Halk Sordu, Sağlık Bakanlığı Yanıtladı: Koronavirüs Hakkında Kafanıza Takılanların Cevaplarını Bulacağınız Sıkça Sorulan 20 Soru

44PAYLAŞIM

Koronavirüs hakkında doğal olarak her şeyi merak ediyoruz ancak bulduğumuz cevapların kesinliğinden emin olamıyoruz. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı sıkça sorulan soruların yanıtlarını paylaştığı bir platform oluşturdu.

Buraya tıklayarak soru-cevapların hepsine göz atabilirsiniz.

1. Sirke kullanımı COVID-19'a yakalanmayı önler mi?

Sirke kullanmanın COVID-19’dan korunmaya faydası olacağı düşünülmemektedir.

2. Kargo ile gelen paket veya ürünlerden COVID-19 bulaşma riski var mıdır?

Virüsler cansız ortamlarda kısa süre sonra ölmektedir. Bu nedenle mektup veya kargo paketlerinden COVID-19 bulaşması beklenmemektedir. Dünya Sağlık Örgütü, CDC ve ECDC’nin bu konuda kısıtlaması yoktur. Esas bulaşma yolu virüsü taşıyan kişi ile yakın temastır. Kargoyu getiren kişiyle yakın temas edilmemeli, paket alındıktan sonra eller en az 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkanmalıdır.

3. Burnu tuzlu suyla yıkamak COVID-19'a yakalanmayı önler mi?

Burnu tuzlu suyla yıkamanın COVID-19’dan korunmaya faydası olacağı düşünülmemektedir.

4. COVID-19 antibiyotiklerle tedavi edilebilir mi?

Hastalığın etkeni bir virüs türüdür (SARS-CoV-2). Antibiyotikler virüslerin neden olduğu enfeksiyonları önlemek veya tedavi etmek amacıyla kullanılmaz.

5. İzolasyon/karantina sürecinde iken sınava (mülakat vb.) girebilir miyim?

Evet. Sınava girmeden önce sınavı yapacak kurumun internet sayfasını kontrol ederek Koronavirüs hakkındaki bilgileri okuyunuz. Sınava giderken maskenizi takın ve sınav girişinde sınav görevlilerine hasta ya da temaslı olduğunuzu bildirin.

6. Koronavirüs hastası anneden emzirirken bebeğine hastalık bulaşır mı?

Emzirmek, bebeğin büyümesi ve gelişmesi için önceliklidir. Bu nedenle annenin bebeğini emzirmeye devam etmesi önerilir. Ancak anne hasta olduğu dönemde, bebeğinin bakımını yaparken ve emzirirken bütün izolasyon kurallarına uymalıdır. Bebeğini emzirmeden önce ellerini yıkamalı, maskesini takmalı ve meme başı temizliği yapmalıdır. Sonrasında bebeğini güvenle emzirebilir. Eğer Koronavirüs nedeniyle ilaç kullanıyor iseniz bebeğinizi emzirmemeniz önerilmektedir. İlaç kullandığınız süre içinde sütünüzü sağınız ve dökünüz; ilaç tedaviniz bittikten sonra emzirmeye devam edebilirsiniz.

7. Karantinadayken hastaneye gitsem cezalı sayılır mıyım?

Hayır. Sağlık ihtiyaçlarınız için her zaman sağlık kuruluşlarına başvurabilirsiniz. Bu başvuru sırasında maskenizi takmalı, diğer kişilerle sosyal mesafeyi korumalı ve sizinle temas edecek sağlık çalışanlarına durumunuzu bildirmelisiniz. Sağlık kuruluşuna varsa özel aracınızla gitmeli, yoksa 112 acil sağlık ekiplerinden yardım almalısınız.

8. Koronavirüs hastasının vefat etmesi durumunda kişi nasıl defnedilmeli; kim ilgileniyor?

Hasta kişinin vefat etmesi durumunda kişi normal şekilde defnedilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken husus mevtayı yıkayacak görevlinin maske ve eldiven takması, cenazeye olabildiğince az sayıda kişinin katılmasıdır. Defin işlemi sırasında mesafe ve maske kullanımı kurallarına uyulmalıdır. Defin hizmetleri, büyükşehir olan illerde belediyeler, diğer illerde ise müftülükler tarafından sunulmaktadır.

9. Koronavirüs hastası ya da temaslı kişi izolasyon/karantina kurallarını ihlal ediyor. Nereye şikâyette bulunabilirim?

Kolluk kuvvetlerine iletebilirsiniz.

10. İki veya daha fazla pozitif vaka aynı ortamda kalabilir mi?

Evet kalabilir. Ortamda virüs miktarı fazla olduğundan temizlik ve havalandırma daha sık aralıklarla yapılmalıdır.

