini engellemeye yardımcı olur.

Uyku esnasında alt çeneyi doğru konumda tutan horlama protezi sayesinde düzenli bir uyku sağlanır. Hava yolunu açarak uyku esnasında rahat nefes almayı sağlar ve horlamaya iyi gelir.

Kaynak: hamzakeskin.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir