Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hakiki Kıyamet Senaryosu: Kuzey Kore ABD’ye Atom Bombası Atarsa Ne Olur?

-

Kuzey Kore’nin nükleer silahlanmasının artık ciddiye alınması gereken bir durum haline geldiği şu zamanda, bir kıyamet senaryosu dilden dile dolaştırılıyor: Kuzey Kore, ABD’yi bombalasa ne olur?

Vice, Kuzey Kore analisti Rodger Baker ile görüşerek bu olasılığı masaya yatırdı ve olası bir saldırının ardından 7 aşamayı ortaya koydu.

Peki, diyelim ki Kuzey Kore ABD’yi vurmaya karar verdi. Adım adım inceliyoruz.

Birinci aşama: ABD, muhtemelen saldırıdan önce bilgiyi alır

Kuzey Kore’nin mevcut teknolojisi, füzenin birden yeri yarıp yola çıkmasına el vermiyor. Yani füze, ya bir fırlatma kulesinden, ya da bir taşıma ünitesine yüklenerek fırlatılabilir. Fakat öyle olsa bile, füzenin fırlatmaya hazır hale getirilmesi 1 saatten uzun sürüyor. Dünyada uçan kaçanı izleyen ve her şeyden haberdar olan ABD’nin bu esnada armut toplama ihtimali yok tabii ki de.

İkinci aşama: ABD ya da Japonya bir erken saldırı düzenler

En iyi savunma, saldırıdır düsturuyla hareket edilme ihtimali kuvvetli. Bu yüzden füze henüz Kore’den ayrılmadan bir karşı saldırı yapılabilir. Üstelik bunun başkanın onayına dahi ihtiyaç duyulmadan, generaller tarafından gerçekleştirilebileceği konuşulmuş. Ama şu da var: Henüz vurulmamış bir ABD’nin saldırıya geçmesi, onun masum pozisyonunu zedeler mi? ABD’nin bir şekilde bu konumdan sıyrılabileceği söyleniyor. Yine de zayıf bir ihtimal de olsa, “Füzenin ateşlenmesinin beklenmesi” ihtimali de göz ardı edilmiyor.

Üçüncü aşama: Kuzey Kore füzeyi fırlatır

Hedefin neresi olacağı belirsiz. Yine de Baker, oldukça merkezi sayılan Austin civarını işaret ediyor: “Füze bir şekilde yola çıkacak. Hedefi vurup vurmayacağı ise kesin değil”

Dördüncü aşama: ABD veya Japonya füzeyi havada vurmaya çalışır

Özel radar ve uydu sistemleri sayesinde iki müttefik ülkenin de bu güce sahip. Sistemlerin kusursuz çalışıp çalışmadığı ise tartışma konusu. Özellikle ABD’nin Güney Kore’ye kurmayı planladığı gelişmiş hava savunma sistemi THAAD’nin, ülkedeki belirsiz politik ortam nedeniyle bir süredir askıya alındığı biliniyor. Yani zayıf da olsa, füzenin ABD karasına vurma ihtimali mevcut.

Beşinci aşama: Çin müdahale eder

Eğer Kuzey Kore bir saldırı düzenlerse, Çin de kendi çıkarları açısından Kuzey Kore'ye müdahale eder. Neden, en büyük rakipleri ABD’yi düşündükleri için mi? Pek değil. Çıkacak bir savaş, Kuzey Kore’nin ortadan kalkması ve tamamen ABD güdümündeki birleşik bir Kore’nin varlığı anlamına gelebilir de ondan. Bu da Çin’in istemeyeceği bir şeydir şüphesiz.

Altıncı aşama: ABD saldırır, ama nükleer atmaz

ABD’nin bir şekilde saldırıya geçeceği kesin. Ama nükleer atmayacağı da kesin. Oldukça dar bir yarımada olan Kuzey Kore’ye atılacak bir atom bombası, gereğinden fazla zarar verecektir. Bu da ülkenin kontrol altına alındıktan sonra bir enkaz haline geçmesi anlamına gelecektir ki, ABD’nin işine gelmez. Bunun yerine silah sistemlerini ve kıyıları harap edecek konvansiyonel bir hava saldırısı öngörülüyor.

Yedinci aşama: Kuzey Kore’nin oldukça muhtemel mağlubiyeti

İki taraf da saldırdığına göre bunun fiili bir savaşa dönüşeceğini söyleyebiliriz. Kuzey Kore’nin savaşın ilk birkaç saatinde tüm gücünü öne süreceği düşünülüyor. Özellikle ABD’nin müttefiği Güney Kore’ye yapılacak bir biyolojik-kimyasal silah saldırısı da bunlar arasında. Bu da Kuzey Kore için sonun başlangıcı anlamına geliyor…

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
lgm-30-minutemam-3

Kuzey kore Amerikaya füzelerini atsa bile thaad ve okyanusta ve denize yakın olan şehirlerinin yanıda vls sitemlerinde hazır bekliyen aegis (destroyer)füzeleri Korenin füzelerini vurmak için hazır beklemektedir....ki kuzey korenin Amerikaya kadar ulaşacak füzeleri yoktur

ringerinthebell

Beyler Karşılıklı nükleer var dedim tutar mı ??

srtchyt

Gerizekalı dolu... Adam ilk fotoğrafın üstüne yazmış "Vice, Kuzey Kore analisti Rodger Baker ile görüşerek bu olasılığı masaya yatırdı ve olası bir saldırının ardından 7 aşamayı ortaya koydu." Hala editöre laf atan var...

kevin-bey

ABD - KUZEY KORE MS1 1.05 MS0 5.00 MS2 12.50

bioshock

hocam ilk yari nukleer engellenire kac oran verirler?

tbn57

amerikanın, hava savunma sistemlerine milyarlarca dolar harcaması ve silah tüccarlarının küpünü daha da doldurması ile sonuçlanacak durum. olasılık üretip bu olasılık üzerinden ticaret yapmak.

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriÇinJaponyaKoreSavaş
Görüş Bildir