Hastalığınız Hakkında Bilgi Sahibi Olun! Grip ile Soğuk Algınlığı Arasındaki 12 Fark

197PAYLAŞIM

Mevsim geçişi yaşadığımız bu günlerde neredeyse herkes hasta. Ama büyük bir sorun var ki kimse hastalığının ne olduğunu tam olarak bilmiyor ve bu sebeple çoğu zaman durumunu önemsemiyor. Unutmayın ki, her yıl on binlerce insan gripten hayatını kaybediyor ve basit soğuk algınlığı sandığınız durum grip olabilir. En çok karıştırılan iki hastalık türü olan grip ve soğuk algınlığının arasındaki farkları derledik.

1. Vücut Isısı

Gripte yüksek ateş görülür. Yüksek ateşten kasıt 38 dereceden yüksek bir vücut ısısıdır.  Soğuk algınlığında ise yüksek vücut ısısı ile karşılaşılmaz.

2. İshal

Grip hastalığının bazı aşamalarında ishal ile karşılaşmak mümkündür. Ama soğuk algınlığı hastaları ishalden dert yanmazlar.

3. Boğaz Ağrısı

Grip olan hastaların boğaz ağrısı ile uğraştıkları bilinirken soğuk algınlığı durumunda boğaz ağrısı sık karşılaşılan bir bulgu değildir.

4. Durumun Ağırlaşması

Soğuk algınlığı genel olarak daha hafif bir hastalık durumu iken, grip ileri safhalarında bronşit ve zatürreye dönüşebilir.

5. Yorgunluk Hali

Grip olan hastaların yorgunluk hali uzun ve etkili olurken soğuk algınlığındaki kırgınlık uzun sürmeyen ve günlük yaşamınızı etkilemeyen daha hafif bir haldedir.

6. Öksürük

Öksürük gribin en belirgin bulgularındandır. Soğuk algınlığında ise fazla rastlanmaz.

7. Hapşırık

Soğuk algınlığının en net göstergelerinden biri olan hapşırık, grip geçiren hastalara fazla uğramaz.

8. Aşı

Grip hastalığını aşı ile önlemek mümkünken, soğuk algınlığında bu tip bir önleme yöntemi yoktur; bol vitamin almak dışında.

9. Baş Ağrısı

Soğuk algınlığı hastalarında baş ağrısı görülmez ama grip olunduğundaki o dayanılmaz baş ağrısını hastalığı geçiren herkes tecrübe etmiştir.

10. Burun Tıkanıklığı

Gripken burnunuz tıkanmaz ama soğuk algınlığı geçirdiğinizde burnunuzdan nefes alamamak en kötü hissettiren durumlardan bir tanesidir.

11. Kusma

Grip hastalarının bazı durumlarda kustukları görülebilir ama soğuk algınlığında bu duruma rastlanılmaz.

12. Kas ve Vücut Ağrısı

Soğuk algınlığındaki kırgınlık hali, yani kas ve vücut ağrıları fazla gözlenmezken, grip olduğunuzda kırgınlıktan uzun süre kendinizi iyi hissedemezsiniz.

Bu belirtilerden birkaçını gösteriyorsanız, hastalığınızı küçümsemeden bir an önce bir doktora görünmelisiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
futursuz

Acaip hastayım, boğazım başım gözlerim ve vucudum ağıyor. :(

oliver

gripi aşıyla önleyemezsiniz. evet, virüsleri aşıyla önleyebilirsiniz ama grip, diğer virüslerden daha hızlı, kolay genetik kodunu değiştirebilmekte ve örnek vermek gerekirse bu sene için hazırlanan grip aşısı gelecek sene için çöp oluyor. . ayrıca aile hekimimin yalancısıyım ama bana söylediği gerçekten grip görülse karantinaya alınır insanlar demişti..

karayel2009

grip vücudu en zayıf noktalarından vuruyor. yakın zamanda geçirdiğim grip hastalığının olumsuz etkisi şu an hala kısmen devam diyor. baş ağrısı, ishal, ateş yükselmesi oldu. bunun yanında vücudumun zayıf noktaları olan retina yırtılması ve katarakt ameliyatları olduğum gözlerim zayıfladı, çalışırken bilgisayara çok zor baktım, sinüzit-akut rinit-farenjit bulunan burnum tam tıkandı. bilgisayarda çalışırken, kitap okurken üstüne abandığım vs. vücudumu en çok kullandığım sağ kolum ve çevresinde ağrı hala geçmedi. vücudum grip mikrobunu kandan temizlerken kanın damarlarımda pıt pıt atmasından temizleme sürecini hissediyorum. sol tarafta hala çoğunlukla grip mikrobu etkin ama dün akşamdan beri orada da temiz kan atmaya başladı. grip mikrobu sağ tarafımı da kandan temizleniyor yani.

senaozdemir

ikisinden de var ortaya karisik bi hastalikmis benimkisi😂

bordo-bere

Soğuk algınlığı meğerse ne ponçikmiş. editör öve öve bitirememiş.

Görüş Bildir