Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Halkoyunları Yarışması İçin Macaristan'a Giden 16 Kişilik Ekipten 11'i İltica Etti!

 > 
13bPAYLAŞIM

Ankara Kent Çocuk ve Gençlik Halk Dansları Topluluğu Derneği kafilesi, kasım ayında Macaristan'da yapılan bir organizasyona katıldı. Ancak yaş ortalaması 20'nin üzerinde olan ve yeni lisans çıkardıkları öğrenilen 16 kişilik kafileden 11 kişinin Macaristan'a iltica ettiği ortaya çıktı. Gençlik ve Spor Bakanlığı soruşturma başlattı. Macaristan'dan ise "iltica başvurusu yok" açıklaması geldi.

Topluluk, 5-10 Kasım 2017 tarihleri arasında Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de yapılan yaza veda etkinliğine davet edildi.

📷 DHA

DHA Ankara muhabiri Ercan Ata'nın haberine göre özel davet ile etkinliğe katılan 16 kişiden oluşan kafile resmi yazı ile yasa gereği yurt dışına çıkabilmek için, Halk Oyunları Federasyonu'na müracaat etti. 

Onayı alan kafilenin, Ankara emniyeti pasaport şubeye gri (hizmet) pasaport müracatı yaparak pasaport aldığı öğrenildi. 

Pasaportlarını ve görev yazılarını temin eden grup,  5 Kasım'ı da beklemedi, 1 Kasım 2017 tarihinde Türkiye'den ayrıldı ve Macaristan'a gitti.

Hepsinin lisansları yeni

Aynı derneğin Temmuz 2017 tarihinde Bosna Hersek'te bir organizasyona gittiği ve tüm kafilenin döndüğü öğrenilirken, Türkiye Halk Oyunları Federasyonu bu yıl içinde 86 dernek veya kulüp için yurt dışı onayı verdi. 

Macaristan'a giden kafiledeki şahısların lisanslarının yeni olduğu belirtiliyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Federasyon ve dansçılar hakkında soruşturma açtı ve suç duyurusunda bulundu.

Gençlik ve Spor Bakanlığı müfettişlerinin geniş çaplı bir soruşturma başlatıkları ve emniyetle ortak hareket ettikleri belirtilirken, Türkiye Halk Oyunları Federasyonu hakkında da soruşturma açıldığı ve emniyet ile müfettişlere konu hakkında bilgi verdikleri öğrenildi.

Emniyette dönmeyen 11 kişi ile dönen 5 kişinin isimleri, soruşturma ve takip gereği gizli tutuluyor.

Yurt dışına kaçan isimlerin kim olduğu bilgisi basın ile paylaşılmadı, araştırmanın sürdüğü aktarılıyor.

Herhangi bir siyasi bağlantıları veya suçlarının olup olmadığı yönünde bilginin soruşturma sonunda açıklanması bekleniyor.

Dernekten ilk açıklama: "Suç veya sorun teşkil edebilecek bir duruma rastlanmadı"

AA'nın aktardığı bilgiye  göre, isminin gizli kalmasını isteyen Ankara Kent Çocuk ve Gençlik Halk Dansları Topluluğu Derneği'nden bir yetkili, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.  5-10 Kasım'da Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de düzenlenen "Halk Oyunları Yaza Veda" etkinliğine davet edildiklerini belirten yetkili, gelen davetin ardından etkinliğe katılmak istediğini beyan eden ve dernek üyesi olmayan 16 kişi için Ankara İl Spor Müdürlüğüne ve Türkiye Halk Oyunları Federasyonuna başvuru yaptıklarını anlattı.

Bu kişilerle ilgili gerekli incelemenin yetkili kurumlar tarafından yapıldığını ve suç ya da sorun teşkil edebilecek herhangi bir duruma rastlanılmadığını kaydeden dernek yetkilisi, başvuruların ardından yurt dışına çıkış için gerekli izinlerin verildiğini ifade etti. Yasal izinleri alan 16 kişi, belgeleriyle Ankara Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şubesine başvurdu. Evrakta eksiklikleri bulunmayan bu kişilerin müracaatları kabul edilerek kendilerine hizmet pasaportu verildi.

Macaristan: "İltica başvurusu yok"

Öte yandan  Macaristan Göçmenlik ve Mülteci Ofisi tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Grubun üyeleri Macaristan'da iltica başvurusunda bulunmadı.” ifadelerine yer verdi.

İlginç olay sosyal medyanın da gündeminde 📌

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir