Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hakkının Peşinden Gitti! Eşit Olmayan Miras Kanunlarına Karşı Geldiği Mahkeme Savaşını Kazanan Mısırlı Kadın

1PAYLAŞIM

Mısır'daki Kıpti Hristiyan kadın, kardeşleriyle aynı mirası alabilmek için girdiği yasal savaşı kazandığını söylüyor.

Kaynak: https://www.bbc.com/news/world-middle-ea...

Ülkenin esas olarak aldığı İslam Şeriat miras yasalarına göre, kadın varisler erkek akrabalarının aldığı mirasın yarısını devralıyor.

40 yaşındaki Huda Nasrallah, bu durumun yasallığını test etmek için dava açtı.

İnsan hakları avukatı, davasını eşit mirasta olan Hıristiyan doktrinine dayandırdı. Daha önceden ise iki mahkeme de Şeriat'a dayanarak aleyhine karar vermişti. Şeriat, bireyin dininden bağımsız olarak kişisel statü hukukunda kullanılıyor. Bu karar ise, örnek teşkil edebilecek bir konumda.

Kadının tüm bu çabalarını, erkek kardeşleri de destekledi. Artık mirasta, erkek kardeşleri ile aynı miktarda hak sahibi.

Huda Nasrallah şunları söyledi: "Bu aslında mirasla alakalı bir durum değil, babam bize milyonlarca Mısır lirası bırakmadı. Erkek kardeşlerimle eşit muamele görmek benim hakkım."

Hak savunucusu Ishak Ibrahim son kararla ilgili şunları söyledi: "Eğer  Hristiyan mirasından faydalananlar Hristiyan yasalarının uygulanması üzerinde anlaşırsa, miras eşit bir şekilde paylaştırılır. Eğer anlaşamazlarsa, İslami Şeriat uygulanır."

Eşit olmayan miras kanunları, geçen sene Tunus'ta önerilen eşitliğin sağlanması tasarısı önerilince, Arap ülkelerinde büyük bir konu haline geldi.

Huda Nasrallah, Mısır'da halihazırda yaşamkta olan 10 milyon Kıpti Hristiyanlardan sadece biri. Kıpti Kilisesi, inananlarının evlilik ve boşanmalarında ana otorite. Ancak miras yasalarının kararı, devlete bırakılıyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kdrsayin

İslam miras hukuku dediğimiz şey, ayetlerle belirlenmiş miras paylarıdır ve onda da kadın erkeğin yarısını alır diye bir şey yok. Örneğin anne ve baba ikisi de altı da bir alıyor. Anne de kadın değil mi? o neden babanın yarısını almıyor ey aklı evveller? İftira atmayın İslam a. Sadece kız ve erkek çocuğun paylarında farklılık, onda da kız yarım almıyor, diğer mirasçılara nazaran tam pay alıyor ve erkek evlat kız evladın iki katını alıyor. Bugün medeni hukukta ölenin çocukları varsa annesi mirasçı olamıyor. Anne kadın değil mi medeni kanun neden anneyi mağdur ediyor? Bir de erkek kardeşleri mısırlı kadına destek vermiş yazmışsınız bu nasıl bir kefere seviciliktir. Bir kere islam a göre mirasçılar kendi aralarında anlaşırlarsa, mirası anlaştıkları gibi bölüşmelerinde sakınca yok. Erkek kardeşler isterlerse tüm mirası kız kardeşlerine bağışlayabilirler. Ne zmaan mirasçılar arasında tartışma çıkar o zman mahkeme ayetlerdeki oranlarla paylaşım yapar.

kdrsayin

Bir de haberde hristiyanların eşit pay alamamalarını şeriatle bağdaştırmışsınız. Mısır ın bugün ne kadar şeri olduğu tartışılır. Osmanlı ya baktığımızda ise gayr i müslim tebaanın mirasta kendi hukuklarına göre pay aldıklarını görüyoruz. Her şeyin faturasını şeriate çıkarmaya ne kadar meraklısınız. Son olarak o yalakalığını yaptığınız hristiyanalr kadın insan mı değil mi diye tartışırken, İslam kadınlara fıtri tüm haklarını teslim etmişti. Şimdi söyle onedio sen kimlerdensin? Her fırsatta islam a küfredip, müslümanları aşağılamayı kendine neden görev bildin?

question

Dediklerinizin seriata gore dogru oldugunu dusunuyorum. Ama anlamadigim nokta su, "kiz kardes erkegin yarisini almiyor" demissiniz, sonra da "erkek kardes kiz kardesin iki kati aliyor" demissiniz. Yani, sanki ayni kapiya cikmiyor mu? Bunu kabul etmek lazim. Tamam, Islam dini kadini ayaklar altindan alip belli bir seviyeye getirdi. O zaman icin guzel bir gelisme. Bugunden bahsediyorsak bugunun sartlarini dusunmek lazim. Ayrica haberde kufur veya savunma gormedim. Olan olayi haber yapmislar.

kdrsayin

Haberde algı yaratılmaya çalışılması beni acaip rahatsız etti. Ortada Mısır kanunlarında sıkıntı varsa habere başlığı böyle atsınlar. MIsır=İslam şeriati gibi bir başlık atarak, İslam miras hukukunun adaletsiz olduğu vurgusu yapıyorlar. Kız ve erkek çocuğun miras payları için "aynı kapıya çıkmıyor mu" diye sormuşsunuz. Benim orada anlatmak istediğim şey İslam miras hukukunda cinsiyete dayalı bir ayrımcılığın olmadığıydı. Anne ve babanın eşit pay almalarını da buna örnek olarak verdim. Kız çocuk da erkek çocuk gibi muamele görür ve mirastan kalan aralarında ikili birli taksim edilir. Burada kız çocuğuna erkekten az verilmesinin sebebi kadın olduğu için yarım alıyor gibi bir mantıkla bağdaşmıyor. Toplumsal rollerde evin geçiminden erkek sorumlu o sebeple erkek iki katı alıyor vs. gibi şeylerin hepsi yorumdur. Zİra ayette bu durumun sebebi açıklanmıyor.

kdrsayin

Aşağıda yorumlarda birisi erkeğin nafaka ile sorumlu olmasından hareketle İSlam'da kadının çalışmasının yasak olduğu gibi bir çıkarım yapmış. Böyle bir şey asla söz konusu değil. KAdın çalışır para da kazanır ve kazandığı bu parayı ev masraflarına harcamak gibi bir sorumluluğu yok. Harcarsa kendi lutfundandır. Evin masrafları erkeğe farzdır. HAtta İSlam da eşlerarası mal rejiminde "mallar ayrılığı ilkesi" benimsenir. Buna göre evlendikten sonra edinilen mallar kim kazanmışsa ona aittir. Medeni hukuktaki gibi tam ikiye bölünmez. Erkek boşandıktan sonra da iddet bitince (3 hayız dönemidir iddet) artık kadına nafaka ödemez. Aralarında tüm bağ biter. Bugün medeni hukukta nafaka bağının devam etmesi sebebiyle, erkekler eski karıları üzerinde maalesef hak iddia ediyorlar. Kadınlar da ömürlerinin bir döneminde yaptıkları nikah sebebiyle erkekleri köle gibi kullanıyorlar. Şimdi siz söyleyin hangisi gerçekten adaletli olan? Keşke İSlam hukukunun kıymetini bilebilseydik

question

Seriat dedigimiz olay zaten her ulkede ayri yorumlanmaz mi? Dunyada tek ve sabit bir seriat oldugunu sanmiyorum. Islam miras hukukunun adaletini tartismak bize dusmez, ayeti sorgulamak da. Ama, sunu kabul etmek gerekir ki, isin icinde insan olunca her turlu kural suistimal ediliyor. Din diyanetle alakasi olmaya adam mesele miras olunca seriata sariliyor. Gercekten dindar olup da mirasi esit paylasan da var. Toplumsal roller falan filan butun gun yorum yapilir ama, seriatta cinsiyete gore muamele var, hayirli bir sebebi olsa da var. Yok demek olan seyi inkar olur.

stpanda

böyle böyle kadınlar kazanacak haklarını. dinler ne kadar kadınları aşağı çekmek geri plana itmek isterse istesin insan hakları/kadın hakları üstün gelecek.

moondark

basligi okuyunca hakki kim dedim 😆

evelyn.mchale

Ufak bir dipnot; mirastaki eşitsizliğin İslam hukukunda şöyle bir yeri var. İslam’da evi geçindirmekle yükümlü olan kişi erkektir. Yani erkeğin iki malı olursa eğer bunun tamamını ailesine harcamakla yükümlüdür. Ama kadının hakkı olan bir mal ise kadının şahsi servetidir. Ailesi açlıktan ölse de verme zorunluluğu yoktur. Bir nevi kadının olası bir boşanma durumunda ya da evlilik süresi içerisinde kendini güvence altına almasını sağlamış.

question

Iste burada toplumu duzenlemek icin erkek ve kadina bindirilen sosyal roller var. Bu belki de kadinlarin mal gibi goruldugu donemlerde gerekli bir durumdu. Gunumuz dunyasinda bu durumun gecerliligi tartisilir. Erkek ve kadinin tum sorumluluklari paylastigi aileler az degil. Ayrica kadin bekar olunca bu sistem yine mantiksiz oluyor (belki de bu sayede evlenme tesvik ediliyor olabilir). Fikih uzmani degilim ama bu tur bir aciklama gunumuz toplumunda ters teper.

evelyn.mchale

tabii ki. Ben de bu konunun uzmanı değilim ancak bu konu kafama çok takıldığından bi araştırma yapmıştım. Şu an geçerliliği tartışılır ama şu bakımdan da tartışılır. Halen daha ülkemizde mirastan pay alamayan kadınlar var. Hiç alamamasındansa bir pay alması bile kârdır diye düşünüyorum. Ama tabii dediğim gibi bunların hepsi tartışılabilir.

Gizli Kullanıcı

Miras olayi ayrı ayet boşanma durumunda kadının hakki farkli ayetlerdi sanki yanlış hatırlamıyorsam. Bu sizin yazdığınızla ilgili olan benim de çok kafama takılıyordu diyaneti arayıp sordum. Dedim ki boşanma durumunda kadının nafaka hakkı 3 ay diyor 3 ay sonra kadın ne yapıcak? Evlenicek veya bir işe girip çalışıcak dedi. Evlenmek pazardan armut almak mı 3 ayda birini bulup bulamayacağı ne malum (aynen böyle söyledim) ayrıca evlenince kadın çalışmasın boşanınca iş bulsun diyorsunuz? Allahın kanunu bu dedi

evelyn.mchale

Üç ay dediği iddet süresidir. Kadın o süre içerisinde kimse ile evlenemez. Üç aydan sonra kadına babası bakmakla yükümlüdür. Babası yoksa devlet ölen babasının maaşını bağlıyor. Tabii arada istisnai durum olabiliyor. Ki işin dini boyutunu bir kenara bırakırsak ben bir erkeğin senelerce eski eşine nafaka vermesini de doğru bulmuyorum. Bakmakla yükümlü olduğu kişi çocuğu olmalı bence. Eski eşi değil. Ayrıca İslam’da kadının çalışması günah değildir. Sadece düzgün, haramdan uzak yerlerde çalışmalıdır. Unutmayalım ki peygamber efendimizin eşi Hz. Hatice bir tüccardı.

kdrsayin

Kocasından boşanan kadın ömür boyu neden, hangi hakla nafaka alabiliyor bunun mantıklı bir açıklaması var mı? Bir insan hayatının bir döneminde bir kadınla ilişki yaşadı diye neden ömür boyu ona bakmakla yükümlü böyle saçmalık olur mu? kadın sonra gidiyor nikahsız başka adamlarla ilişkisi oluyor ve eski koca nafaka ödemeye devam ediyor. Hani nerede eşitlik. Kadına nafaka ödeyen adam boşandığı halde kadına hala karısıymış gibi davranmaya devam ediyor sonra da buyur kadın cinayeti. İslam'ın takdir ettiği en güzel olanı da sizin gözleriniz kör olmuş

kdrsayin

Hz Hatice'nin haklarını kim elinden almış pardon? O tüm malını çok sevdiği eşi için harcadı ve bundan da asla pişman olmadı. Cennet annelerin ayakları altındadır, bir hadiste üç kez anne dendikten sonra güzel muameleye ehak olarak dördüncüde baba sayılır vb sahih hadisleri neden görmüyorsun da uydurulmuş ya da yanlış tercüme edilmiş hadislerden yola çıkarak böyle bir çıkarımda bulunuyorsun. bir kere hadis ilminde hadislerin sıhhatini anlamada en önemli yöntemlerden birisi kuran a arzdır. Yukarıdaki hadislerin hiçbirisi kuran ın genel ruhuyla uyuşmuyor. Zİra Allah c.c. üstünlüğün yalnızca takvada olduğunu, kadın veya erkeğin birbirlerine üstünlükleri olmadığını buyuruyor. Dini heva ve heveslerinize göre eğip bükmemenizi tavsiye ederim. İnanmıyorsanız o başka ama kalkıp da mesnedsiz şeylerle çamur atmanın bir alemi yok.

Görüş Bildir