Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hayat Kolaylaştıran Bu Soruların Yanıtını Bilmiyorsanız Cebinizdeki Telefonu Boşa Kullanıyorsunuz!

438PAYLAŞIM

Herkes telefon kullanıyor ama aklımızı kuracalayan ya da daha önce hiç aklımıza gelmemiş bazı soruların yanıtına sahip olursak cebimizdeki telefonları tam anlamıyla randımanlı kullanabileceğiz.

Bu mühim soruların yanıtını vermek için buradayım.

Çalınan telefon nasıl bulunur?

En hayati olan sorudan başlayalım dedim. Telaşa mahal yok, şayet çalınan yahut kaybolan bir telefondan bahsediyorsak Apple kullanıcıları şayet telefonlarında halihazırda bulunmuyorsa AppStore'da bulabilecekleri Find my iPhone uygulamasıyla telefonlarını anlık olarak takip edebilir, en son nerede kullanıldığını tespit edebilir.

Android işletim sistemine sahip telefonlarda da Google Find My Device uygulaması aynı işi görüyor, kaybolan telefonunuzun bulunduğu yeri sizinle paylaşıyor.

Telefon nasıl rootlanır?

Root atmak nedir? Oradan başlayalım. Telefona sistem dosyalarının eklenmesine, düzenlenmesine veya silinmesine imkân tanıyan bir operasyon. Maalesef iOS işletim sistemini kullanan cihazlarda bu işlem mümkün değil, Android mobil işletim sistemini çalıştıran akıllı telefonlar, tabletler ve diğer cihazlarda bunu yapmak mümkün.

Bazı telefonlarda farklı işlese de yöntem genelde aynı, telefonda alt kısmında bulunan cihaz hakkında bölümüne giriş yapılıp yapım numarası yazan yerin üzerine tıklanır, zaten geliştirmek kaç kere daha tıklanması gerektiği uyarısını telefonunuz size verecektir. Bu işlem için ayrı uygulamalar da var, kolayca bulunabilir.

Telefon yönlendirme nasıl yapılır?

Telefonunuzda bir arıza var ya da rahatsız edilmek istemediğiniz bir ortama girdiniz, gelen aramaları yönlendirmek için bir dizi işlem uygulamanız yeterli. 

iOS işletim sisteminde şu adımları takip etmelisiniz:

Ayarlar bölümü > Telefon > Açılan ekrandan Arama Yönlendirme > Arama Yönledirme seçeneğini aktive edin.

Android işletim sisteminde yapmanız gerekenler de şöyle:

Telefon simgesine dokunun > Sağ üstteki 3 noktaya tıklayarak menüyü açın. Bu menü bazı telefonlarda “Seçenekler” olarak da geçebiliyor. > Ayarlar veya Arama Ayarları > Arama/Çağrı Yönlendirme sekmesinden istediğiniz durumda yönlendirmeyi seçebilirsiniz.

Telefondaki casus yazılım nasıl anlaşılır?

Vaktiyle bilgisayarlar için kaygılandıran 'izlenme korkusu' şimdi telefonlarımıza sıçradı. Birisi konumumuzu takip ediyorsa ya da aramalarımızı dinliyorsa diye sorar olduk. Büyük ihtimalle yoktur ama şayet telefonunuzda bir casus yazılım varsa bunu nasıl anlayabileceğinizi anlatalım.

Misal, telefonunuzun ekranı sebepsizce açılıyorsa ya da telefonunuz vermemesi gereken bir uyarı veriyorsa...

Çözüm basit, risk almaya gerek yok. Fabrika ayarlarına getirmelisiniz.

Telefonunuzda casus yazılım olduğunu anlamak için bir diğer yol batarya ömrünüzdeki anlam verilemeyen azalma. Bu tip yazılımlar telefonunuzu sürekli meşgul ettiği için şarjınız şaşkınlık verecek derecede hızlı tükenebilir. 

Telefon görüşmesi yaparken yankı, farklı sesler yahut cızırtı duyuyorsanız yine ufak bir önlem almanız iyi olacaktır.

Bu önlemi de bir sonraki maddede anlatalım.

Telefon nasıl sıfırlanır?

Burada yine iOS ve Android ayrımı var. Önce iPhone ve iPad'ler için sıfırlamayı, fabrika ayarlarına çevirmeyi anlatalım. 

Ayarlar > Genel > Sıfırla > Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil'e dokunun. Buradan sonra işlem başlayacaktır, şayet iPhone'umu Bul seçeneğini açtıysanız Apple Kimliğinizi ve parolanızı girmeniz gerekebilir.

Android telefon nasıl sıfırlanır?

Android sürümlerine göre bazı farklılıklar olsa da izlemeniz gereken yolu anlatalım:

Ayarlar> Sistem > Gelişmiş > Sıfırlama Seçenekleri > Burada "Gelişmiş" seçeneğini görmüyorsanız Sıfırlama Seçenekleri'ne dokunun. > Tüm verileri sil > sonra Telefonu sıfırla veya Tableti sıfırla'ya dokunun.

Yenilenmiş telefon nedir?

Yenilenmiş, yani refurbished telefonların diğerlerinden çok büyük bir farkı yok. Kullanıcılar bir telefonu kullandıktan sonra bir sorun sebebiyle telefonu firmaya satar, telefonu alan yetkili firma telefonda olabilecek problemlere karşı telefonu test eder ve tam işlevli hala getirir. Son kullanıcı için bu değişimin pek bir önemi yok aslında.

Telefonun ilk şarjı ne kadar olmalı?

Bu soru aslında geçmişte kalan bir soru. Artık telefonlarımızda lityum iyon piller kullanıldığı için ilk, ikinci ya da üçüncü şarjın nasıl olduğunun bir önemi yok. Yine de üreticileri dinleyerek %20 ve %80 arasında tutmanın batarya sağlığını optimum seviyede tutacağını söyleyebiliriz.

Telefon ısınması nasıl önlenir, telefon ısındığında ne yapmalı?

Akıllı telefonlar artık çok şeyi başarabiliyor fakat tüm bunları yaparken de bazen güçten düşebiliyorlar. Bu durumu minimuma indirebilmek için bazı çözümler üretebilirsiniz, örneği:

  • Telefonunuzu evde kullanırken kablosuz ağ kapsama alanının içerisinde kalmak,

  • Gerek olmadıkça tasarruf modunu kullanmamak, 

  • Uygulamaları güncel tutmak, bu sorunları bir nebze azaltacaktır.

Telefon numarası nasıl engellenir?

Sizi ısrarla arayan bir firma ya da rahatsızlık veren bir numarayı engellemek için birkaç adım yeterli. iOS işletim sistemini kullanan telefonlar için:

Ayarlar > Telefon > Arama Engelleme/No. Belirleme'ye gidin. Buradan gerekli numaraları engelleyebilirsiniz.

Android kullanıcıları için:

Son Aramalar ekranından istemediğiniz numaraya tıklayarak Çağrı Ayrıntıları/Ayrıntılar kısmına dokunun. Açılan sayfada olarak Numarayı Engelle butonunu göreceksiniz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
can5455

özürlü bir konu olmuş

onur-erol9

Telefondaki casus yazılım nasıl anlaşılır ? İos: Güldürme beni ;)

ordekkac

Telefonu Rootlamak ne demek?

dogukan-mirac-yilmaz

eger telefonunun garantisi bitmediyse bunu sakin yapmayın garanti kapsamı kalıyor cihaz

domalt-trump

Bir kez eski bir android telefonu rootlamıştım. Asla silinemeyen fabrika çıkışlı uygulamalar bile silindi. Cihaz müthiş hızlandı, tertemiz oldu. Telefon tamammen senin kişiselleştirebileceğin hale geliyor. Ancak garanti dışı kalıyor, hatırlatayım.

odunq

Root anlamıyla benzer bir şekilde telefonun KÖK dizinine ulaşmak gibi bir şey demek. Telefona root attıktan sonra silinemeyen programları silme, ulaşılamayan ayarlarda değişlik yapma, telefonun tüm işletim sistemini değiştirme gibi şeyler yapılabilir. Normal çalışmasında telefondan bir şey silmenizin bir ayar değiştirmenizin bir zararı olmaz ama rootlu telefonda geri dönülmez hatalara yol açabilir. Ama en önemlisi öyle iki üç kere bir yere tıklayınca aktif edilmez merak etmeyin. İçerikte bahsedilen geliştirici seçenekleri kısmı telefona biraz daha ince ayar vermek adına kullanılabilir ama ne yaptığınızı bilmiyorsanız pek önermem. Bilgilerimde hata olabilir kusura bakmayın.

ordekkac

Öncelikle, zaman ayırıp bilgilerinizi benimle paylaştığınız için hepinize teşekkür ederim. İkinici olarak iki üç defa tıkladım ve artık geliştiricisiniz dedi. Yani Rootlamış olmadım değil mi? Ayrıca keşke rootlamadan önce görseydim garanti dışı kalacağını söylediğiniz yorumu.

odunq

telefon root etmek o şekilde olmuyor zaten. Telefonunuza bir şey olmadı. İçerikte bahsedilen kısım uzman modu veya gelişmiş ayarlar diye tabir edilecek bir kısım başka bir şey değil.

ordekkac

Peki Telefonu nasıl root edeceğim?

ordekkac

....

cem-demirci5

trump senı domalttı galiba ondan mütevellit nickin

odunq

geliştirici seçeneklerini açınca telefon rootlamış oluyoruz yani. Gerçekten şimdiye kadar boşa kullanmışım telefonu.

viyol10sel

benim eski android telefon güncelleme almıyor, bazı uygulamalar eski sürüm diye inmiyor basit bir yolu varsa anlatır mısın

odunq

konunun uzmanı değilim fakat custom firmware atarak yeni bir sürüme sahip olabilirsiniz. Malum bazı telefonlardan güncellemeyi çekiyorlar ama özellikle eski telefonlar için söylüyorum cfw ile 3-4 sürüm daha yeni bir android sürümüne bile sahip olabilirsiniz. Programlarla haşır neşir birine zor değildir biraz araştırıp kolayca yapabilirsiniz.

viyol10sel

tamamdır çok teşekkürler

Görüş Bildir