Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

En Önemlisi Huzur! Hayatınızı Daha Mutlu Geçirmeniz İçin 14 Öneri

46PAYLAŞIM

Hayatımızı bazen yaşadığımızı unutmuş gibi boş vererek sürdürüyoruz. Oysa ki, bir şeyleri daha huzurlu ve mutlu kılabilmek, dış etkileri biraz daha azaltabilmek için hayatımıza katabileceğimiz alışkanlıklar bizi biraz daha rahatlatabilir...

1. Hayatınızdaki zehirli insanları kenara bırakmayı öğrenin.

Size zarar verdiğini düşündüğünüz, sizi gereksiz yere üzen ve hayat kalitenizi yerle bir eden herkesi yavaş yavaş hayatınızdan çıkarmanız ya da mesafenizi koymanız gerekiyor.

2. Her zaman sadece ihtiyacınız olan ürünler için alışveriş yapın.

Gereksiz harcamalardan kaçının. Alışverişe çıkacağınız zaman eksik listesi hazırlayın ve onun dışında başka hiçbir şey almayın.

3. Fazla eşyalarınızdan kurtulun.

Fazla eşyalarınız, dolabınızda ya da evinizde bulunan her şeyi kapsıyor. Giymediğiniz kıyafetleri ihtiyacı olanlara verin ya da satın. Evinizde ne kadar az eşya varsa, o kadar sakin ve ferah hissedebilirsiniz.

4. Yaşam alanınızı olabildiğince sadeleştirin.

Yaşadığınız ortamda da, mobilyalar da dahil olmak üzere tamamen ihtiyacınız olan şeyleri tutun, bir iki de dekorasyon detayı emin olun size yetecektir.

5. Size ve hayatınıza bir şeyler katacak, yeni görüşler edinmenizi sağlayacak belgeseller izleyin.

Hayatınızdaki bakış açılarınızı besleyecek ya da yeni bakış açıları kazandıracak, hiç olmasa da başka hayatları görebilecek olduğunuz belgeselleri izlemeye başlayın.

6. Başarılı insanların konuşmalarını dinleyin.

TedX konuşmaları bu konuda ulaşabileceğiniz en başarılı kaynak aslında. İnceleyebilirsiniz.

7. Podcast dinlemeye kendinizi alıştırın.

Her konuda, Türkçe ve İngilizce podcastlere ulaşmak mümkün. Eğer kitap okumakta zorlanıyorsanız podcastler sizin kurtarıcınız olabilir.

8. Empati duygunuzu daha fazla geliştirin.

Bir insanı ya da bir hayvanı anlayabilmenin en iyi yolu onunla empati kurabilmektir. Bu nedenle bu duygunun üzerinde yoğunlaşın.

9. Günlük tutmayı ihmal etmeyin.

Gün içerisinde aldığınız önemli kararları, yaşadığınız önemli olayları not edebilirsiniz. İnanın ki sizi çok fazla rahatlatacak bu durum. Hem de seneler hatta aylar sonra dönüp okuduğunuzda neler yaşadığınızı daha net bir şekilde görüp, şimdiki durumunuzla ilgili bir analiz yapabilirsiniz.

10. Kendinize hedefler koyun.

Koyduğunu hedefler gerçekçi hedefler olsun ve bir amaç uğruna yaşadığınızı bilin. Bu durum sizi daha azimli ve huzurlu bir insana çevirecektir.

11. Her zaman olumlu cümleler kurmaya çalışın.

Durumlara karşı kurduğunuz cümleleri her zaman pozitif çıkışlı bir şekilde kurmaya çalışın.

12. Kendinizi sevmeyi öğrenin.

Kendinizi sevmeyi ve affetmeyi öğrenin. Bunu yapabildiğiniz zaman her şey çok daha kolay çözülecek.

13. Tükettiğiniz yiyecekleri içecekleri analiz edin.

Bir hafta boyunca yediğiniz her şeyi not edin. Daha sonrasında bu besinlerin yararlı mı zararlı mı olduğunu araştırın. Zaten durumu görünce siz de daha sağlıklı besinlere yöneleceksiniz.

14. Kendinize her zaman dürüst olun ve kendinizle olan iletişiminizi daha kuvvetli hâle getirin.

Çünkü siz kendinizle anlaşamadığınız sürece başka kimse sizinle anlaşamaz. Hayatınızı daha huzurlu sürdürebilmeniz için ufak tefek şeyleri hayatınıza katmanız yeterli. Başarabilirsiniz!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
deniz-danz

Empati kurma yeteneği, kitap okuma alışkanlığıyla doğru orantılıdır. Faydalı Tedx ve belgesel izlemenin oralara bir yerlere "Okuma" şıkkı da girmeliydi. Sadece izleyerek değil, okuyarak da bilgilerinizi yükseltirsiniz. Yoksa o genç kız gibi "Köprünün altından çok sular geçti" olan ilk soruyu da bilemezsiniz .)=

ordekkac

Mantıklı.

Gizli Kullanıcı

Bütün olumlu ideal fikirli içerikten sonra monopoly cheater reklamının gelmesi kadar yalan dünya

moondark

Önümden çekilir misin inemiyorum diyorum. Adam diyor ki "napayım" :)) Sizce ne yapmalı? Empati yoksunuyuz, düşünce özürlüyüz.

aysn_aysn

Islak odunla döve döve otobüsten atmalı. empati yoksunu değil de insani duygularını yitirmiş yozlaşmış desek daha doğru olur.Benim bu tarz insanlara karşı sabrım kalmadı gerçekten

alwrich

PARA.

Görüş Bildir