Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Havaların Güzelleşmesiyle İstanbul'da Yapılabilecek 13 Aktivite

-

Mart gelmesiyle beraber güneş biraz yüzünü gösterince tüm İstanbullular dışarıya döküldü. İlerleyen günlerde daha da ısınacak olan havayla beraber İstanbul'da yapılabilecek 13 aktivite sizlerle.

1. Havalar ısınınca her İstanbullunun aklına gelen ilk yer İstanbul Boğazı’ndaki sahil şerididir. Bir yanınızda güzel deniz, diğer yanınızda yalılar, köşkler, hava da güzel olunca daha ne olsun!

Hatta havanın ilk güzelleştiği zamanlar, insanlar kendilerini direk buraya atınca biraz izdiham çıkabiliyor.

2. Baharla beraber doğanın güzelliği de ortaya çıkacak. İstanbul’da bulunan köşkler, korular parklar bu güzelliğin tadını çıkarmak için en güzel yerler.

Yıldız Parkı, Emirgan Korusu, Hidiv Kasrı… Buralarda yürüyüş yapabilir, çok güzel fotoğraflar çekilebilir sonra da içeride bulunan köşklerde yemek yiyebilir ya da çay içebilirsiniz. Çok keyifli olacağı kesin.

3. Balat sokaklarında kaybolun. Son zamanların en gözde semti olan Balat, güneşin yüzünü göstermesiyle yine gündeme gelmeye başlayacak. Hem restore edilen Rum evleriyle, hem de renkli sokaklarıyla gönülleri fetheden Balat'ı gezmek için en güzel dönemdeyiz.

Her gün yeni bir tanesi açılan kafelerde bir şeyler atıştırmayı da unutmayın.

4. Millet olarak pikniği çok sevdiğimiz bir gerçek. Kış bittiğine göre İstanbul’un hemen dışındaki, sadece piknik için ayrılmış alanlara sepetimizi, topumuzu kapıp gidebiliriz.

Piknik yaparken dikkat etmemiz gereken şeyleri var. Mesela yasak olan yerlerde ateş yakmamalı, oturduğumuz yeri temizleyip dönmeliyiz. Böylece bir daha oraya gittiğimizde yine aynı güzellikte bulabiliriz.

5. Güneşin yüzünü göstermesiyle, İstanbul’un renkleri de daha güzel ortaya çıkıyor. Bu güzelliğin keyfine varmak için en güzel çözüm tabi ki tekne turu. Ayrıca Boğaz’ın güzel havası da cabası.

Özellikle İstanbul Boğazı’na sıralanmış evler muhteşem görüntü veriyor.

6. Bütün hafta İstanbul’da geçirdiyseniz ve biraz uzaklaşmak istiyorsanız, İstanbul dışındaki küçük köyler baharda daha da güzel oluyor. Çok güzel bir seçenek olabilir.

Şehrin Stresinden Kurtulmak İçin Hafta Sonları Gidilebilecek 13 İstanbul Köyü - onedio.com
Şehrin Stresinden Kurtulmak İçin Hafta Sonları Gidilebilecek 13 İstanbul Köyü - onedio.com

7. Baharın gelmesiyle güzelleşen bir diğer semtse Karaköy. Galerileri gezebilir, küçük dükkanları kurcalayabilir, tatlı kafelerin kapısının önünde bir şeyler içebilirsiniz.

8. Atatürk Arboretumu, tüm kışın yorgunluğunu atmak, toprağa basmak, baharla beraber açan çiçeklerin büyüsüne kapılmak için gidilebilecek güzel bir alternatif.

Yürüyüş ayakkabınızı ve fotoğraf makinenizi alıp mutlaka gitmelisiniz.

9. Eski İstanbul’u gezmek için de en güzel zaman bahar. Hem üşümeden hem de sıcaktan bunalmadan Sultan Ahmet Meydanı’nı gezmek, biraz da turist olmak için en güzel havalar bunlar.

10. Baharın tadını en çok çıkartan yerler arasında İstanbul Adaları da var. Büyükada, Heybeliada, Burgazadası, Kınalıada başta olmak üzere 9 ada da bahar günlerini geçirmek için çok güzelleri.

11. Anadolu Yakası’nda sahilde güzel bir yürüyüş yapıp ardından Kanlıca’nın meşhur yoğurdundan yemek, havanın güzelleşmesiyle beraber yapılabilecek güzel bir aktivite.

12. Topkapı Sarayı'nı gezdikten sonra Gülhane Parkı'nda yürüyüş yapıp, ısınan havanın keyfini çıkartabilirsiniz.

13. Tünel’den başlayıp, Galata bölgesini gezip, sonra Kuleye çıkıp oradan Çukurcuma’ya inmek havalar ısınınca yapabileceğiniz muhteşem gezilerden bir tanesi.

Her gün, yeni bir mekana merhaba diyen Çukurcuma bu sene de İstanbulluların gözdesi olacak.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
1789

BONUS: Asosyal Olun ve Ölümüne LOTR serisi atin...

she__ra_

Arboretum mu kalmış? ağzına etmişler. Gitmiş yılların emeği, çöplüğe dönmüş o.O :( eskiden sadece yıllık üye olabilenler giriyordu, şimdi ipini koparan orada hele pazarları elini sallasan geline çarpıyor.

she__ra_

Benim yorumumdan utanç duymak yerine, arboretumun içindeki ağaçların, bitkilerin geçmişini, nerelerden getirildiğini, nasıl özenle büyütüldüğünü düşünüp, ağaç müzemizin düşüncesiz ziyaretçiler tarafından nasılda acımasızca bertaraf edilmiş olmasından utanç duysaydınız keşke :)

she__ra_

Yazımı iyi okumamışsınız :) keşke bir kere daha okusaydınız. "Elini sallasan diğerine çarpıyor" yazmıyor "geline çarpıyor" yazıyor. Dış mekan fotoğrafı çekmek isteyen soluğu orada alıyor, anlatmak istediğim onların çokluğu idi. "İpini koparan" tabirini ise arboretumu gerçek amacı için kullananlara değil içtiği suyu bir metre ilerisindeki çöpe atmak yerine yere ya da gölete atanlar için, güzelim çiçekleri koparıp saçına başına takanlar için kullandım. Sanırım yanlış anlaşıldı :) Size bir hak tanındıysa bunu gittiğiniz yerin içine ederek ödemezsiniz, aksine en az orayı inşa edenler kadar özen gösterirsiniz ki sizden sonra gelecekler de aynı güzellikleri görebilsinler. Eğer bunu yapabilecek bilinçte değillerse girmesinler zaten.

emrekarayel

Atatürk Arboretumu, İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı. Şikayette bulunulursa çok hızlı ilgileniyorlar. Detaylıca yazman yeterli. Ben gitmeyeli çok uzun zaman oldu. Son halini bilmiyorum. Bilenler ilgili kurumlara ulaşarak çözüm üretebilir.

she__ra_

Ceren hanım belirtmek isterim ki ben oraya hiç üye olmadım, (kardeşim orman mühendisi olduğu halde). Eskiden hafta içi halka açıktı fakat pazar günleri sadece üyeler girebiliyordu. Ve benim de tek izinli günüm pazar olduğu için içeri giremiyordum. Her Belgrad dönüşü yoldan geçerken hep dışarıdan hayranlıkla izlerdim. Hatta bir keresinde kendimi tutamadım ve gidip bekçiye yalvardım sadece 5 dakikalığına beni içeriye alması için, hiç umudum yoktu ama aldı :) 5 dakik nasıl geçti anlamadım, çok mutlu olmuştum. Halka açıldığını duyduğumda en çok ben sevindim ama bilseydim ki bu kadar hoyratça kullanılacak sevinmezdim. Şimdi her gördüğümde kahroluyorum. Ata'mın en güzel emanetlerinden biri, İstanbul Üniversitesi Orman fakültesinin el emeği göz nuru her geçen gün biraz daha ölüyor. Umarım birisi çok geç olmadan bu duruma çare bulur.

Başlıklar

İstanbulİstanbul BoğazıTopkapı Sarayıçaytatlı
Görüş Bildir