Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hamilelikte 4. Hafta: Kandaki Besin Hücreleri Bebeğe Aktarılıyor!

2PAYLAŞIM

Hamileliğin (gebeliğin) 4. haftasında bebeğinizin organları gelişmeye başlayacaktır. Bu bebeğinizin en hassas olduğu dönemdir. Plasenta henüz oluşmamıştır ve bu haftayla birlikte kanınızdaki besin hücreleri bebeğinize aktarılacaktır.

4. haftada bebeğin organları gelişmeye ve işlev görmeye başlıyor.

Bebeğin en hassas olduğu ve gelişimine engel olabilecek olumsuzluklardan sakınması gerektiği bir dönemdir. 4. haftada embriyo iki katmandan oluşur. Epiblast ve hipoblast olarak adlandırılan bu katmanlarda organlar ve uzuvlar gelişir.

4. hafta annenin artık kesin olarak hamile kabul edildiği haftadır.

Bu dönemde hamilelik belirtileri yavaş yavaş ortaya çıkabilir. Yorgunluk, mide bulantısı, göğüslerde şişkinlik ve hassasiyet hissedebilirsiniz. 4. haftanın sonunda adet döngünüzün geciktiğini fark edebilirsiniz. Eğer birkaç gün adet kanamasına benzer kısa süreli kanamalarla karşılaşırsanız endişelenmeyin. Bu halk dilinde “lekelenme” olarak bilinmektedir.

Bu dönemde size ve bebeğinize zarar verecek her türlü şeyden uzak durmalısınız.

Tütün ve alkol zararlı maddeler arasında en yaygın olanlarıdır. Eğer herhangi bir bağımlılığınız varsa mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz. Doktorunuzla beraber özellikle bebeğinizin sağlığını güvende tutacak bir program oluşturmalısınız.

Doktorunuza danışarak egzersiz planı oluşturmaya başlayabilirsiniz.

mamacool.net

Gebelikte spor yapılması anne adayının doğumu daha kolay yapmasını sağlar. Bunun yanı sıra aldığı kiloları vermesi ve daha dinç, sağlıklı bir vücut yapısına sahip olmasını da sağlar. Egzersiz yapmak, hamileliğin ilerleyen dönemlerinde oluşacak olan sırt, omuz ve bel ağrılarının da azalmasını sağlayacaktır.

Bebek geliyor diye cinsellikten kaçmayın.

Gebelikte 4. Hafta da bebeğinizin geliyor olması, sizi cinsellikten uzak tutmak için bir neden değildir. Sakıncalı bir durum yoksa gebeliğiniz boyunca cinselliğinizi yaşayabilirsiniz.

4. Haftadan itibaren karın şişer mi?

4 haftalık gebelikte karın şişer mi? Diye merak ediyorsanız, hayır, şişmez! Bu dönemde hamile olduğunuz hiç belli değildir. Çünkü henüz kilo almadınız ve dış görünüşünüz değişmedi. İçinizde sadece küçük bir haşhaş tohumu boyutunda bir bebek olduğunu düşünürsek zaten karnınızın şişmesi beklenemez.

Siz de deneyimlerinizi ve yorumlarınızı bizimle paylaşın.

Hamilelikte 3. hafta için tıklayın.

Hamilelikte 5. hafta için tıklayın.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir