Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hamilelikte 3. Hafta: Gebelik Hormonu Salgılanmaya Başlıyor!

0PAYLAŞIM

Hamilelikte 3. hafta, bebeğin henüz rahimde olmadığı haftadır. 3. Haftada bebek rahme yerleşir ve gebeliğiniz başlamış olur. Spermin yumurtayla birleşmesiyle birlikte, gebeliğin oluşması sağlanır. Bunun sağlanması ilk üç hafta içerisinde gerçekleşir. bu sebepten dolayı üçüncü hafta kilit haftalardan birisidir..

Bu haftada hamileliğinizde hissedebileceğiniz herhangi bir belirti yok.

HCG hormonu, gebelik testinin pozitif çıkmasını sağlar. Amniyotik keseye dönüşecek olan amniyotik sıvı blastosit ismi verilen hücre topu etrafında birikmeye başlar. Fetüsün etrafını sarıp onu koruyacak olan bu sıvı gebelik sonlanana kadar görevini yerine getirecektir. Bu dönemde sperm hücresi ve yumurta hücresi birleşerek döllenmeyi meydana getirir. Spermin vücuttaki yolculuğu yaklaşık olarak 10 saattir. Bu haftada annede progesteron denilen hormonda yükselme görülebilir. Ancak vücutta herhangi bir belirti olmayacağından normal yaşantınıza aynen devam edersiniz.

Kendinize ve bebeğinize iyi baktığınızdan emin olun.

Hamile kalmanın en önemli haftalarından biri olan 3. haftada doktorunuzun da tavsiyeleri ile yeterli miktarda protein, vitamin, kalsiyum ve demir almayı ihmal etmeyin. Süt ve süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler ve baklagilleri de düzenli olarak alın.

Hamileliğin ilk 20 haftasında düşük ihtimali bulunuyor.

Bundan dolayı bu dönemde ağır egzersizler yapmaktan kaçının. Sizi zorlayıcı ve sizi yoracak aktivitelerden uzak durun. Yürüyüş, bisiklete binme gibi sporları deneyebilirsiniz ama tabii ki doktorunuza danışarak!

Alkol ve sigaradan, tüm hamilelik döneminde olduğu gibi bu hafta da uzak durun!

Alkol ve sigara gibi bebeğinize zarar verecek ürünlerden kesinlikle uzak durmalısınız. Bebeğin gelişiminin sağlıklı olması açısından bu duruma azami önem vermenizde fayda var.

Cinsellik için de sorun teşkil eden bir durum yok.

Doktorunuza danışarak cinselliğe devam edebilirsiniz.

Siz de deneyimlerinizi ve yorumlarınızı bizimle paylaşın!

Hamilelikte 2. hafta için tıklayın.

Hamilelikte 4. hafta için tıklayın.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir