Hatipoğlu Kafalardaki 'Soru İşaretlerini' Giderdi: 'Teyze Kızı, Amca Kızı, Dayı Kızı Hepsiyle Evlenmek Caiz'

 > 
419PAYLAŞIM

Nihat Hatipoğlu tarafından sunulan ve ATV'de yayınlanan 'Nihat Hatipoğlu ile İftar' isimli program sorulan sorular nedeniyle sık sık gündeme geliyor. Dün programda sorulan 'amca kızıyla evlenmek caiz midir?' sorusuna Hatipoğlu'nun verdiği 'Ben teyzemin kızıyla evliyim. Benim hanım teyzemin kızı. 35 yıllık evliyim. Efendim teyze kızı, amca kızı, hala kızı, dayı kızı hepsi caiz olan evliliklerdir' yanıtı da sosyal medyada geniş  yer buldu. 

Türkiye'de akraba evliliği oranı ise kaygı verici boyutta. TÜİK verilerine göre oran yüzde 23,2. Yani, hemen her dört yuvadan biri akraba evliliği üzerine kuruluyor.

Verilere göre akraba evliliklerinin en yaygın olduğu bölge yüzde 42,6 ile Güneydoğu Anadolu, en düşük oranda görüldüğü bölge ise yüzde 8,9 ile Batı Marmara oldu.

Bebeklerde zeka gerilemesinin başlamasına sebep olan fenilketönürinin sebebi akraba evliliği.

İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü'nün 1 Haziran Ulusal Fenilketonüri Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada şunlar kaydedilmişti:

"Ülkemiz, çekinik genle taşınan bu hastalığın en sık izlendiği ülkelerdendir, her yıl 350-400 çocuk bu hastalıkla doğmaktadır. Yüksek orandaki akraba evlilikleri hastalığın ülkemizde sık görülme nedenidir. Tanı ve tedavisi gecikmiş fenilketonürili hastalarda nörolojik sorunlar, bazı davranış bozuklukları, sinirlilik, mikrosefali, öğrenme güçlükleri, gelişme geriliği, kusma, dermatit şeklindeki cilt lezyonları, idrarında küf kokusu vardır.  Kusma hastalığın erken bulgusu olabilir. Hastalığın tanısının ardından çocuklar uygun diyetle sağlıklı normal bir hayat sürebilmektedir. Doktor ve diyetisyen kontrolünde fenilalaninsiz diyetin yaşam boyu devam etmesi gerekmektedir."

Hatipoğlu'nun açıklamasının sosyal medyada yansımaları ise böyle oldu 👇

Hatipoğlu'nun açıklamasının sosyal medyada yansımaları ise böyle oldu 👇
Hatipoğlu'nun açıklamasının sosyal medyada yansımaları ise böyle oldu 👇
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir