Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Her Çaldığında Farklı Bir Enstrümanını Dinlemek İsteyeceğiniz 15 Progresif Şarkı

 > 
77PAYLAŞIM

1. Tool - Parabola

Tool, Grammy Ödülü sahibi ABD çıkışlı alternatif metal grubu. 1990 yılında California'nın Los Angeles kentinde kuruldu. Bu tarihten beri grup üyeleri davulcu Danny Carey, gitarist Adam Jones ve vokalist Maynard James Keenan'dır. Şu anki bas gitarist 1995'ten beri grupta bulunan Justin Chancellor'dur. Tool, albüm desteğiyle çıktıkları turne programlarına uymada gösterdikleri dakiklikle bilinir, dünya çapında listelerde başarı sağladılar, sadece ABD'de yaklaşık olarak 9.25 milyon albüm satışı yakaladılar.

Kaynak

2. Traffic - Gimme Some Lovin'

Nisan 1967'de Steve Winwood, Jim Capaldi, Chris Wood ve Dave Mason tarafından kurulan grup psychedelic rock grubu olarak başladıkları kariyerlerinde daha sonradan klavye, sitar gibi çeşitli aletler kullanarak diğer tarzlarda örnekler vermişlerdir.

3. Eloy - Poseidon's Creation

Eloy, müzikal tarzı senfonik ve özellikle ilk albümlerinde space rock olan Alman bir progresif rock müzik grubudur. Milletine ve dönemine rağmen grup müziği genellikle daha çok İngiliz progresif rock gruplarından Pink Floyd, King Crimson ve Yes'e benzediğinden genellikle krautrock olarak anılmamaktadır.

4. King Crimson - In The Court Of The Crimson King

King Crimson 1969 yılında gitarist Robert Fripp ve baterist Michael Giles tarafından kurulan İngiliz caz, new wave, hard rock, folk etkileşimli progresif rock topluluğu.

Kaynak

5. Sensation's Fix - Music is Painting in the Air (1974)

Sensation's Fix, Franco Falsini liderliğindeki İtalyan progresif rock grubudur

6. Pink Floyd - Shine On You Crazy Diamond

Pink Floyd için pek de bir şey söylemeye gerek yok sanırım. Bu türün en bilindik ve en başarılı gruplarından. Bu şarkısı da ayrı bir derya.

7. Yes - Heart of the Sunrise

Yes, İngiliz progressive rock grubu. 4 Ağustos 1968'de kuruldu. 1970'li yıllarda müzikal yaratıcılıklarının en üst düzeylerini yakaladılar. 1980'li yıllarda dönemin müzikal formlarına daha yakın bir yapı ile tekrar gündeme geldiler. Halen Oliver Wakeman, Chris Squire, Steve Howe, Alan White ve Benoit David'den oluşan grup, birlikte Yes adı altında konserlere devam ediyor. Grup, 2011 yazında piyasaya çıkarmak üzere, bir albüm çalışması yapıyor. Ayrıca bir dönem Bill Brufford Davul, Tony Kaye Klavye, Trevor Rabin gitar çaldı.

Kaynak:

8. Galahad - Empires Never Last

İngiliz progresif rock grubudur. 8 stüdyo albümü, 4 canlı albüm ve 3 koleksiyon albümleri vardır. Geçmişte birçok kişiyle çalışan grubun şu anki üyeleri; Dean Baker, Roy Keyworth, Spencer Luckman, Stuart Nicholson, Tim Ashton, Mark Spencer'dır

9. Aphrodite's Child - The Four Horsemen

Aphrodite's Child 1967-1971 yılları arasında aktif olan Yunan rock grubu. Grup dağıldıktan sonra, üyelerinden Vangelis ve Demis Roussos solo çalışmaları ile büyük başarı kazanmışlardı.

[Kaynak](http://tr.wikipedia.org/wiki/Aphrodite's_Child)

10. Uriah Heep - Rainbow Demon

Efsane grup. Sanırım 10-15 kişi toplansak bu grubu Türkiye'de bilen-seven (bilenlerin hepsinin sevceğini tahmin ediyorum) parmaklarımızı kullanarak sayabiliriz. Kendinize gelin, dinleyin, dinlettirin.

Kaynak

11. Jethro Tull - Aqualung

Jethro Tull, 1968 yılında kurulmuş progresif rock grubu. Halen kariyerinde ilerlemekte olan Jethro Tull toplam 30 albüm çıkarmış ve Londra'nın meşhur Marquee klubündeki ilk performanslarından bu yana 60 milyon albüm satmıştır. 30 yılda 40 ülkede 2500 den fazla konser verdikten sonra şimdilerde dünya çapında her yıl 100 konser vermektedir. Grubun parçaları karmaşık ve alışılmışın dışında bir alt yapıya sahiptir.

Kaynak

12. Van der Graaf Generator - Necromancer

Tamamen kendine özgü "ya sev ya terket" tarzında muhteşem progressive rock grubu. Bununla beraber kendisine kapılanı bir daha asla bırakmayan bir çekime sahiptir. Eşsiz Peter Hammill, David Jackson (ki kendisine saksafonun Van Gogh'u denir), Hugh Banton, Nic Potter ve Guy Evans Vdgg'nin ana kadrosudur. Vdgg şöyledir, böyledir, şudur, budur diye anlatılamaz. Vdgg ile ilgili deneyimlerden bahsedilebilir sadece. Herkesin bildiği ve kullandığı müzik aletleriyle, notalarla bu denli subjektif ve yoğun hisler veren başka bir grup da yoktur.

Kaynak

13. Sweet Smoke - Baby Night

Her tür enstrümanı hakkıyla kullanıp, muhteşem sololar atabilen, hiç bitmesin istenilen ve zaten neredeyse bitmeyen çok uzun şarkılar yapmış, 70'li yılların müziği için örnek gösterilebilir, usta bir grup. Şu tür müzik yapmışlar demek çok zor. Neredeyse müziğin her türünü kapsayan bir ustalık var ama ille de yazmak gerekirse rock grubu.

Kaynak

14. The Beatles - Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band

Progresif rock'ın ilk örneklerini taşıyan aynı isimli albümün şarkısı

15. IQ - Nomzamo

1981 yılında Martin Orford ve Mike Holmes tarafından kurulan neo-progresif rock grubudur. 11 albüm ve 7 canlı albümleri vardır

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kemal-oren

kafalarkafalar.com

klemenjero

ooo güzel galeri. bonus bi de camel koysaydın on numara olacaktı

coksacmaislerbunlar

Güzel paylaşım bro

Görüş Bildir