Her Gün Gelen Kutusuyla Aşk Nefret İlişkisi Yaşayanlara Email Hakkında 14 Şaşırtıcı Bilgi

-

E-mail ya da Türkçesi ile e-posta, günümüzde geçmişteki kadar önemli değil. Artık kayıt formlarına yazmak için alınan e-mail adresleri, sadece iş dünyası için önemini korumaya devam ediyor. E-mail teknolojisinin sonunun gelip gelmeyeceği tartışıladursun, biz internetin ilk teknolojisi hakkındaki faydalı bilgilere göz atalım.

1. İlk mail Ray Tomlinson tarafından 1971'de atıldı.

MIT'nin ARPANET (internet öncesi dönem internet diyebiliriz) projesinde çalışırken deneme amaçlı atılan bu mail'de QWERTYUIOP ya da onun gibi bir şey yazıyordu.

2. @ işaretinin anlamını hiç düşündünüz mü?

İlk mail denemelerinde adını sunucudan ayırmak için bu işareti kullanan Ray Tomlinson'ın bu işaret seçmesinin çok özel bir sebebi yoktu; adını sunucudan ve bilgisayarları birbirinden ayıracak bir işaret ararken klavyeyi inceledi, bu karakter harf veya rakam olmayan bir şey olmalıydı ki, iki ismi ya da numarayı birbirinden ayırabilsin. "@" işaretini seçtiğinde yaptığı seçimin büyüklüğünden haberi bile yoktu.

3. Dünyada en çok kullanılan e-mail şifresi 123456.

Bu bilgi 2009'da 10.000 Hotmail hesabını hackleyenler tarafından da onaylanmıştı. Banka şifresi 1234 olanın e-mail şifresinin bu olmasına şaşırmamak gerek.

4. İlk web tabanlı mail servisi bilinenin aksine Yahoo değil, Hotmail.

Aslında web tabanlı mail çalışmaları 1993'te CERN'de başlamıştı. 1996'ya kadar çeşitli şirketler ve üniversiteler bunu geliştirdi. 1996'da Hotmail ve RocketMail ile bu servis geniş kitlelere taşındı. 1997'de Yahoo'nun RocketMail'i satın alıp bu işe girmesiyle internetteki neredeyse her kullanıcının bir mail adresi oldu.

5. E-mail, faks ve teleksin sonunu getirdi.

Anlık mesajlaşma aletleri faks ve teleks, e-mailin yaygınlaşmasıyla tarihe gömüldü. İş için yapılan telefon görüşmeleri de "söz uçar, yazı kalır" mantığıyla giderek azaldı.

6. Uzaydan gönderilen ilk e-mail'in tarihi 1991.

Dünyadaki pek çok insan e-mail ile tanışmamışken dünya dışından bir mail gönderilmişti bile. Apple'ın uzaya gönderdiği bilgisayardan dünyaya gelen e-mailde "Merhaba Dünya! STS 43 ekibinden selamlar. Bu uzaydan gönderilen ilk AppleLink. Burada çok iyi zaman geçiriyoruz, sizin de burada olmanızı dilerdik. Daha fazla yakıt ve malzeme yollayın. Hasta la vista bebebim... Geri döneceğiz!" yazıyordu.

7. Bill Gates 16 Temmuz 1982'den beri e-mail kullanıyor.

Adresi de billg@microsoft.com

8. Spam kelimesi bu videoyla hayatımıza girdi.

Domuz eti kullanılarak üretilen bir tür jambonun adı olan bu yiyecek, 1969-1974 arasın yayınlanan skeç serisinin bir bölümünde sürekli kullanılan 'spam' kelimesi ile popüler kültüre dahil oldu. Spam, her yemekle kullanıldığı için bıktıran, istenmeyen anlamına gelen spam, istenmeyen mailleri tanımlamak için en uygun kelime oldu.

9. Papa John Paul II, bir e-mail adresi olan ilk Papa'ydı.

Bu yolla modern teknolojiye açık olduğunu göstermesi bir halkla ilişkiler çalışması mıydı, bilmiyoruz.

10. Dünyada hacklenen tek animasyon karakter maili Homer Simpson'ınki.

Bir bölümde mail adresini chunkylover53@aol.com olarak verince yoğun e-mail ve mesaj (AOL'un kendi mesajlaşma uygulamasından) alan mail hacklendi ve ele geçiren kişi yazanlara özel The Simpsons bölümleri göndereceğini söyleyerek virüs gönderdi.

11. Bill Clinton başkanlığı boyunca sadece 2 e-mail gönderdi.

Birini e-mail sistemini kontrol etmek için, birini de uzay istasyonundaki astronot John Glenn'e göndermiş.

12. Steve Jobs bazen sıradan insanlar tarafından kendisine gönderilen e-mailleri cevaplıyordu.

steve@apple.com adresine gelen bazen mesleki; bazen de sıradan, komik soruları yanıtlayan Steve Jobs'ın yanıtlarını internette bulmak mümkün.

13. İnsanların %60'ı maillerini yatakta kontrol ediyor.

Aynı araştırmaya göre ortalama bir kullanıcının gelen kutusunda 47 okunmamış mail oluyor.

14. Whatsapp'ın e-mail'i bitireceğini düşünenler yanılıyor, en azından şimdilik.

Whatsapp'ta günlük atılan mesaj sayısı 64 milyarken, bir günde atılan e-mail sayısı 270 milyar civarında.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
vlknsn

270 milyar mailin 269u reklam bilmem ne olunca normal wpyi gecmesi

Görüş Bildir