11. Daha önce hastalığı geçirdim tekrar hastalanmam mümkün müdür?

Evet, hastalığa ait bilimsel veriler hastalığı geçiren kişilerde daha sonra hastalığın tekrar geçirilebildiğini göstermektedir. Bu nedenle hastalığı geçirmiş kişilerin izolasyon sürelerinden sonra maske takarak günlük yaşamlarına devam etmeleri gerekmektedir.

12. COVID-19 nedeniyle ölmüş bir kişinin cenazesine gideceğim. Ölen kişiden bana hastalık bulaşır mı?

COVID-19 hastası öldükten sonra hastalık bulaştırmaz, ancak cenaze törenleri kalabalık ortam olduğu için cenazeye katılan diğer kişilerden hastalık bulaşabilir. Bu nedenle cenazeye katılmanız önerilmez. Çok yakınınız ise cenaze töreninin kısa olmasına dikkat ediniz, maske ve sosyal mesafe koşullarını sağlayınız. Evinizde kapalı ortamda taziye ziyareti kabul etmeyiniz.

13. COVID-19 testini nerede yaptırabilirim?

COVID-19 semptomlarına (ateş, öksürük, solunum güçlüğü vb.) sahipseniz size en yakın sağlık kurumuna başvurmanız gerekmektedir. Hekiminizin sizi muayene etmesinin ardından COVID-19’dan şüphelenirse sizden test isteyecektir.

14. Yakın temaslı olarak karantinaya alınan bir kişi ile maske takmadan görüştüm. Ne yapmalıyım?

Karantina altındaki bir kişiyle görüştüyseniz hastalık semptomları açısından kendinizi takip etmeniz gerekir. Görüştüğünüz kişide COVID-19 ortaya çıkarsa kendinizi 14 gün evde izole ediniz, sizde hastalık semptomları ortaya çıkarsa maske takarak en yakın sağlık kurumuna gidiniz.

15. COVID-19 sivrisinekler ile bulaşır mı?

COVID-19 hastalığının sivrisinek yoluyla insanlara bulaştığı konusunda herhangi bir bilimsel veri veya kanıt bulunmamaktadır. Şu ana kadar sivrisinek yoluyla insanlara bulaşan bir COVID-19 vakası bildirimi olmamıştır.

16. İzolasyon süremin sonunda test sonucum yine pozitif çıktı. Nasıl bir tedavi yöntemi uygulanacak?

İzolasyon süresinin sonunda hastalara tekrar test önerilmemektedir. Ancak yapılmış ve pozitif saptanmış ise genel sağlık durumunuzun iyi olması durumunda ek bir tedavi uygulanmamaktadır. Ancak, şikayetleriniz artarak devam ediyorsa tekrar sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

17. İlacım bitti tekrar ilaç verilecek mi?

Tedavi hekimler tarafından düzenlenmekte olup Bakanlığımızın rehberlerinde tedavi süresi 5 gün olarak belirlenmiştir. Ancak sağlık durumunuzun kötüleşmesi durumunda başvuracağınız sağlık kuruluşundaki hekim tarafından tedaviniz düzenlenecektir.

18. Yurt dışına çıkacağım nerede ve kaç lira ödeyerek test verebilirim?

İl sağlık müdürlükleri tarafında belirlenen sağlık kurumlarında ve yetkilendirilen özel hastanelerde 250 TL karşılığında test yaptırabilirsiniz.

19. Pozitif ya da temaslı olan kişiler dışarıdan ihtiyaçlarını nasıl sağlayacaklar?

Bireyler yakınları ya da ildeki Vefa Destek Ekipleri aracılığıyla ihtiyaçlarını dışarıdan temin edebilirler.

20. Karantina sürecinde ev veya apartmanı nasıl dezenfekte etmeliyiz?

Evinizde ya da apartmanınızda 1/100 sulandırılmış çamaşır suyuyla (5 litre suya küçük çay bardağının yarısı kadar çamaşır suyu) temizlik yapmanız ve ortamı havalandırmanız yeterli olacaktır.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir 👇

Koronavirüs, Nezle, Grip ve Alerjiyi Birbirinden Nasıl Ayırt Edeceğinizi Biliyor musunuz? - onedio.com
Koronavirüs, Nezle, Grip ve Alerjiyi Birbirinden Nasıl Ayırt Edeceğinizi Biliyor musunuz? - onedio.com
Koronavirüs Testi: Bildikleriniz Ne Kadar Doğru? - onedio.com
Koronavirüs Testi: Bildikleriniz Ne Kadar Doğru? - onedio.com
Aman Dikkat! Uzmanlar Açıkladı: Koronavirüsün Hangi Aktivitelerde Bulaşma Riski Daha Yüksek? - onedio.com
Aman Dikkat! Uzmanlar Açıkladı: Koronavirüsün Hangi Aktivitelerde Bulaşma Riski Daha Yüksek? - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir