Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hayatın Rengi Romanlar'a Dair 10 Madde

 > -

1. Kökenleri Hindistan’ın Pencap Eyaleti kabul edilir.

2. Tarih boyunca müzisyenlikleriyle nam salmışlardır.

Her ne kadar Romanlar tarafından sevimsiz görülse de, "çingene" sözcüğü etimolojik bağlamda müzisyenliklerine atıfta bulunur. Farsça "Çengiyan", yani bir müzik aleti çalan, çalgıcı.

3. Aynı zamanda çok eski tarihlerden bu yana dünyanın pek çok yerinde kendi altkültürlerini kurmuş, yaşatmışlardır.

4. Kristof Kolomb’un Amerika’yı keşfinde de sahnede yer almışlardır.

Gemide dört Roman'ın da bulunduğu öne sürülür...

5. Romanlar, tarih sahnesinde pek çok kez sürgünler, aforozlar, katliamlara maruz kalmışlardır.

6. 1547’de İngiltere’de Kral tarafından tüm Romanların görüldükleri yerde dağlanarak işaretlenmelerini ve iki yıl köle olarak çalıştırılmalarını öngören bir yasa çıkarır…

7. Yine aynı dönemlerde Danimarka, ülkeyi terketmeyen tüm Romanlara idam cezası getirir…

8. 1700’lü yılların başında Avusturya’da İmparator ise, tüm Roman erkeklerinin mahkemesiz idam edilmesini, çocuk ve kadınların ise sakat bırakılmasını öngören bir yasa çıkarır.

9. Almanya, İspanya, Fransa ve dahi pek çok ülkede benzer uygulamalar yüzyıllar boyunca süregelmiştir.

10. Cıvıl cıvıl, rengarenk, özgür ruhlu Romanlar’ın Romanlar Günü’nü en içimizden, en coşkuyla ve bir o kadar da hüzünle kutluyoruz!

Kimin için dönüştürüldüğüne akıl sır erdirilemeyen Sulukule'ye ve bir kez daha göçe zorlanan tüm Romanlara..

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cemir

9. hiç olmuş mu yahu. asıl yazağım. "laa bu romanlar size ne eeeetti"

forest

romalılar diye okudum. aynı çingenelere benziyolar diyordum. romanmış

gokhan-seyfi-er

sosyal düzensizlık ilçelerin en önemli alanlarında tapusuz izinsiz kaçak izinsiz inşalar kaçak elektrik kullanma bölge halknı tedirgin etme sulu kule fallan diyosunuzda adam oraya ev yaparken ne birz vergi ne başka bişey kafasına göre yer işgal ediyo ozaman herkez öyle yapsın ne güzel hayat biz salakmıyızda boş bulduğumuz yere çökmüyoruz

cemir

"herkes olacak" ayrıca adamların kültürleri göçebelikle alakalı yani ataları hep böylemiş bizim gibi yerel yaşama geçmeleri hiç olmamış doğal olarak buldukları yere oturmuşlardır. çobanlar gibi. çoban şehre gelince yine öyle davranmaya çalışır. ama haklısın yüzyıllar geçmiş alışmalılardı. gerçi hep mutlular be adamım bırakta hep gülsün yüzleri. ve yine de 9. fotoğrafı kaldırsın editör

Görüş Bildir