Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hilal Cebeci: 'Devrimci, Kişilerle Değil Fikirlerle Uğraşır, Yasaklarla Değil Özgürlüklerle Anılır'

 > 
20PAYLAŞIM

Geçtiğimiz günlerde 'Çav Bella' klibi ile gündeme gelen Hilal Cebeci, Hürriyet gazetesine konuştu. Cebeci, "Avrupa’daki kültüre göre bir işçi marşı önemlidir, saygı duyulmalıdır ancak dans etmek saygısızlık kabul edilmez. Artık evrenselleşmiştir, herkesin şarkısıdır" dedi. Cebeci amacının ses getirmek, konuşulmak, eğlendirmek, duyguları daha çok paylaşmak, çocukların diline düşürmek, gençleri haberdar etmek olduğunu ifade etti. Sola daha yakın hissettiğini, gerçek bir devrimci olmaya çalıştığını söyleyen Cebeci "Marx, Engels, Lenin arasından hangisini kendinize daha yakın hissediyorsunuz?" sorusuna "Mustafa Kemal Atatürk’ten daha iyi bir dünya görüşüne sahip, daha iyi bir devrimci açıkçası tanımıyorum" yanıtını verdi. Hilal Cebeci "Devrimcilerin ruhunu sızlattı” ve "yasaklanmalı" yorumları hakkında ise "Sol bir görüştür, ben ise bir bireyim" dedi ve ekledi: "Devrimci kişilerle değil fikirlerle uğraşır, yasaklarla değil özgürlüklerle anılır..." 

İtalyan halk şarkısını yorumlayan ve La Casa de Papel temalı klip çeken Hilal Cebeci’ye adeta tepki yağmıştı.

Hilal Cebeci "Çav Bella’yı yeniden yorumlamaktaki amacınız dikkat çekmek miydi?" sorusuna "Bir sanatçı olarak sevdiğim bu şarkıyı yorumlamak istedim. Tabii amaç ses getirmek, konuşulmak, eğlendirmek, duyguları daha çok paylaşmak, 8 yaşındaki çocuğun diline düşürmek, 15 yaşındaki genci şarkıdan haberdar etmekti" yanııtnı verdi. 

İşte Hilal Cebeci'nin Hürriyet gazetesinden Hakan Gence'nin sorularına verdiği yanıtlar... 

Hilal Cebeci'nin La Casa de Papel Temalı Çav Bella Klibi Ortalığı Yıktı! - onedio.com
Hilal Cebeci'nin La Casa de Papel Temalı Çav Bella Klibi Ortalığı Yıktı! - onedio.com

Klipteki dans sahnelerine ve popo sallama figürlerinize gelelim. Neden bir direniş şarkısına bunları eklediniz?

Elektronik dans müziği yaptım. Ben klipte dans etmeseydim insanlar bu şarkıyla dans etmeyecek miydi?

O halde niye yeni bir versiyon hazırladınız?

Daha önce bir proje yapmıştım, zor işlerde çalışan emekçilerin bir gününe ışık tutmuştuk. Aslında ilk klibe bu görüntülerle girmeyi düşünüyordum ancak ikinci klibe erteledim. İlk klibim de hâlâ yayında.

Hilal Cebeci, Tartışmalara Neden Olan 'La Casa de Papel'li Çav Bella'ya İkinci Klibini Çekti - onedio.com
Hilal Cebeci, Tartışmalara Neden Olan 'La Casa de Papel'li Çav Bella'ya İkinci Klibini Çekti - onedio.com

Ama çok da eleştirildiniz. Gökhan Özoğuz, Twitter’da “Gitti güzelim ‘Ciao Bella’. Yasak olması lazım böyle eserlerin bu amaçlarda yorumlanması!” diye yazdı.

Bir sanatçı, bir şeyin yasaklanmasını nasıl önerebilir? İdeolojisinin ne olduğu umurumda değil ama göz önünde insanlar olarak gençlere “Şu yasaklanmalı” diyerek mi örnek olacağız? Sorgulayan ve cesur bir nesil mi yoksa yasaklarla, korkularla önü kesilen bir nesil mi görmek istiyoruz?

“Çırpınırdı Karadeniz’i de böyle dans edip söyleyebilir miydi?” diyenlere cevabınız ne?

‘Çırpınırdı Karadeniz’i elektro dans müziğiyle söylemeyeceğim gibi dans da etmem. Bizim kültürümüzde bazı şeyler kutsal kabul edilir. Bu tarz eserler de kutsaldır, saygı duyulmalıdır. Dans ederek söylemek saygısızlık değil tabii ancak şarkının ritmine, makamına bağlı kalınmalı diye düşünüyorum.

  • ‘Çav Bella’ da 2. Dünya Savaşı sırasında İtalyan partizanların söylediği bir şarkı ama...

Avrupa’daki kültüre göre bir işçi marşı önemlidir, saygı duyulmalıdır ancak dans etmek, tekno müziklerle söylemek saygısızlık kabul edilmez. Artık evrenselleşmiştir, herkesin şarkısıdır.

Siz solcu ya da devrimci misiniz?

Kendimi sola daha yakın hissediyor, gerçek bir devrimci olmaya çalışıyorum.

  • O halde sizce ideal devrimci nasıl olur?

İdeal bir devrimci geleneklerine bağlı kalarak çağı yakalamayı bilir. Mesela yenilikçi olmalıdır, hem özgürdür hem de toplumunun özgür ve bağımsız olmasını destekler, sorgular ve sorgulatır. Korkak olmaz, kişilerle değil fikirlerle uğraşır, yasaklarla değil özgürlüklerle anılır.

  • Marx, Engels, Lenin... Bu isimlerden hangisini kendinize daha yakın hissediyorsunuz?

Bana göre en iyi lider hayatını anlayabildiğiniz ve onu günlük yaşantınıza sokabildiğiniz kişidir. Mustafa Kemal Atatürk’ten daha iyi bir dünya görüşüne sahip, daha iyi bir devrimci açıkçası tanımıyorum.

“Babam devrimci olarak öldü, işkence gördü, akciğer kanseri oldu” diye bir paylaşım yaptınız. Babanız Zeki Ordu’nun hikâyesi neydi?

Babam bir işçiydi. Maalesef ülkemizin geçirdiği değişim yıllarının zorluklarını yaşamış. Babam gibi nice devrimciler, siyasi olarak da sağcılar veya solcular çok çeşitli zulümler görmüş. Tabii bu da babamın sağlığını kaybetmesine neden olmuş. Maalesef genç yaşta bizlere veda etti. Babam 12 Mart sonrasının uydurma davalarından olan Sabotaj Davası’nın sanıkları arasında yer almış, idamla yargılanmış, hapis yatmış ve kontrgerillanın işkencesini yaşamış. 1974’te delil yetersizliğinden beraat etmiş. Onu 2002’de, 56 yaşında akciğer kanserinden kaybettik. Annem hayatta, 65 yaşında. Babam vefat etmeden önce ayrılmışlardı. Çok iyi bir insan, emekçi ve devrimciydi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir