Hakim ve Savcılara Zam ve Sicil Affı

 > 
160PAYLAŞIM

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ hakim ve savcılara yapılması planlanan zammı açıkladı. Buna göre ilk derece hakimlerin maaşları bin 156 lira artacak, mesleğe yeni başlayan bir hakimin maaşı 5 bin 146 liraya çıkartılacak. Çarşamba günü Meclis'e sunulacak teklifin Meclis'teki yasalaşma sürecinin 14 Ekim'de, yani Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu seçimlerinin hemen ertesinde başlatılması planlanıyor.

Yargı muhabirleriyle kahvaltılı basın toplantısında biraraya gelen Adalet Bakanı Bekir Bozdağ çarşamba günü Meclis Başkanlığı'na sunulacak kanun teklifiyle getirilecek yenilikleri açıkladı. Buna göre ilk derece hâkimlere bin 155 lira zam yapılacak. Mesleğe ilk başlayan hâkimlerin maaşı 3 bin 856 liradan 5 bin 146 liraya çıkartılacak.

Teklif, hâkim ve savcılara sicil affı da getiriyor. Kademe ilerlemesinin durdurulması cezaları affedilecek. Bin 500 hakim ve savcı sicil affından yararlanacak. Yer değiştirme cezası alan 200 hâkim ve savcı ise cezanın yeniden incelenmesi için başvuruda bulunmak zorunda olacak.

Sınavsız hukuk fakültesine giriş

Hukuk fakültesi mezunu olmayan idari yargı hakim ve savcılarının hukuk fakültelerine sınavsız girişi sağlanacak.

Yasa teklifiyle savcı ve hakimlerin silah edinmeleri kolaylaştırılıyor. Emniyet personeline uygulanan prosedür savcı ve hakimlere de uygulanacak.

Yargıtay tetkik hâkimlerinin kürsüye dönüşü kolaylaşacak.

Asliye ceza mahkemelerinde Cumhuriyet savcılarının duruşmaya çıkma zorunluluuğu kaldırılıyor. Bu karar savcıların 'duruşmaya çıkmadan soruşturmanın daha etkin yapılmasını sağlama' talebiyle alındı. 1 Eylül 2019 tarihine kadar asliye ceza mahkemelerinde savcılar duruşmalara çıkmak zorunda olmayacak.

Meclis açıldıktan sonra yasalaşacak

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ torba yasa görüşmeleri için olağanüstü toplanan Meclis'in görüşmelerin ardından 1 Ekim'e kadar tatile gireceğini hatırlattı. Bozdağ, açılışın hemen ardına denk gelen Kurban Bayramı tatilinden sonra yasa teklifinin görüşmelerine 14 Ekim itibariyle Adalet Komisyonu'nda başlanacağın söyledi.

Bu tarihten iki gün önce ise Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu üyelikleri için seçim yapılacak. Muhalefet, Hükümet'in hâkim ve savcılara yönelik iyileştirme adımlarını bu seçimleri etkilemeye dönük bir adım olarak değerlendiriyor.

Kaynak: Al Jazeera

Haberin Tamamı İçin:

Bu Haber ile İlgili Linkler

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir