Hayallerimizi Süsleyen Hayatları Yaşadığımız The Sims Serisinin Dünden Bugüne Gelişimi

3PAYLAŞIM

İlk oyunu ile 2000 yılında çıkış yapan ve pek çoğumuzun hayatında apayrı bir yere sahip olan The Sims serisinin gelişimine gelin birlikte bir göz atalım.

1. The Sims 1 (2000)

SimCity adlı popüler şehir kurma simülasyonunun yaratıcısı olan Will Wright takvimler 2003 yılını gösterirken bambaşka bir yapımla karşımıza çıktı. Artık bir şehri değil, şehrin içindeki insanların hayatlarını yönetecektik. Mimarların kullandığı çeşitli programlardan ilham alan ve bunun içine insanları da ekleyerek ortaya türünün hala tek örneği olan The Sims serisini çıkartan Wright'ın kendisi bile serinin yakalayacağı başarıyı tahmin edemezdi.

2. The Sims 2 (2004)

İlk oyunun ve ardından gelen ek paketlerinin yakaladığı büyük başarının ardından serinin ikinci oyunu da fazla gecikmeden raflardaki yerini aldı. İkinci oyun ile birlikte artık Sim'lerimiz odunsu hareketlerinden ve hatlarından kurtularak daha gerçekçi tavırlar sergiler olmuşlardı. Bunun yanı sıra oyunun dünyası ve yapabileceklerimiz de büyümüştü. The Sims 2 beraberinde getirdiği yeniliklerle oyuncular tarafından çok sevildi. Artık alışverişe çıkıyor, kendimize yeni kıyafetler alıyor ve bu dünyanın da yaşadığını biraz daha hissediyorduk

3. The Sims 3 (2009)

Serinin üçüncü oyununa ise takvimler 2009 yılını gösterirken kavuştuk. The Sims 3 kendinden önceki oyunların üzerine pek çok yenilik ekliyordu. The Sims 2 ile birlikte şehre ilk adımlarımızı atmıştık, ancak bu yeterli değildi. Artık tüm şehir bizim oyun alanımız olarak karşımızda seriliyordu. Arabaya atlayıp bir göle balık tutmaya gidebiliyor yada şehirde bir koşuya çıktıktan sonra soluklanmak için bara uğrayabiliyorduk. Oyuncular tarafından çok sevilen The Sims 3'ün ömrü arka arkaya gelen farklı pek çok ek paket ile epey uzatıldı ve bu ek paketlerin her biri oyuna bambaşka eşyalar ile farklı temalar ekledi. Ancak her şeyin bir sonu vardır elbette.

4. The Sims 4 (2014)

Serinin şimdilik son oyununun üzerinden ise yaklaşık 7 yıl geçmiş durumda. The Sims 3'ün oyunculara sunduğu özgürlük hissi ve tüm seriyi farklı bir noktaya getirmesinin ardından oyuncuların The Sims 4 konusunda beklentileri büyüktü ancak karşımıza konulan şey pek de iç açıcı olmadı. EA Games serinin her zaman bir önceki oyunun üzerine koyarak inşa ettiği ilerlemelerin pek çoğunu bu oyunda elinin tersiyle itmişti. Örneğin artık şehirde özgürce gezemiyorduk, hatta öyle ki oyunun ilk çıkış yaptığı günlerde evimize havuz bile yapamıyorduk! Oyunculardan gelen tepkilerin ardından havuz oyunun temel sürümüne tekrar eklendi ama bu ve buna benzer irili ufaklı pek çok şey oyuncuların canını sıkmıştı bir kere. EA Games şimdilerde hala ek paketler ile desteklenmeye devam eden The Sims 4'ten kolay vazgeçecek gibi görünmüyor, kısacası serinin yeni oyunu ile ne zaman karşımıza çıkacağı hala büyük bir gizem.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gzm-ynklr

Ne oynardık.

deen-tharkuho

Aksiyon oyunları varken bunun yüzüne kim bakar?

efkarli-18

The Sims harika bir oyun her anlamada herşey var denemenizi taviye ederim

tayko-marvel

Sims 1'in müziklerini hala açıp dinlerim 333 Build Mod müzikleri benim uyurken açtığım müzikler.

Görüş Bildir