Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hamilelikte 2. Hafta! Yumurtanın Seçilmesi ve Gelişmesi

0PAYLAŞIM

Hamilelikte 2. Hafta yumurtanın geliştiği ve seçildiği hafta olarak bilinir. Bu haftada seçilmeye aday yumurtalardan yalnızca bir tanesi seçilir ve gelişecek olan bebeğin temelini oluşturur. Yumurtanın ömrü 24 saattir. Bu süre zarfında eğer sperm yumurtayı bulursa ve dölleyebilirse hamileliğinizin ilk başlangıcı bu dönemde olur.

Hamileliğin 2. Haftası ile ilgili ayrıntılara göz atalım.

2. haftada rahim ağzı kalınlaşmaya başlar. Bu kalınlaşma, döllenmenin meydana gelmesinden sonra oluşacak embriyonun rahimde tutunabilmesini sağlar.

Yeni gelişmeye başlayan bebeğin ihtiyacını karşılamak için vücudun bu bölümünde kanlanma artar. Bebeğin boyu da büyümeye devam eder.

Gebelikte 2. haftanın sonunda gelişen yumurta çatlar ve yumurtalıktan atılır. Bu yumurtlamanın meydana geldiğini gösterir.

Anne ve babadan gelen kromozomlar, annenin yumurta hücresinde birleşerek, hızlı bir şekilde bölünüp çoğalırlar ve bir hücre kümesi oluştururlar. Döllenen yumurta bölünmeye başlar. Bu bölünmelerden sonra yumurta, tüplerden rahminize kadar 32 hücreye bölünmüş olur. Eğer eşinizin spermi Y kromozomu taşıyorsa bebeğiniz erkek, X kromozomu taşıyorsa kız olacaktır.

Bu hafta hormonlarınızın hızlı bir şekilde çalışmaya başladığı ve döllenen yumurtanın gelişmeye devam ettiği bir haftadır.

Göğüslerde hassasiyet, karın bölgesi ve kasıklarda oluşan ağrılar, vajinal akıntının artması ve vücut ısısının artması yumurtlamanın gerçekleştiğine işarettir.

Yeterli miktarda vitamin aldığınızdan emin olun. Hamileliğin ilk haftaları anne adaylarının ve bebeğin sağlıklı gelişimi açısından çok önemlidir.

Özellikle alkol ve sigaranın yanı sıra doktora danışmadan bilinçsizce ilaç kullanımından da kesinlikle kaçınılmalıdır.

Hamilelikte egzersiz yapmak, uygun sporlarla doğumun kolay geçirmenizi sağlar.

Yapılan egzersizler, hamileliği daha kolay geçirmenizi sağlarken, duruş bozukluklarının da önüne geçer. Aynı zamanda sağlıklı ve dinç kalmanıza da yardımcı olur. Ancak bu tarz egzersizlere başlamadan önce kesinlikle doktora danışılmalı.

Hamilelik süresince cinsellik de en çok merak edilen konulardan birisi.

Doktorunuz aksini söylemedikçe ve hamileliğiniz için herhangi bir sorun olmadıkça tüm bu süreç boyunca cinselliğin önünde bir engel bulunmuyor.

Siz de deneyimlerinizi ve yorumlarınızı bizimle paylaşın.

Hamilelikte ilk hafta için tıklayın.

Hamilelikte üçüncü hafta için tıklayın.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir