Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Herkesin Konuşmaktan Kaçındığı O Malum Konu: 11 Madde ile Sertleşme Sorunu

-

İktidarsızlık olarak adlandırılan ve birçok erkeğin zaman zaman yaşadığı, kimi erkek için ise büyük bir problem olan sertleşme sorunu, her yaştan erkeğin başına gelebilir fakat ilerleyen yaşlarda daha sık görülür. Cinsel ilişki için yeterli sertliği sağlayamama ya da bu sertliği koruyamama olarak tanımlanan bu duruma birkaç farklı uygulama ile müdahale edilebilir. İşte sertleşme sorununun nedeni, etkenleri ve tedavisi ile ilgili her şey!

1. Hemen panik yapmayın

Öncelikle sertleşme probleminiz olduğunu söyleyebilmek için bu durumun 3 ile 6 ay arasında devam ediyor olması gerekir. Yani bir kez bu durumu yaşamış olmanız sertleşme probleminiz olduğu anlamına gelmez. Hem cinsel ilişki hem de mastürbasyon esnasında uzun süreli bir periyotta bu problemi yaşıyorsanız, sertleşme sorununuz olabilir.

2. Sertleşmenin de bir ölçütü var

Sertleşme genellikle cinsel ilişki esnasında penisin kıvrılmadan vajinaya rahat bir şekilde girebilmesi ve tatmin anına kadar sertliğini kaybetmemesi şeklinde tanımlanır. Buradan anlaşılacağı üzere sertleşmeyi sürdürememek de aslında bir sorun teşkil ediyor olabilir.

3. Sertleşme sorununun farklı nedenleri olabilir

Konuyla ilgili yapılan araştırmalar öncelikle iktidarsızlığın psikolojik nedenlerle ortaya çıktığını öne sürmüştür. Sonrasında ise sertleşme sorunun hem fiziksel hem de zihinsel sebeplerle ortaya çıkabildiği sonucuna varılmış ve bu nedenler genel bir çerçeve içerisinde kategori edilmiştir. Bunlar hayat boyu/sonradan kazanılmış, belli partnerle ortaya çıkan/genel ve fiziksel/psikolojik olarak sıralanabilir.

4. İktidarsızlık fiziksel nedenlere bağlı ise hastalıkların habercisi olabilir

Eğer uzun süredir devam eden bir sertleşme sorununuz varsa bir doktora danışmak her zaman mantıklı seçenektir. Sertleşme sorununuzun kaynağı fiziksel bir problem olabilir. Sertleşme probleminizin temelinde şeker hastalığı, kalp hastalıkları, tiroit bezi ile ilgili hastalıklar, yüksek tansiyon, hormonal bozukluklar, sinir sistemi hastalıkları hatta nörolojik hastalıklar yatıyor olabilir.

5. Üroloji doktoruna gitmekten çekinmeyin

Çoğu erkek bireyin en büyük korkularından biri üroloji muayenesine gitmektir. Unutmayın, sertleşme probleminizin çözümü bir üroloji hekiminde olabilir. Muayene olup gerekli testlerin yapılmasının ardından sertleşme sorununuzun psikolojik mi yoksa fiziksel nedenlerden dolayı mı ortaya çıktığını öğrenebilirsiniz.

6. Sertleşme sorunu çoğu kişide kolaylıkla tedavi edilebilir

Fiziksel sebeplerden ortaya çıkan sertleşme sorununda doktorunuz size uygun tedavi yöntemini seçer ve uygular. Genellikle fiziksel sebeplere dayalı sertleşme sorununun tedavisinde 3 ayrı yol izlenir. İlk olarak oral yoldan alınan ilaçlar ve vakum cihazları kullanılır. İkinci aşamada penise ilaç enjeksiyonu gerekebilir. Bu iki aşamadan sonuç alınamadığı durumda son olarak hastanın isteği ile cerrahi müdahale gerçekleştirilebilir.

7. Hemen gözünüz korkmasın!

Sertleşme sorunuzun illa ki fiziksel sebeplerle ortaya çıkacak diye bir şey yok. Kimi zaman her şey psikolojik olabilir. Psikolojinin sertleşme üzerindeki etkisi, en çok endişe ve stres durumlarında ortaya çıkar. Stresli bir dönemden geçen erkek bireylerde sertleşme sorunu sıklıkla görülür.

8. Sertleşme sorununun psikolojik olabileceğini unutmayın

Sertleşme sorununun psikolojik nedenleri, hazırlayan, tetikleyen ve sürdüren etkenler olarak 3 gruba ayrılır. Hazırlayan nedenler; yeterli cinsel tecrübe ve bilgiye sahip olmamak ya da kötü deneyimlere sahip olmak şeklinde tanımlanabilir. Yetersiz cinsel eğitim nedeniyle kulaktan dolma bilgiler, şehir efsaneleri ve arkası yalanlara dayanan iddialar birçok erkeğin cinsellikle ilgili temel bilgi birikimini oluşturuyor. Bu sözde birikim performans endişesini ortaya çıkartıyor ve sertleşme sorunu baş gösteriyor.

9. Başarısızlık korkusu sertleşme sorununuzun kaynağı olabilir

Endişe ve stres gibi etkenler sertleşme sorunun tetikleyici psikolojik etkenleridir. Çoğu erkek stresli, mutsuz, endişeli ya da üzgün olduğu dönemlerde bunu yaşayabilir. Üçüncü psikolojik etken ise sertleşme sorununu sürdüren performans kaygısıdır. Toplumumuzda cinsel organlara yüklenen gereksiz anlamlar nedeniyle birçok erkek performans bakımından başarısız olacağını düşünür ve bu durum sertleşme problemine neden olur.

10. İktidarsızlık birçok erkeğin başına gelebiliyor

Yapılan araştırmalar erkeklerin neredeyse %50'sinin hayatlarının bir dönemin sertleşme sorunu yaşadığını gösteriyor. Üstelik bu durum yaşın ilerlemesi ile daha sık yaşanmaya başlıyor. Özellikle 40'lı yaşlardan itibaren sertleşme sorunu yaşanan anlar çoğalmaya başlıyor.

11. Cinsel terapi sorununuzun çözümü olabilir

Probleminizin psikolojik nedenleri kendi başınıza çözebileceğiniz sorunlar değildir. Bu nedenle bir uzmandan yardım almak kendinize yapabileceğiniz en büyük iyilik olacak. Bu konuda uzman psikolog ya da psikiyatrist ile iletişime geçip sorunlarınızın kaynağını ve çözümünü bulabilirsiniz. Eğer sürekli bir partneriniz varsa ya da evliyseniz onunla beraber cinsel terapiye gitmeniz herkes için daha faydalı olacaktır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir