Görüş Bildir
Haberler
Hangi Türk Şiiri Senin İçin Yazılmış?

Hangi Türk Şiiri Senin İçin Yazılmış?

Hepimizin en az bir tane favori şairi ve şiiri vardır değil mi? Yazdıklarında kendimizi ve hissettiklerimizi bulduğumuz en az bir şiir vardır.

Hadi şimdi gel beraber hangi Türk şiirinin senin için yazıldığını öğrenelim!

Buyurun teste!

İçeriğin Devamı Aşağıda

1. Önce cinsiyetini öğrenelim.

2. Yaşını öğrenelim bir de.

3. Hayatında biri var mı diye sorsak?

4. Bu giflerden birini seçer misin?

5. Aşk neye benziyor sence?

İçeriğin Devamı Aşağıda

6. Peki ya ayrılığı neye benzetirsin?

7. Son olarak, aşağıdaki şarkılardan birini seç!

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda

Atilla İlhan'dan "Ben Sana Mecburum"

Atilla İlhan'dan "Ben Sana Mecburum"

Sen hayatında olan insanı çok çok seven birisin. O kadar seviyorsun ki hayatında onun oluşu sanki hayatına anlam katıyor, hayatı daha da güzelleştiriyor. Şu anda hayatında biri var mı bilemeyiz fakat sen birini hayatına aldığında çok çok değer veren hatta bazen kendisinden de fazla seven bir arkadaşımızsın. O kadar çok seviyorsun ki bazen kendini bile unutuyorsun. Tek düşündüğün onun yanında olmak, ona sarılmak ya da onun ellerini tutmak oluyor. Evet sevgi çok güzel bir şey fakat kendine de vakit ayır, kendini unutma başkasını sevip kıymet verirken. Ancak yine de senin gibi biri tarafından sevilmek isterdik, çünkü sen sevdiğin kişiyi ne olursa olsun mutlu etmenin bir yolunu bulursun. İşte şiirin:

'Ben sana mecburum bilemezsin

Adını mıh gibi aklımda tutuyorum

Büyüdükçe büyüyor gözlerin

Ben sana mecburum bilemezsin

İçimi seninle ısıtıyorum...'

Cemal Süreya'dan "Biliyorum Sana Giden"

Cemal Süreya'dan "Biliyorum Sana Giden"

Sen genelde ilişkisinden daha uzun süren bir ayrılık acısı çeken arkadaş tiplemesisin. O kadar ki, bazen ilişkinin içindeyken o kadar beğenmediğin ya da sevmediğin birine, ilişki bittikten sonra birden ilişkide bağlandığından daha çok bağlanıp acı çekiyorsun. Melankolik şiirler, şarkılar, 'beraber olamayız benim gibi biliyorsun' tarzı cümleler hep senlik cümleler yanii. Bazen de bu durumun tersi de yaşanabiliyor, çok sevdiğin kişiler seni sevmediğinde ve ayrıldığında arkalarından ağıtlar yakarcasına ağlıyor ve üzülüyorsun. Senin aşka bakış açın biraz aykırılıktan haz almak gibi desek yalan olmaz. Melankolik ve dram bağımlısısın resmen. İşte şiirin:

'Biliyorum sana giden yollar kapalı

Üstelik sen de hiçbir zaman sevmedin beni

Ne kadar yakından ve arada uçurum;

İnsanlar, evler, aramızda duvarlar gibi

Uyandım uyandım, hep seni düşündüm

Yalnız seni, yalnız senin gözlerini...'

Özdemir Asaf'tan "Seni Saklayacağım"

Özdemir Asaf'tan "Seni Saklayacağım"

Sen biraz kendi kendine platonik takılan bir arkadaşımızsın. Sevdiğin veya hoşlandığın kişiyi uzaktan uzağa izler, özlediğinde gelen görme isteğini de onun gittiği yere giderek yani karşılaşma ihtimalinizi arttırarak giderirsin. Genelde de platonik takılırsın zaten. Birini sevdiğini ya da birinden hoşlandığını muhatabına söylemeye hiç cesaret edemezsin. Utanırsın, sıkılırsın yani. Ancak yine de, moralin bozuk olduğunda onu görmek seni iyileştirir. Onunla konuştuğunda o sana peçete bile verse kenara ayırır, saklarsın o peçeteyi bile sanki onun sana anı kalsın diye verdiği bir şeymiş gibi. Bazen akşamları karşılıksız bir aşkın acısını çekip, türlü şarkılarla kendini tribe sokarak ağlatsan da bize sorarsan platonik aşık olmak kafan rahat aşık olmak demek, aman o ne düşünüyor ne diyor derdi yok. İşte şiirin:

'Seni saklayacağım inan, Yazdıklarımda, çizdiklerimde, Şarkılarımda, sözlerimde.Sen kalacaksın kimse bilmeyecek Ve kimseler görmeyecek seni, Yaşayacaksın gözlerimde...'

Orhan Veli Kanık'tan "Gün Olur"

Orhan Veli Kanık'tan "Gün Olur"

Aşk maşk hiiç senin umrunda değil. Sen istediği gibi yaşayan, kafasına göre takılan birisin. Alırsın başını gidersin, istediğinde gelirsin. Hayattan keyif alırsın, yaşamanın zevkine varırsın yani. Aynı şiirin sözlerindeki gibi. Özgürlüğüne düşkünsündür. Birine bağlanmak ya da biriyle ilişki içine girmek pek senlik şeyler değil. Bir günün bir gününü tutmaz pek. Canın ne isterse, kafana nasıl eserse öyle şekillenir hayatın. Uçan kuşlar, martılar, masmavi gökyüzü, temiz hava...bunlar seni en çok mutlu eden şeylerdendir. Keyfini yerine getirmek istediğinde sahile inersin mesela. Keşke herkes senin gibi olabilse bu açıdan. İşte şiirin:

'Gün olur, alır başımı giderim,

Denizden yeni çıkmış ağların kokusunda.

Şu ada senin, bu ada benim,

Yelkovan kuşlarının peşi sıra...'

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
148
54
22
10
7
6
6
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
pınar

Atilla İlhan'dan "Ben Sana Mecburum"

Gizem Yenikler

Atilla İlhan'dan "Ben Sana Mecburum" Ben sana mecburum bilemezsin Adını mıh gibi aklımda tutuyorum Büyüdükçe büyüyor gözlerin Ben sana mecburum bilemezsin... Devamını Gör

Tuğçe

Atilla İlhan'dan "Ben Sana Mecburum"