Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Her Şey Çok Karıştı! Avengers: Endgame'in Ardından Akıllarda Kalan Soruların Yanıtları!

39PAYLAŞIM

Avengers: Endgame Marvel Sinematik Evreni'nin 10 yılı aşkın süredir getirdiği serinin mükemmel bir finaliydi. Ancak film akıllara bazı soru işaretleri bırakmadı değil, özellikle diğer filmlere pek benzemeyen, Marvel evrenine has bir 'zamanda yolculuk' kavramı kafaları karıştırdı. Bu konuda ve filmin gerisi hakkında akıllarda kalan bazı soruların yanıtlarını sizler için The Verge'den derledik!

UYARI: BOL SPOİLER İÇERİR

Iron Man gerçekten öldü mü şimdi, emin miyiz?

Öyle gibi duruyor. Ancak bu durum için ufak bir sürpriz bizi bekliyor olabilir. Örneğin Iron Man çizgi romanlarında Tony Stark, bilincini bir holograma aktararak ölümden kurtuluyor ve o hologram ile arkadaşı Riri Williams'a maceralarında yardımcı oluyor. Ayrıca tabi ki zaman yolculuğunun artık mümkün olduğu Marvel evreninde, Tony Stark buna bağlı bir şekilde de geri dönebilir. Ancak elbette bunların hepsi sadece teori, yani Iron Man öldü, şimdilik!

Marvel evreninde zamanda yolculuk da nereden çıktı?

Aslında Marvel yapımlarında daha önceden de zamanda yolculuk yapıldığını gördük. İlk olarak Doctor Strange, ardından Zaman Taşı'nı kullanarak Thanos da olayların akışına müdahale edebildi.

Ancak Quantum Realm sayesinde ekip farklı bir şekilde zamanda yolculuk yapmayı başardı. Tabii bu zamanda yolculuk geçmişte yapılan değişiklikler, günümüzde yaşananları etkilemiyor, yani zamanda giderek Thanos'u bebekken öldürmek, günümüzde yaşanılanları geriye almıyor.

Endgame'de gördüğümüz zamanda yolculuk, diğerler filmlerde anlatılanlardan oldukça farklı!

Bunun bir diğer anlamı da, geçmişteki eşyalar ve insanlar günümüze hiçbir değişikliğe uğramadan gelebilir. Bu Sonsuzluk Taşları, Nebula, Thanos ve ordusunun geçmişten günümüze gelmesini açıklıyor.

Ancak bu durumun bir istisnası da var: Sonsuzluk Taşları. Sebebi ise gerçekliğin onların varlığına bağlı olması, yani onların varlıklarını koruması zamanın ilerlemesini ve evrenin tükenmesini önleyen faktör. Kaptan Amerika'nın aldıkları taşları geri aynı zaman dilimine götürmesinin sebebi de bu!

Peki bu zamanda yolculuk Loki'yi geri getirmiş olabilir mi?

Marvel Sinematik Evreni'nde zaman yolculuğu hakkında verilen bilgiler bu durumu açıklamak adına yetersiz. Bu konuda teoriler farklı, aslına bakarsanız filmin yönetmeni ve senaryo yazarları da bu konuda fikir ayrılığına düşmüş durumda. İlk teoriye göre Loki hayatta, ancak alternatif bir zaman dilimi içinde. Bu durum planlanan ve Loki üzerinden kurgulanan televizyon dizisi için de oldukça ideal bir senaryo. İkinci teori ise ana Marvel evreninde, ikinci ve üçüncü Thor filmlerinde yaşananları hiç yaşamamış bir başka Loki hayatta olabilir.

Yönetmen Russo kardeşler bir röportajda konu hakkında, "Loki Zaman Taşı'ndan uzağa ışınlandığında, kendi zaman çizgisini oluşturmuş olabilir." diyor, sebebi ise bir Sonsuzluk Taşı kullanarak kaçmış olması olarak not ediliyor. Bu konuyu açıklaması oldukça güç, iyisi mi röportajda Joe Russo'nun sözleriyle kapatalım: "Olay fazlasıyla karmaşık!"

Filmin sonunda Kaptan Amerika Mjolnir'i neden geri götürdü?

Varsayımsal olarak bunun nedeni, Mjolnir'i orjinal yeri ve zamanına götürmekti, çünkü günümüzdeki Thor onu geçmişteki Thor'dan çalmıştı. Ancak bunu yapması gerekip gerekmediği net değil. Acaba götürmese bu durum zaman olgusuna bir zarar verir miydi? Bilemiyoruz.

Iron Man'in cenazesinde geride duran o genç kimdi?

Elbet o an dikkat edenleriniz olmuştur. Ty Simpkins'in canlandırdığı Harley Keener karakteri Iron Man 3'te Tony Stark'a yardım eden çocuktan başkası değil! Çok çabuk büyümüş değil mi?

Marvel Sinematik Evreni'nde sırada hangi filmler var?

Avengers: Endgame Bitti ama Evren Devam Ediyor: Yakında Vizyona Girecek Tüm Marvel Filmleri! - onedio.com
Avengers: Endgame Bitti ama Evren Devam Ediyor: Yakında Vizyona Girecek Tüm Marvel Filmleri! - onedio.com

Filmle ilgili bildiğiniz detayları ve merak ettiklerinizi yorumlarda bizimle paylaşın!

Avengers: Endgame İlk Haftasında 1.2 Milyar Dolarlık Gişe Yaptı: Ancak Asla 1939 Yapımı Bir Film Kadar Kazanamayacak! - onedio.com
Avengers: Endgame İlk Haftasında 1.2 Milyar Dolarlık Gişe Yaptı: Ancak Asla 1939 Yapımı Bir Film Kadar Kazanamayacak! - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mavi-roymell

Öncelikle Avengers Infinty War'ı izlemedim. Endgame'i izledim ancak. Kafamdaki soru şu.Spoiler! Hatırladığım kadarıyla Skulhead (ya da Natasha ölürkenki kırmızı suratlı adam) asla geri dönemeyeceğini söyledi. Ancak filmde Thanos Gamorayı feda etmesine rağmen Gamora geri döndü. O zaman Natasha da geri dönebilirmi?

lynchvari

Gamora geri dönmedi. O geçmişteki Gamora. Hatırlarsan Star Lord'u falan hatırlamıyordu

umut-cetinkaya3

evet gamora geçmişteki gamoraydı ınfnıty wardaki gamora öldü thanos geçmişten gelirken geçmişteki gamorayıda geleceğe getirdi

mavi-roymell

Şimdi hatırladım. O zaman Natashayı da geçmişten getirebilme olasılığı da var o zaman?

niniszaa

ayrica black widow un solo filmi cikmayacak miydi ya e natasha öldü ?:(

dzvezda

Black widow solo filmi geçmişteki hikayesini anlatacak.

niniszaa

e hep varsayimsal demissin kardesim bu nasil icerik

yigit-alinca

Cizgi romanda iron man ölüyor yerine kendi zihnini holograma dokup "riri williams" adinda siyahi zenci kiza birakmakta,END GAME filminde ise tony,iron man 3 te fizik kanunlari hakkinda ona yardim eden, cenazede arkada tek duran çocuk yani,Ty Simpkins'in canlandırdığı Harley Keener karakterine bırakicak....

boslafebesi

Peki. Scarlett'ın taş için canını vermesi. Sonra Cpt. Amerika'nın taşları geri götürmesi? Nerde lan Scarlatt ishal olup ağzına sıçtıklarım nerde!

Görüş Bildir