Hollanda AKP Yanlısı Rektörün Kovulmasını İstiyor

3PAYLAŞIM

Hollanda, Türkiye'deki seçimler öncesi, "HDP'ye oy verilmemesi" çağrısıyla gündeme gelen Rotterdam İslam Üniversitesi (IUR) Rektörü Prof. Ahmet Akgündüz'ün görevden uzaklaştırılmasını istiyor.

AKP yanlısı görüşleriyle bilinen Akgündüz, HDP'ye verirlecek oyların "eşcinsellere, Ermenilere, din düşmanlarına" destek olacağı açıklaması yapmıştı.

BBC Türkçe'den Yusuf Özkan'ın haberine göre Hollanda Eğitim Bakanı Jet Bussemaker, Akgündüz'ün, "pılısını pırtısını toplayıp gitmesini" istedi. Bakan, Akgündüz'ün kovulması için ısrarcı olacağını açıkladı.

Akgündüz, daha önce de Gezi protestoların ilişkin görüşleri nedeniyle tartışma konusu olmuştu. Gezi'ye ilişkin, "dinsizlerin, Ermenilerin, Alevilerin işi" açıklaması, Hollanda Parlamentosu'nun tepkisine neden olmuştu.

Muhalefet IUR'nin derhal kapatılmasını istemiş, Eğitim Bakanlığı da okul hakkında üç ayrı soruşturma başlatmıştı.

IUR Rektörü Akgündüz soruşturmalar sürerken, bu kez de Facebook hesabından Türkiye'deki seçimlere ilişkin bir çağrı yaptı.

Akgündüz, "HDP'ye oy vermek isteyen Müslüman kardeşlerime!" diye başlayan çağrıda, şöyle seslendi:

"Verdiğiniz oyla, gaylere (eşcinsellere), Ermenilere, dini değerleri yok etmek isteyenlere, ırkçılara, teröristlere, Amerika ve Avrupa'da Türkiye'ye düşman olan basın organlarına destek olacağınızı tekrar düşününüz..."

Akgündüz, seçimler için, "Türkiye'yi Mısır gibi yapmak isteyenlerin planladıkları ikinci bir Gezi olayı" değerlendirmesini de yaptı.

Baskı yapılacak

Hollanda basınına yansıyan bu çağrı, Hollanda Hükümeti'nin tepkisine neden oldu.

Bakanlık daha önce Akgündüz'den Batı karşıtı açıklamalarına mesafe koymasını istemişti.

Rotterdam İslam Üniversitesi özel yüksek okul statüsünde olduğu için rektöre yöneli doğrudan yaptırım sınırlı.

Bu nedenle Hollanda Hükümeti, IUR yönetimini toplantıya çağırarak, Akgündüz'ün görevine son verilmesi için baskı yapacak.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir