Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Her Şeye Rağmen Hayata Sımsıkı Tutunmaktan Vazgeçmeyenlerin Projesi: Noktalı Virgül Dövmesi

 > 
147PAYLAŞIM

Etrafında buna benzer dövmeye sahip birilerini hiç gördün mü?

Kaynak: http://www.upworthy.com/have-you-seen-an...

Şundan emin ol ki, eğer görmediysen bile çok yakında göreceksin.

Çünkü "Noktalı Virgül Dövmesi" tüm dünyada hızla yayılıyor.

Peki nedir "Noktalı Virgül Dövmesi"ni bu kadar farklı ve özel kılan?

Dövmeyi, depresyon, intihar, bağımlılık gibi psikolojik rahatsızlıkları olan kişiler yaptırıyor.

Noktalı Virgül Projesi cesaret, sevgi ve umut vadediyor.

2013 yılında bir sosyal medya hareketiyle başladı. Bu proje geçmişinde veya halen depresyon, bağımlılık, intihar veya kendine zarar vermek gibi psikolojik rahatsızlıklar yaşayanların geleceğe dair hala umutlu olmayı sürdürmelerini amaçlıyor.

Peki neden "Noktalı Virgül"?

"Noktalı virgül, cümlesini bitirmek isteyen ancak bitirmemeyi tercih eden bir yazar tarafından kullanılır. O yazar sizsiniz ve o cümle de sizin hayatınız!"

Bu dövmeyi de hayatta kalma mücadelelerinin ve zaferlerinin bir simgesi olarak sonsuza dek vücutlarında taşıyorlar.

2013 yılında Amy Bleuel, intihar sebebiyle hayata veda eden babasının anısına bu dövmeyi yaptırmış. Bunu fotoğraflayıp sosyal medya hesabında paylaşmış. Gün be gün bu akıma daha fazla kişi  katılmış. Bugün dünyanın pek çok yerinde zor günler yaşamış olanlar yeni bir cümleye başlamak için bu dövmeyi yaptırıyor. Böylece yalnız olmadıklarını da her zaman hatırlıyorlar.

Psikolojik rahatsızlığa sahip olmak utanılacak bir şey değil!

Psikolojik rahatsızlıklar oldukça yaygın.  Ancak insanlar bu durumu utanılacak bir şeymiş gibi saklıyorlar. Bu da onlara yardım etmeyi zorlaştırıyor.

İnsanlar yarattıkları duvarları ancak iletişim sayesinde kaldırabilirler.

Dövme iletişimin de bir başlangıcı oluyor. Görenler dövmenin anlamını soruyor. Haliyle dövmenin amacını anlatırken, bu kişiler de yaşadıklarını paylaşmış oluyor. Onlara destek olmak da böylelikle kolaylaşmış oluyor. Ayrıca proje somut bir destek için de kapılarını tamamen açmış durumda. Dünya'nın her yerinden insanların ulaşımını kolaylaştırmak için bir internet siteleri bile var.

"Noktalı virgül, bu karanlık günleri ve hala hayatta olduğumu bana hatırlatacak!

Gelecek sefer bu dövmeyi görürseniz Upworthy'nin yazarı Parker Molloy'un şu cümlelerini hatırlayın:

"Ben de noktalı virgül dövmesini yaptırmaya karar verdim. Trend olduğu için değil (ki son zamanlarda öyle olduğu görünüyor!) Karar verdim çünkü, hayatımda üstesinden geldiğim şeyleri hatırlatmasını istiyorum. Bir dönem kaygı, depresyon ve cinsiyet hoşnutsuzluğu yaşadım. Bunlar nedeniyle de kendime zarar vermeye başladım. İntihar girişimlerinde bile bulundum. İşte bu noktalı virgül, bu karanlık günleri ve hala hayatta olduğumu bana hatırlatacak! Her şeye rağmen işte buradayım!"

Ne yaşadığımız önemli değil, önemli olan sonuç: Ne yaşarsanız yaşayın hayat devam ediyor ve siz hayattasınız!

Ve en önemlisi de yalnız değilsiniz...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mmnynk

Kelebekli olanları çok hoşuma gitti ya

ebruasenacakmak

Bi kısmı kalemle yazmış.

glcnn

Hayata tutunmak istiyorsam eğer geçmişi değil geleceği düşünmeye çalışırım. Çünkü sadece geleceğimi düşünerek hayatta kalmayı başarabilirim. O yüzden sürekli geçmişimi hatırlatacak bir iz olarak bu dövmeyi yaptırmak istemem. Ancak etrafımda bu dövmeyi yaptıran çoksa bir dayanışma olarak yaptırabilirim, birlikte daha sıkı hayata bağlanmak için.

unbowedunbentunbroken

yaptırabilirim aslında ;

edazakk

hayırlı olsun

Görüş Bildir