Hayatı Boyunca 150 Bin Fotoğraf Çekti, Ölene Kadar Kimsenin Haberi Yoktu! Hayranlık Uyandırıcı Eserleri ve Gizemli Kişiliğiyle Vivian Maier

-

Hayatı boyunca kırk bini renkli olmak üzere yüz elli binden fazla fotoğraf çeken Vivian Maier'in fotoğrafları, ölümünün ardından sadece bir tesadüf eseri ortaya çıktı. Bir açık artırmada satın aldığı negatifleri internette paylaşan John Maloof bile yaratacağı etkinin farkında değildi.

Şimdilerde ilk kez yayınlanacak fotoğraflarla bir sergi açılmaya hazırlanılırken, gelin Daily Mail kaynaklı içeriğimizde Maier'in hikayesine bir göz atalım:

Kaynak: https://www.dailymail.co.uk/news/article...

Arşivi elinde tutan galeriye göre Vivian Maier baskılar, negatifler, slaytlar ve onlarca banyo edilmemiş filmden oluşan 150,000'den fazla fotoğraf çekti.

2009'da Maier'in negatiflerine bir açık artırmada denk gelen John Maloof, siyah-beyaz fotoğrafları aynı yıl Flickr'da paylaştı. Bu fotoğraflar öyle çok ilgi topladı ki, Maloof en sonunda "Vivian Maier'i Bulmak" isimli bir belgesel çekti.

Şimdilerde ise bu koleksiyona daha önce paylaşılmış olan siyah-beyaz fotoğrafların yanına Howard Greenberg galerisinde sergilenen renkli fotoğraflar ve "Vivian Maier: Renkli İşleri" isimli bir de kitap eklendi.

Vivian Maier hala bir muamma!

Hayatı boyunca kimi zaman bir bakıcı, kimi zaman da hizmetçi olarak çalışan sokak fotoğrafçısı Maier'in portreleri ve fotoğraflarının üzerinde yapılan bütün analizlerine rağmen, kendisi hakkında halen birçok şey bilinmiyor. Bu bilinmezliklere binlerce fotoğrafı neden kendine sakladığı da dahil.

Fakat ortada olan bir şey varsa o da elinden çıkan eserlerin düşünülmüş çerçevelemesi, ilginç ışık ve gölge kullanımı ve insan duygularını yansıtışının etki altına alan doğası.

Maier'in siyah beyaz fotoğrafları ortaya çıkalı 9 yıl oldu fakat yaşamı boyunca hak ettiği ilgiyi hiç görmemişti. Maier'in fotoğraflarının negatiflerini bir açık artırmada bulan John Maloof'tu ve daha sonra bunları Flicker'da paylaşarak bugüne dek süren ilginin doğmasına yol açmıştı.

İlk kez yayınlanacak olan fotoğraflarıyla dolu bir sergi ve Maier'in renkli fotoğraflarının olduğu bir kitap ise gündemdeki yeni konu. Bu yeni fotoğraflarda renk ön planda: kareler fuşya çiçekli şapkalar, parlak renkli balonlar, kabanlar, kazaklar, yangın kamyonları ve daha onlarcasıyla dolu.

"Vivian Maier'i Bulmak" isimli belgeselde Maloof, eserlerle hazırlamakta olduğu bir tarih kitabı için fotoğraflar ararken gittiği açık artırma evinde negatiflerle dolu kutuya 380 dolar ödeyerek tanıştığını anlatıyor.

Gördüklerinden etkilenen Maloof, Maier ile ilgili daha fazla şey öğrenmek istedi, ki bu hiç de kolay değildi. Hiçbir zaman evlenmemiş, çocuk sahibi olmamış ve başkalarının kullanmadığı eşyaları toplamaya bayılan Maier'in negatiflerini, baskılarını, ses kayıtlarını ve 8 milimetrelik bir filmi, birçok kişisel eşya ile birlikte satın aldı ve biriktirdi Maloof.

1 Şubat 1926'da New York'da doğan Maier, çocukluğunda hem Fransa'da hem de New York City'de yaşadı. Program sunucusu Phil Donahue'nun ailesi de dahil olmak üzere sayısız aile için hem bakıcılık hem hizmetçilik yaptı.

Maloof'un aileler ile konuşmasının ardındansa Maier'e ait daha farklı bir görüntü ortaya çıkmaya başladı. Maier'in baktığı yetişkinler ve bazı çocuklar onun istismarcı olduğunu söylüyordu. Bir kadın onu dövdüğünü ve boğazından aşağı yemekleri zorla soktuğunu söylerken, bir başkası o etraftayken hayatın daha maceralı olduğundan söz etti.

Onunla tanışanlar Maier'i gizemli, eksantrik, paradoksal, cüretkar ve oldukça ketum olarak tanımlıyorlar. Öyle ki bir arkadaşı fotoğrafların yayınlanmasına asla izin vermeyeceğini belirtiyor.

Sanki bunu kanıtlar gibi Maier'in otoportrelerinin çoğunda kendinin bir parçası ya da tamamı gizlenmiş durumda, sık sık ise sadece gölgesi görünüyor.

Sahte olduğuna yemin edenler olmasına rağmen Fransız aksanıyla konuşuyordu ve insanlar Maier’in New York City'de doğduğunu duyunca şaşırıyorlardı. Aynı zamanda bazen "Smith" adını kullanıyordu ve Maloof soyadını farklı şekillerde yazdığını da fark etti.

Belgeselde yayınlanan bir ses kaydında Maier'in "Ben gizemli kadınım." dediği duyuluyor. 21 Nisan 2009'da 83 yaşındayken hayatını kaybettiği düşünülürse, öyle de kalacak gibi.

Bu durum 2 Mart'ın ardından fotoğrafların sergileneceği yer olan Howard Greenberg Galerisi’nde Vivian Maier arşivini yöneten Cortney Norman tarafından da tekrarlanıyor: "Genel olarak fotoğrafların tam bağlamıyla birlikte birçok şey gizem halinde kalıyor. Fotoğrafların konumlarını ve tarihlerini belirleyebildik fakat bunların ardında birçok şey bilinmez olarak kalıyor çünkü Vivian bizimle değil."

Maloof'un galeriye götürdüğü fotoğraflarınsa çoğunlukla 1950 ve 1960'lardan kalma oldukları biliniyor.

1960'lardan sonra başlayan renkli fotoğraflar ise Maier'in hayatının sonuna kadar devam ediyor.

Maier hayatı boyunca yaklaşık 40,000 renkli fotoğraf çekmiş, ki bu eserlerinin büyük bir çoğunluğunu oluşturuyor.

Norman "Bu yüzden renkli fotoğrafların siyah-beyazdan ayrı kendi yayını, sergisi, kendi odağı olmasının önemli olduğunu düşündük." diyor. "Sadece miktarı ve anlaşılması için değilse bile hayalindekilerin tamamı için, ayrıca çok kaliteli eserleri de var."

Maier çocuklardan, dükkan mankenlerine ve kendine kadar birçok konuda fotoğraf çekti. Sık sık gölgeler, aynalar ve yansımalarla dolu olan fotoğraflarındaki oyunculuk ise rahatlıkla hissedilebiliyor.

Norman fotoğraflar ile ilgili şu yorumu ekliyor: "Hem kompozisyonsal, hemde duygusal olarak görüntüyü yakalayıp sonraki kareye geçebilmesi gerçekten mükemmel anda oluyor. Bence bu gerçekten dikkate değer."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

güzel göründüğü fotoğrafı bulmaya çalışan ortalama bir türk kızı senede 150.000 selfie çekiyordur.

Görüş Bildir