Görüş Bildir

Hazine'de Devir Teslim: Yeni Bakan Hangi Mesajları Verdi?

Anasayfa > Gündem

Eski Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan görevini Nureddin Nebati'ye törenle devretti. Yeni bakan ayağının tozuyla faiz açıklaması yaptı:

'Sayın Cumhurbaşkanı'mızın ve milletimizin yıllardır hayalini kurduğu 'ekonomik olarak tam bağımsız Türkiye' vizyonu ile yeni bir yola girdik. Bu süreçte göreve gelirken bizlerin en önemli önceliği yüksek faiz olmayacak.'

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati görevi Lütfi Elvan'dan devraldı.

"Cumhurbaşkanı'mıza şükranlarımızı arz ediyorum"

"Cumhurbaşkanı'mıza şükranlarımızı arz ediyorum"

Devir teslim töreninde konuşan Elvan, 'Ülkemiz için milletimiz için devletimiz için doğru olanı yapmaya çalıştık. Görev alanımıza giren her konuda elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık. Ekip ruhundan asla vazgeçmedik. Çoğu zaman toplantı salonlarında sabahladık, ailelerimizi ihmal ettik, ülkemizin yarınları için gecemizi gündüzümüze kattık. Çok güçlü bir kamu maliyesi bilançosu inşallah sayın bakanımıza bırakıyoruz. Vatandaşımızdan aldığımız verginin tek kuruşunu israf etmedik yine vatandaşımız için kullandık. Bana güvenip bu makamı emanet ettiği için Cumhurbaşkanı'mıza şükranlarımızı arz ediyorum' dedi.

Bakan Nureddin Nebati ise Lütfi Elvan’a teşekkür ederek, 'İnşallah herkes için ülkemiz için milletimiz için hayırlara vesile olacak devir teslim yapıyoruz. Burada devir teslim yapmıştık sayın bakanım görevi devralmıştı. Allah ömür verirse, bu makamları Rabbimize hamdederek ama inşallah işin sonunda başarılı ve milletimizin hayrına, ülkemizin yararına işler yaparak devretmeyi nasip etsin. Bakanlık gelip geçici, önemli olan; yaptığımız hizmetler, akşam başımızı yastığa koyduğumuz andaki huzur. Sayın Cumhurbaşkanı'ma, şahsıma bu görevi emanet edecek kadar güvendiği için teşekkür ediyorum. Milletimize ve devletimize böyle bir makamda hizmet etmek için büyük bir sorumluluk gerekiyor, bu sorumluluğu gece yarısı itibarı ile aldık. Bundan sonra da bu sorumluluğun gereklerini yerine getirmeye gayret edeceğiz. Hazine ve Maliye Bankalığı, Türkiye’nin çok önemli bir merkezidir. Bakanından aşağıdaki uzmana kadar güvenlik görevlilerine kadar herkesin alın terinin aktığı, akıl terinin döküldüğü bir merkezdeyiz. Böylesi merkezde işlerimizi yapmaya gayret edeceğiz' diye konuştu.

"Cumhurbaşkanı'mızın yıllardır hayalini kurduğu yeni bir yola girdik"

"Cumhurbaşkanı'mızın yıllardır hayalini kurduğu yeni bir yola girdik"

Bakan Nebati, salgının en yoğun dönemini büyük başarı ile geride bıraktıklarını vurgulayarak, 'Doğrudan sokağın, hayatın, reel hayatın, iş dünyasının nabzını tutarak belirlediğimiz ekonomi politikaları ile sürece başarıyla yön verdik. Türkiye salgın sürecinde en hızlı toparlanan ülkelerden biri haline geldi. Sayın Cumhurbaşkanı'mızın ve milletimizin yıllardır hayalini kurduğu 'ekonomik olarak tam bağımsız Türkiye' vizyonu ile yeni bir yola girdik. Bu süreçte göreve gelirken bizlerin en önemli önceliği yüksek faiz olmayacak. Yatırım, üretim ve ihracat artışını tetiklemek ve bu sayede cari açık ve dış borç gibi kronik sorunları tamamen bertaraf etmek, istihdamı artırmak, ücret artışını sağlamak, Türkiye’nin iç dinamiklerini de dikkate almak kaydı ile ulusal ve uluslararası tüm ilişkileri gözeterek ama asla kulağını sokaktan, işten, iş adamından, çalışanından uzak tutmayarak gereğini yapmak olacaktır. Gayret bizden, çaba bizden, başarı Allah'tan. Bundan sonra da bu gayreti ekibimiz ile yerine getireceğiz' dedi.

"Bizlerin en önemli önceliği yüksek faiz olmayacak"

"Bizlerin en önemli önceliği yüksek faiz olmayacak"

Bakan Nebati, doğru ve şeffaf olacaklarını kaydederek, 'Öngörülebilir bir ekonominin daha da anlam kazanacağı adımlar atacağız. Atılacak adımların paydaşlar ile sürekli karar alındığı gerek parlamentodaki vekillerimiz ile gerek iş dünyası ile çalışanlar ile her türlü görüş alışverişinin en yoğun yaşandığı bir dönemi gerçekleştireceğiz. Bu millet doğru yapanın, doğru gidenin, samimi olanın hep yanında olmuştur; Cumhurbaşkanı'mızı, AK Parti'yi hep destekledi. AK Parti ve Sayın Cumhurbaşkanı’mız aldığı bu desteğin hiçbirini boşa çıkarmadı, bundan sonra da boşa çıkmayacak. Güçlü, güvenilir, kararlı, ilgili kurum ve kuruluşların eş güdüm içinde çalıştığı Sayın Cumhurbaşkanı'mızın belirlediği politikalar çerçevesinde adımların atıldığı, bunların uygulanmasında her türlü özverinin ortaya konulduğu süreci yaşayacağız. Allah yolumuzu açık etsin. Rabb’im bizlere yardım etsin' diye konuştu.

📹 Elvan ve Nebati'nin açıklamalarının tamamı

Ne olmuştu?

Ne olmuştu?

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın istifasının ardından yerine Nureddin nebati atanmıştı. 

Eski bakan ve Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak'a yakınlığıyla bilinen ureddin Nebati çift maaşlı çıkmıştı. Nebati'nin Türk Telekom yönetim kurulunda olduğu ve bakanlıkla birlikte iki yerden toplam 65 bin 849 TL maaş alacağı belirtilmişti.

Nebati, geçen yıllarda Türkiye’nin gündemine, FETÖ lideri Fethullah Gülen’le birlikte çekilen fotoğrafla da gelmişti.

👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
18
17
7
3
2
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
kabus

faiz haram sunu 0 yapın 1 dolar 100tl olsun sizde kurtulun bizde zaten itiraz eden kimse yok

A Barış Aydın

Meeee meeeeee dedi

demet saygılı

Koskoca bakan oluyorsun ama istifa edemiyorsun...Çıkıp desene ben görevden istifa ettim, öyle yazın diye. Ne kaybedeceksin? Emekli maaşını kesemez ya! İSTİFA... Devamını Gör