Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hollanda Televizyonu Hz. Muhammed Karikatürlerini Yayınlamadı

6PAYLAŞIM

Hollanda Televizyonu (NOS), aşırı sağcı lider Geert Wilders tarafından gündeme getirilen Muhammed Peygamber karikatürlerini yayınlamadı. Özgürlük Partisi (PVV) lideri Wilders, televizyon kanalını "sabotajla" suçladı.

NOS, yayınlamama kararının kendilerine ait olmadığını açıkladı. Yayından sorumlu kuruluş ise "yanlış anlama nedeniyle" karikatürlerin yayınlanamadığını belirtti.

Sosyal Medyadan Çağrı Yaptı

Hollandalı aşırı sağcı lider, serginin Hollanda Parlamentosu'nda açılması için çaba gösterdi. Ancak meclis başkanlığı "tartışmalı ve saldırgan içeriği" nedeniyle sergiye izin vermedi. Bunun üzerine Wilders, Muhammed Peygamber karikatürlerini televizyonda partisinin yayın saati içerisinde yayınlayacağını duyurdu. PVV, karikatürlerin 20 Haziran Cumartesi günü Hollanda 2 kanalında saat 12:50'de yayınlanacağını açıkladı. Ancak PVV'nin yayın saati başladığında Muhammed Peygamber karikatürleri yerine, Wilders'in eski bir konuşması gösterildi.

PVV lideri Wilders, Twitter hesabından yaptığı açıklamda Hollanda Televizyonu'nun tüm anlaşmalara rağmen yayını sabote ettiğini savundu. NOS ise, sabotaj iddalarını yalanladı. NOS, sadece spor ve haber yayınından sorumlu olduğunu bildirdi ve siyasi partilerin yayın saati ile ilgili sorumluluğun Hollanda Kamu Yayıncılığı Kuruluşu'na (NPO) ait olduğunu açıkladı. Wilders daha sonra NPO yöneticileriyle konuştuğunu ve filmin "yanlış anlamadan dolayı" yayınlanamadığını duyurdu. Muhammed Peygamber karikatürlerinin 24 Haziran Çarşamba günü saat 17:55'de yayınlanacağını belirtti. Wilders, Muhammed Peygamber ile ilgili 9 karikatürün yer aldığı filmi İngilizce ve Hollandaca olarak Twitter üzerinden paylaştı.

"İslam fikir özgürlüğüne karşı"

Aşırı sağcı lider, "İslamcı teröristlerin fikir özgürlüğüne karşı olduğunu" savunuyor. Bu nedenle düşünce özgürlüğüne sahip çıkmak için karikatürleri yayınladığını söylüyor.

Hollanda Hükümeti Tedirgin

Wilders'in Muhammed Peygamber karikatürleri ile ilgili kararı, Hollanda Hükümeti'nde tedirginlik yaratıyor. Hollanda İslam ülkelerinden ve radikal İslamcı gruplardan yönelecek tepkilerden endişe duyuyor. Hollanda Dışişleri Bakanlığı, yurt dışındaki 140 diplomatik temsilciliğini "karikatür krizi" nedeniyle uyardı. Uyarı mesajında, diplomatik temsilciliklerden, olası tepkilere hazırlıklı olmaları isteniyor. Karikatür konusunun Hollanda hükümeti ile hiçbir ilgisininin bulunmadığına, sadece bir siyasi partinin girişimi olduğuna vurgu yapılıyor. Uyarı, yurtdışında yaşayan Hollandalılar ile Hollandalı şirketlerin güvenliğini sağlamayı amaçlıyor.

Texas'taki Garland kentinde açılan "Muhammed Peygamber karikatürleri sergisi" de Wilders'ın yaptığı konuşmanın ardından saldırıya uğramıştı.

BBC Türkçe

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir